metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva
Jeruzalémská synagoga. | foto: Maros Mraz - Wikimedia Commons

Po zimní přestávce se opět otevírá Jeruzalémské synagoga

  15:36
Turistickou sezonu zahajují 1.dubna také pražské židovské památky. Po zimní přestávce se otevře Jeruzalémská synagoga ve stejnojmenné ulici na Novém Městě a prodlouží se otevírací doby v dalších objektech patřících pod správu Židovské obce Praha. Informovala o tom Dita Šnajdrová z Židovské obce Praha.

Židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa, patří zdejší židovské obci. Spravuje je Židovské muzeum v Praze, které je jednou z nejnavštěvovanějších muzejních institucí v zemi. Jediné dvě památky, které provozuje obec sama, jsou Jeruzalémská a Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga v Evropě. Bohoslužby se konají ve Staronové, Jeruzalémské, Španělské a Vysoké synagoze.

Jeruzalémská synagoga byla postavena v roce 1906 jako náhrada za synagogy zbořené při asanaci (Cikánova, Velkodvorská a Nová). Jeruzalémská synagoga je příkladem secesní stylizace tvarosloví maurského slohu. Podle projektu známého vídeňského architekta Wilhelma Stiassneho (1842 až 1910) ji zbudoval na náklady Spolku pro vybudování nového chrámu stavitel Alois Richter.

V sobotu je zavřeno

Za druhé světové války z ní bylo skladiště konfiskovaného židovského majetku a díky tomu byla zčásti uchráněná devastaci. Veřejnosti je přístupná jen od dubna do října denně od 11.00 do 17.00 kromě sobot a židovských svátků.

Židovské památky jsou v Praze shromážděny především na Starém Městě, na místě někdejšího ghetta. Vůbec nejstarší synagogou ve střední Evropě, která dodnes slouží bohoslužbám, je Staronová synagoga, její vznik se datuje do 70. let 13. století a patří k nejlepším ukázkám rané cisterciácké gotiky v Čechách. Dalšími čtyřmi synagogami na území Josefova jsou Pinkasova, Maiselova, Klausová a Španělská synagoga.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek