metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Počet uživatelů digitálních peněženek v Česku se za rok téměř zdvojnásobil

  12:55
Praha 21. listopadu 2022 (PROTEXT) - Češi stále víc preferují moderní způsoby online plateb za zboží a služby. Nejpoužívanější platební formou sice zůstává platební karta, znatelný nárůst zájmu ale zaznamenávají digitální peněženky typu Google Pay, Apple Pay nebo Barion. Zatímco loni tento způsob platby využívalo jen 7 % zákazníků e-shopů, letos jde už o 12,3 %. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se od 26. do 30. října 2022 zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

Platební karta ještě v loňském roce jako forma placení za zboží v e-shopech drtivě převažovala. Využívaly ji dvě třetiny Čechů (65,6 %). Letos se k tomuto způsobu online hrazení hlásí už jen 49,5 % respondentů. Stabilní zůstává podíl zákazníků, kteří preferují platbu zboží na dobírku. Stejně jako loni jde zhruba o pětinu respondentů (19,8 %). Třetí nejvyužívanější formou online platby je převod z účtu, k němuž se hlásí 14,5 % dotázaných. Možnosti tzv. One click platby využívá jen 0,6 % respondentů a zhruba tři procenta uživatelů nenakupují online.

Převažují mladí, vzdělaní a s vyššími příjmy

Modernější způsoby online plateb využívají zejména mladší lidé s vyšším vzděláním, příjmy a uživatelé, kteří bydlí ve městech. Například digitální peněženku preferují zejména zákazníci ve věku 18 až 29 let z měst nad 5000 obyvatel a s průměrným měsíčním příjmem domácnosti nad 40 000 Kč. Lehce mezi nimi převažují ženy. Naopak platbu bankovním převodem upřednostňují senioři ve věku 60 až 64 let z obcí do 1000 obyvatel a příjmy domácnosti do 40 000 Kč měsíčně.

„Průzkum prokázal, že podíl zákazníků, kteří využívají digitální peněženky, výrazně roste a začíná být opravdu významný. Ruku v ruce s tím roste také důvěra v online platby, protože roste ochota utrácet tímto způsobem vyšší částky,“ říká Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, která se specializuje na vývoj a nasazování platebních bran a online platebních systémů v internetových obchodech. „Pro nastupující generaci je naprosto přirozené využívat pro online platby co nejjednodušší formu, která je zároveň dobře zabezpečena před zneužitím,“ dodává Judik.

Digitální peněženka Barion je osobním finančním asistentem zákazníka internetových obchodů. Jejím prostřednictvím se dá platit už ve 13 000 e-shopů po celé Evropě, včetně velkých hráčů v Česku, jako je O2. Uživatel nemusí zbytečně znovu a znovu vypisovat údaje o platební kartě, může si jednoduše zkontrolovat útratu, kterou provedl, poslat peníze a uložit si bezpečně své bankovní karty. Podporuje platbu v českých korunách, maďarských forintech, eurech a amerických dolarech. Víc informací o peněžence Barion naleznete na webu www.barion.cz.

O společnosti Barion

Společnost Barion Payment Inc. vznikla v roce 2015 v Maďarsku, kde si také vybudovala dominantní postavení v oblasti online plateb. Dnes spravuje data víc než 8 milionů platebních karet a jejích služeb využívá víc než 13 000 internetových obchodů v pěti evropských zemích, včetně České republiky. Barion Smart Gateway nabízí rychlou, bezpečnou platební bránu, která funguje při nejoblíbenějších typech plateb. Podporuje osm jazyků (maďarština, angličtina, němčina, francouzština, španělština, slovenština, slovinština, čeština) a čtyři měny (eura, dolary, maďarské forinty a české koruny).

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek