metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové teplo od teplárny. Tyto technické stavby nemusí být nudné, Pražská teplárenská pomalovala své výměníkové stanice pestrými barvami. | foto: Pražská Teplárenská a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pod městem leží evropský unikát

Komerční sdělení Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.

Pod Prahou leží rozsáhlá teplárenská soustava jakou má málo měst na světě. Síť tepen zásobujících hlavní město teplem je zcela unikátní a patří k největším a nejvýznamnějším dílům evropského teplárenství. Její součástí je více než 700 kilometrů tepelných sítí, které provozuje společnost Veolia. Jenom tepnami Pražské teplárenské ze skupiny Veolia napojenými na mimopražský zdroj proudí 170 tisíc kubíků horké vody, což je pro přiblížení asi 80 plaveckých bazénů.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Domovní kotelny by mohly zvýšit emisní zátěž v metropoli

Dálková výroba tepla je ekologickým řešením, které pomáhá snižovat emisní zátěž ve městě. Pro jeho obyvatele znamená zároveň komfort, pohodlí a bezúdržbovost. Pro vedení hl. m. Prahy zase jediný rozumný způsob, jak splnit klimatický plán Prahy připravený náměstkem primátora Petrem Hlubučkem /STAN/ bez zbrklého přepřahání na pálení fosilního plynu v domovních kotelnách. Úplným nahrazením sítě tepen dálkového vytápění domovními nebo blokovými kotelnami by se totiž zhoršila emisní situace téměř na polovině rozlohy Prahy! Uvnitř hlavního města by se tak vyprodukovalo až 207 tun emisí oxidů dusíku ročně a nízké komíny domovních kotelen by nedokázaly dostatečně rozptýlit spaliny do ovzduší. To znamená, že téměř polovina Prahy by začala dýchat horší vzduch.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Centrální vytápění z odpadu

Dálkové vytápění umožňuje využít i tepla z nerecyklovatelného odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Zdrojem je Zařízení pro energetické využití odpadů Malešice (ZEVO). Ročně smysluplně zpracuje 31 tisíc vagónů komunálního odpadu z celé Prahy a díky síti teplárenských tepen vyhřeje 20 tisíc domácností a několik průmyslových areálů. V plánu společnosti Veolia, která pražské tepny provozuje, je postupný přechod na čisté a obnovitelné zdroje paliva. Plyn v tomto plánu hraje jen přechodnou roli, Veolia hledá cesty, jak fosilní paliva nahrazovat biomasou a dalšími obnovitelnými zdroji. Velmi perspektivní je energetické využívání odpadů, ať už je to kromě výše zmíněného komunálního odpadu likvidace kalů anebo odpadní teplo z čistíren odpadních vod.

Teplo do jednotlivých domů přichází z výměníkové stanice, která přebírá dálkové...

Odpojování od dálkového vytápění je likvidační

Historie pražských teplárenských tepen se začala psát v areálu bývalé Elektrárny Holešovice již v roce 1928. Ročně se na ně připojí 4500 nových domácností, celkově pak tepny provozované společností Veolia zásobují více než třetinu trhu s tepelnou energií v hlavním městě. Odpojováním domů a celých čtvrtí od této soustavy ničíme nejen unikát evropského významu, ale sami sobě strkáme nos do kouře ze spáleného plynu.

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek