metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír
PRAHA? AHA!
Dalších 5 fotografií v galerii
V tomto domě se začala psát historie staroplzeneckých sektů. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Počátky českého sektu, kterým si připíjeli Amíci v Plzni, jsou naproti České národní bance

  11:46
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Mluvíme-li o začátcích staroplzeneckých sektů, obvykle se začíná tím, že výrobci si pronajali staré pivovarské sklepy v malém městečku u Plzně. Ale počátky českých bublinek začínají v Praze.

Když nedávno křtila společnost Bohemia Sekt knihu o své historii, setkali se autoři, křestní otcové i matky v domě, který je v Senovážné ulici. Pár metrů od rohu Senovážného náměstí a hned naproti majestátní budově České národní banky. Organizátoři nevybrali místo náhodou. Senovážná ulice číslo 4 (na některých tehdejších dokumentech je číslo 44) se totiž stala během okupace sídlem společnosti, která si nesla název Českomoravské sklepy šumivých vín. Jenže v Praze se dala vína ztěžka vyrábět, byť za Karla IV. i po něm tu bylo vinic dost a dost. Nejen proto, že scházely potřebné prostory.

Původní nápad vyrábět sekty měli majitelé společnosti (jedna česká a jedna rakouská firma) už ve třicátých letech. Jenže než došlo k realizaci, začala válka a všechno se zpozdilo.

Takže se majitelé firmy rozhlíželi po okleštěném území protektorátu, až kousek od Plzně, ve Starém Plzenci, našli starý pivovar a v jeho sklepích rozjeli výrobu sektů. To se už psal rok 1943, Němci to projeli u Stalingradu a tak svitla naděje, že není daleko doba, kdy budou špunty létat na znamení porážky nacistů.

Co je určitě zajímavé, původně si vybrali pro výrobu Přímětice u Znojma, tady se nacházel velký křížový sklep. Ten je, mimochodem, v současnosti v majteku jiného velkého výrobce vín i sektů, a to Znovínu Znojmo se sídle v Šatově. Jak vidno, nescházelo mnoho a bohemka by se narodila na Znojemsku.

Což se v květnu 1945 stalo, američtí vojáci prý vypili téměř čtyřicet tisíc Černých vdov, sektu Black Widow. V pětačtyřicátém ho ovšem pili ještě z neoznačených lahví, na etiketách se název objevil až o rok později.

Ale zpět do Senovážné ulice. Přiznávám, že vypátrat narychlo, co bylo v domě před rokem 1989, se mi nepodařilo. Ale pamatuji, že po povodních v roce 2002 se sem z Karlína přesunula redakce Lidových novin, kterou velká voda ve čtvrti hned u vody slušně spláchla.

V současnosti je z domu hotel. Určitě tu hostům také podávají sekt. Málokdo ale ví, že stopy toho nejznámějších v zemích českých i moravských se začínají právě tady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek