metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Žlutá auta vedle červených. Inspektoři pražské záchranky se přestěhovali na hasičskou základnu v Sokolské ulici. | foto: MHMP

Pod jednou střechou. Inspektoři ze záchranky nově sídlí u hasičů

  11:32
Zdravotníci se na požárnickou základnu v Sokolské ulici přesunuli z ulice 28. pluku. Ta je nově domovem zdravotnické dopravní služby.

Dva spolupracovníci, kteří se místo ve dvou různých bytech rozhodnou sestěhovat do jednoho, ušetří v době stále se zvyšujících cen energií a pohonných hmot nemalé náklady. Podobnou logiku aplikují pražští záchranáři a hasiči. Ti se rozhodli udělat další krok k posílení vzájemné spolupráce.

“Inspektoři pražské záchranné služby nově sdílejí s kolegy z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy prostory základny v Sokolské ulici v Praze 2. Počet společných zásahů těchto dvou složek integrovaného záchranného systému v posledních letech narůstá, v loňském roce eviduje záchranná služba více jak 2050 událostí, u kterých zasahovala společně s hasiči,“ říká mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Společné základny podle ní prohlubují nejen spolupráci mezi oběma složkami, ale vedou i k ekonomickým úsporám. Stejného názoru je i ředitel záchranky Petr Kolouch. “Spolupráce mezi složkami integrovaného záchranného systému je v Praze na mimořádně vysoké úrovni a těší nás, že dobré vztahy a spolupráci s kolegy z Hasičského záchranného sboru posílíme i díky sdílení základen. Tento model nabízí pro obě složky výhody i ve snížení nákladů za provoz. Počítáme s jeho využitím i při dalším rozšiřování sítě našich základen,“ dodává Kolouch.

Společná práce
V posledních třech letech počet společných zásahů hasičů a záchranářů setrvale narůstá. Zatímco v roce 2020 jich bylo necelých 1600, v roce 2021 to bylo přes 1800 společných zásahů a v loňském roce přes 2050.

„V letošním roce zasahovali zatím záchranáři a hasiči už u necelých 650 událostí. Vedle požárů jde typicky o dopravní nehody, události způsobené přírodními živly či zásahy známé jako takzvané otevírání bytu, kdy posádky vyjíždějí například k seniorům, kteří se zraní, nejsou schopni pohybu, tedy ani otevření dveří, a je nutné se k nim dostat alternativním způsobem, například pomocí hasičského žebříku oknem,“ vyjmenovává Poštová.

Pětadvacet základen
Cílem pražských hasičů je mít v následujících letech vybudovanou v hlavním městě síť 25 základen, a to zejména s ohledem na rozrůstající se metropoli a zvyšující se počet výjezdů. Počítá se s otevřením záchranářské základny v areálu Hasičského záchranného sboru v Argentinské ulici. Kombinovaná základna pro dobrovolné hasiče, strážníky a záchranáře je projektována ve spolupráci s městskými částmi Suchdol a Klánovice. Další základny by pak měly vzniknout také v Běchovicích a v Modřanech.

„Tento krok je z mého pohledu správný a přínosný hned ve třech směrech. Za prvé jsme získali nové stanoviště v ulici 28. pluku pro zdravotnickou dopravní službu, jejíž činnost jsme se rozhodli na základě dobrých zkušeností rozšířit. Za druhé město a jeho občané získávají efektivnější spolupráci záchranných složek. Za třetí je pak důležitá i ekonomická otázka, protože čím lépe dokážeme hospodařit, tím více budeme moci investovat do dalších služeb v oblasti zdravotnictví nebo sociálních služeb,“ chválí přínosy stěhování náměstkyně primátora pro zmiňované oblasti Alexandra Udženija.

Inspektoři pražské záchranky se na hasičskou základnu v Sokolské ulici přesunuli z původního stanoviště na základně v ulici 28. pluku, která se stala domovem nově zřízené zdravotnické dopravní služby. Inspektoři jsou zdravotničtí záchranáři, kteří fungují jako podpůrná složka výjezdových skupin, mimo jiné řeší různé specifické situace.

„Vysíláni jsou zpravidla k vážným či neobvyklým zásahům a mimořádným událostem za účasti dalších složek IZS, kdy se stávají vedoucími zdravotnické složky. Koordinují také činnost a spolupráci na místě s dalšími zasahujícími subjekty,“ uzavírá Poštová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek