metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Audi A4 g-tron
Větší foto
Audi A4 g-tron | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Pod plynem do Alp. Kilometr za 1,3 koruny

7. dubna 2018  8:33 Petr Holeček Metro.cz
Audi se odvážilo ke smělému kroku, který oceňuji. Ukazuje cestu, že pohon na stlačený zemní plyn nemusí být pouze v malých autech firemní flotily, které se plahočí po městě. CNG jsem ochutnal už v kombíku SEAT Leon, jenže teď pohání ještě něco většího, Audi A4 – auto, za které se nemusí stydět cestující manažer ani čtyřčlenná rodina.

Aby Audi A4, rovněž v provedení kombi, s přízviskem g-tron odkazujícím na alternativní pohon, ukázalo svůj největší smysl, vzal jsem ho na tisíc kilometrů dlouhou cestu z Prahy do lyžařského střediska v rakouském Scheffau am Wilden Kaiser.

Kolega Marek, který se úspornou jízdou zabývá řadu let, mi doporučil stáhnout mobilní aplikaci z webu www.erdgas.info, která umí naplánovat trasu s tankováním zemního plynu. Což by ale cestou přes Mnichov na sever Rakouska nebyl problém ani bez ní.

Audi s plynovým pohonem dostalo silnější 170koňový dvoulitr, takže cesta svištěla jak na klouzačce. S kombíkem nebyl problém jet i na hranici 220kilometrové rychlosti, přičemž ukazatel aktuální spotřeby plynu měřil v té chvíli něco kolem šesti kilo plynu na sto. Cena CNG za kilo se pohybuje mezi 25 a 27 korunami. Rozpis ceny za cestu si přečtěte v boxu.

Oproti zmíněnému plynovému leonu dostalo tohle audi lepší nádrž na CNG. Není vyrobená z oceli, ale z kompozitního materiálu, je o 56 procent lehčí a lépe zabezpečená proti proražení. Je možné do ní načerpat až devatenáct kilo CNG, což se nemusí zdát moc, a je to bohužel pravda.

I když se poselství auta zdá ideální, musíte opravdu cestu plánovat, jelikož nádrž vydrží na přibližně 380 až 450 kilometrů, podle šetřivosti řidiče. Vyplatí se přitom vybírat stanice, které umí natlačit plyn do nádrže pod tlakem 200 barů. Pak se do nádrže vejde opravdu oněch 19 kilo plynu.

Pokud však plyn dojde, nezoufejte. Audi spaluje primárně CNG, ale po jeho vyčerpání se přepne na benzinovou nádrž. Ta však má také omezenou kapacitu, jen 25 litrů. Spotřeba benzinu je přitom radikálně vyšší. Auto si řekne až o 11 litrů na sto, pokud se bavíme o těch vysokých dálničních rychlostech.

Plynová nádrž ubírá prostor zavazadelníku, z původních 505 litrů se zmenšil na 415. I tak je to pořád dost, i na delší přesuny ve více lidech. Zapomeňte ale na pohon všech kol, ústrojí se sem prostě už nevejde.

Auto určené na dlouhé pohodové cestování se skutečně vyplatí, hlavně tedy firmě. Úspora totiž není zadarmo. Celková cena modelu A4 avant g-tron i s výbavou je 1,5 milionu korun. Takže musíte jezdit fakt hodně.

Na kolik vyšla cesta

  • Průměrná spotřeba CNG byla na 1000 km dlouhé cestě 5,1 kg/100 km. V ČR vyšlo kilo CNG na 25,50 korun (bral jsem 30 kg), v Německu 27,80 korun (21 kg).
  • Cesta stála 1349 korun, jeden kilometr tedy přišel na 1,3 koruny.
  • Pokud bychom pálili pouze benzin, cena by byla asi 3000 korun, při spotřebě 9 l/100 km a ceně benzinu cca 33 korun za litr.
  • Teplota během testu se pohybovala kolem -10 stupňů Celsia.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám