metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
Výlov v Horních Počernicích
Výlov v Horních Počernicích | foto: praha.eu

Počernický rybník čeká výlov. Kapry z něj ale asi těžko koupíte

15. října 2014  17:49 Tomáš Belica Metro.cz
Největší pražský rybník se ve čtvrtek od osmi ráno vylovuje. Chcete-li se o rybách či rybaření dozvědět více, nenechte si ujít tento každoroční svátek rybářů.

Každoroční výlov největšího pražského chovného rybníka je opět tady. Zhruba dvacítka rybářů se od dnešního rána bude činit na loďkách a se sítěmi. Do kádí budou klouzat hlavně kapři, ale také štiky, candáti nebo okouni.

Ryby - podmíráci - zamíří do dalších pražských rybníků

Co s rybami dál bude? „Ryby si rozdělí Český rybářský svaz do revírových rybníků, s přebytky pak obchoduje,“ řekl deníku Metro Richard Beneš z vodního hospodářství Lesů hlavního města Prahy. Ačkoliv obvykle při výlovech existuje možnost ryby přímo prodat zájemcům, nebude to tento případ. „Tyto ryby vesměs prodejné nejsou, protože jsou to podmíráci,“ vysvětluje Richard Beneš.
Ovšem i tak bude prý účast na výlovu stát za to. Svátek všech rybářů nabídne unikátní pohled na nejrůznější druhy ryb z bezprostřední blízkosti a pro všechny zájemce bude navíc připravena stezka, na níž se účastníci dozvědí zajímavosti nejen o rybnících a rybaření, ale také o životě ve vodě i kolem vody.

Rybník s rozlohou přes devatenáct hektarů, do kterého přitéká Rokytka, prošel v letech 2004 až 2006 rozsáhlou rekonstrukcí. Hlavně kvůli nevyhovujícímu stavu tamní hráze. Ta byla zpevněna kamennou dlažbou a bezpečnostní přeliv byl vyzděn z kamene. Na koruně hráze byla navíc vybudována nová štěrková cesta. Opraveny byly také nábřežní zdi, stejně jako koryto pod přelivem. Součástí obnovy rybníka, kterou spolufinancovala Evropská unie, bylo jeho odbahnění, vznikl také umělý ostrov. Zároveň byl rybník s přilehlým parkem vyhlášen přírodní památkou. Na jejím území lze nalézt přes 180 druhů cévnatých rostlin a více než 600 druhů skupin živočichů, řada z nich patří mezi ohrožené. Kapři obecní, nejčastěji chované ryby, po výlovu míří hlavně do dalších pražských rybníků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám