metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Jeruzalémská synagoga. | foto: Maros Mraz - Wikimedia Commons

Po zimní přestávce se opět otevírá Jeruzalémské synagoga

  15:36
Turistickou sezonu zahajují 1.dubna také pražské židovské památky. Po zimní přestávce se otevře Jeruzalémská synagoga ve stejnojmenné ulici na Novém Městě a prodlouží se otevírací doby v dalších objektech patřících pod správu Židovské obce Praha. Informovala o tom Dita Šnajdrová z Židovské obce Praha.

Židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa, patří zdejší židovské obci. Spravuje je Židovské muzeum v Praze, které je jednou z nejnavštěvovanějších muzejních institucí v zemi. Jediné dvě památky, které provozuje obec sama, jsou Jeruzalémská a Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga v Evropě. Bohoslužby se konají ve Staronové, Jeruzalémské, Španělské a Vysoké synagoze.

Jeruzalémská synagoga byla postavena v roce 1906 jako náhrada za synagogy zbořené při asanaci (Cikánova, Velkodvorská a Nová). Jeruzalémská synagoga je příkladem secesní stylizace tvarosloví maurského slohu. Podle projektu známého vídeňského architekta Wilhelma Stiassneho (1842 až 1910) ji zbudoval na náklady Spolku pro vybudování nového chrámu stavitel Alois Richter.

V sobotu je zavřeno

Za druhé světové války z ní bylo skladiště konfiskovaného židovského majetku a díky tomu byla zčásti uchráněná devastaci. Veřejnosti je přístupná jen od dubna do října denně od 11.00 do 17.00 kromě sobot a židovských svátků.

Židovské památky jsou v Praze shromážděny především na Starém Městě, na místě někdejšího ghetta. Vůbec nejstarší synagogou ve střední Evropě, která dodnes slouží bohoslužbám, je Staronová synagoga, její vznik se datuje do 70. let 13. století a patří k nejlepším ukázkám rané cisterciácké gotiky v Čechách. Dalšími čtyřmi synagogami na území Josefova jsou Pinkasova, Maiselova, Klausová a Španělská synagoga.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek