metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Další 1 fotografie v galerii
Most Legií (ilustrační foto) | foto: Jvs - Wikimedia Commons

Po otevření tunelu Blanka čekají centrum města úpravy

  12:57
Jaké dopravní změny čekají centrum města po otevření tunelu Blanka, shrnul pro deník Metro zástupce starosty Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš.

20. září se otevře tunel Blanka, dotkne se to i dopravy v centru, v Praze 1?

Samozřejmě, každá změna v rámci Prahy má vliv na širší okolí. Tak tomu bude i po zprovoznění tunelu Blanka, ale jak je i z trasy tunelu zřejmé, není určen přímo k řešení dopravy v centru.

Jaké změny plánujete na Malé Straně?

Richard Bureš, zástupce starosty Prahy 1

Změny se týkají hlavně Vítězné ulice. Zde by v rámci plánované a nutné rekonstrukce tramvajové tratě mělo dojít k řadě úprav. Má smysl danou lokalitu upravit tak, aby v místě vznikla zóna se smíšeným provozem, tedy zklidněná komunikace s chodníky vytaženými až na úroveň tramvajové tratě, a to v ulici Vítězná od ulice Zborovské a v ulici Újezd od náměstí Kinských až po ulici U Lanové dráhy.

Součástí má být i úprava chodníku na mostě Legií?

Po diskusi s dopravním podnikem i s našimi občany, vnímáme jako velký problém užší průjezdnost na mostě Legií ve směru do centra. Zde obavy některých řidičů z blízkosti chodníku vedou k tomu, že brzdí tramvaje, které pak nabírají zpoždění. V plánu je tedy provést úpravu tak, aby v případě plánované rekonstrukce kolejí došlo k drobnému zúžení chodníku a vznikla plnohodnotná šířka jízdního pruhu. Pak by už auta nemusela ke svému průjezdu využívat koleje.

Počítáte i s úpravami na staroměstské straně řeky?

V současné době rozhodně nepočítáme s uzavřením Smetanova nábřeží, neboť stále neexistuje adekvátní náhradní trasa. Chceme ale přesunout tramvajovou zastávku Národní divadlo blíž k Novotného lávce. S tím souvisí úprava a rozšíření chodníku v místě, kde se na Smetanovo nábřeží napojuje ulice Karolíny Světlé. Současně počítáme s doplněním a celkovou kultivací chodníku. S dopravním podnikem také jednáme o tom, jak ve směru z Palachova náměstí k Národnímu divadlu nastavit preferenci tramvajové dopravy.

Mluví se i o úpravách na Národní třídě...

Připravujeme zobousměrnění ulice Národní se zakončením kruhovým objezdem u Jungmannova náměstí. Jednáme s dopravním podnikem o východu z metra před palácem Adria, který zvažovanému kruhovému objezdu stojí v cestě. Problémem je také palác Perla, kdy jeho majitel plánuje zrušit východ z metra, což by mělo za následek snížení počtu východů. Cílem kruhového objezdu je, aby auta už neprojížděla Perlovou ulicí a Skořepkou. Řidiči, kteří nebydlí v této oblasti, se tam budou moci otočit a vrátit zpět.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy