metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Pátek, 14. května 2021. Svátek má Bonifác.

Větší foto
Krkonošský „turista“ | foto: KRNAPMetro.cz

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

  19:00
„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.

Lockdown leze na mozek. Bez ohledu na zeměpisnou šířku a délku. Ochranáře a strážce národních parků, ale také farmáře na Slovensku například teď trápí bezohlední majitelé terénních vozů.

Přísná epidemické opatření vedou k tomu, že agresivnější majitelé velkých SUV si dělají z chráněných oblastí dakarskou rallye. „Jezdí nám po polích, kde jsme už zaseli další úrodu, není proti tomu v podstatě obrana,“ stěžuje si jeden z farmářů, který má pole v chráněné oblasti ve východních Karpatech.

Drahé Krkonoše

  • Před rokem byli přichycení v nejchráněnějších místech KRNAPu čtyři motorkáři.
  • Ve správním řízení dostal každý pokutu 100 tisíc korun. Dvě byly zaplaceny, jedna je na cestě a čtvrtou vymáhá Celní správa.
  • Za dalších pět spanilých jízd zaplatili loni motorkáři po 15 tisících korunách.

„S řidiči terénních aut a SUV zatím takové problémy nejsou,“ uvedl pro deník Metro Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava. Spíše se setkávají s řidiči terénních motocyklů a čtyřkolek. „Především v okrajových částech národního parku,“ dodává Dvořák.

Pro „závodníky“ a „průkopníky neznámých terénů“ jsou v Česku přitažlivější spíše Krkonoše. Strážci parku, ti profesionální i dobrovolní, občas v zimě narazí nejen na skútry prohánějící se zakázaným terénem, ale třeba i na zaparkované vozy. Jeden případ se loni odehrál na Zlatém návrší, jiné porušení zaznamenali ochránci parku ve Lvím dole v nejpřísněji chráněné zóně území.

„To, že máte silné terénní auto, ani to, že jsou Krkonoše skoro liduprázdné kvůli epidemické situaci, neznamená, že si můžete vyrazit, kam chcete, třeba do zákazu vjezdu a do I. zóny národního parku,“ upozorňuje Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Uvedené případy se odehrály ještě v měsících, kdy byl v Krkonoších sníh. Jednalo se ale o výjimky dané sníženou prostupností horských cest.

„Momentálně nás to tak netrápí, sníh sotva slezl,“ říká Radek Drahný, mluvčí KRNAPu. V zimě trápily strážce Krkonoš spíše neukáznění skialpinisté a takzvaní selfíčkáři, kteří kvůli zajímavým fotkám nejen porušovali vstup do volného terénu, ale hlavně své životy. „Množství přestupků, které naši strážci v terénu musejí řešit, je obludné,“ konstatuje smutně Radek Drahný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy