metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Radnice Prahy 10 | foto: Google Maps

Podepsali referendum proti stavbě nové radnice, nyní dostanou od městské části pokutu

  13:47,  aktualizováno  14:15
Úředníci Prahy 10 udělili kvůli přestupkům v souvislosti s vyhlášením referenda zatím 201 pokut. Částky ale byly při spodní hranici, do 300 korun. Podezřelých ze spáchání přestupku bylo přes 600 lidí, údajně podepsali petici k vyhlášení referenda neoprávněně, vícekrát nebo v ní uvedli chybné údaje. Vyplývá to z materiálu, který bude v pátek projednávat zastupitelstvo. Návrhový výbor žádal vyhlášení referenda o stavbě nové radnice. Městská část ale nakonec vyhlásila referenda tři, otázky na radnici byly součástí jednoho z nich.

Téměř dvě třetiny podezření na přestupky už úředníci radnice odložili. „Mezi odložené věci patří také oznámení o přestupku, která se týkají občanů, kteří mají trvalý pobyt v městském obvodu Prahy 10,“ píše se v dokumentu. Těchto asi 220 spisů bylo odloženo kvůli tomu, že jejich jednání nebylo shledáno úředníky jako úmyslné, což zákon o místním referendu vyžaduje.

Pokutovaným hrozilo, že budou muset zaplatit až 3000 korun. Úředníci ale po projednání přestupků uložili pokuty mezi 100 a 300 korunami, celkem za 33 200 korun. Ve třech případech zahájili přestupkové řízení. „Jsem přesvědčen, že ti lidé úmyslně nic neporušili, proto jsem proti sankcionování. Jen vyjádřili občanskou nespokojenost se záměrem postavit miliardové sídlo radnice a za to jim se sluší spíše poděkovat,“ řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Radek Lojda (TOP 09).

Příliš mnoho referend

Navrhovatelé referenda požadovali, aby se o stavbě radnice rozhodovalo v termínu komunálních voleb kvůli očekávatelné vyšší účasti. Podle úřadu ale bylo na petici málo platných podpisů, což potvrdil i soud. Radnice pak vyhlásila referenda vlastní ve třech termínech loni na podzim, s volbami se kryl jeden z nich. Žádné ale nebylo kvůli nízké účasti platné.

Společně se senátními volbami mohli obyvatelé Prahy 10 hlasovat o zákazu hazardu a vybudování hospicu. O týden později se hlasovalo o stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians. V termínu komunálních voleb pak lidé rozhodovali o privatizaci bytů, opravách silnic, stavbě parkovacího domu a kamerovém systému.

Radnice má stát 775 milionů

Přípravný výbor chtěl nechat občany Prahy 10 v referendu rozhodnout o stavbě nové radnice. Její cenu městská část spočítala na 775 milionů korun, což opozici přijde předražené. Novou budovu chce vedení Prahy 10 postavit kvůli špatnému stavu současného sídla.

V referendu, pro nějž přípravný výbor sbíral podpisy, byly otázky na omezení ceny nové radnice na nejvýše půl miliardy korun, požadavek na zrušení dosavadního procesu výběru nového sídla, zařazení ekonomické výhodnosti a dopravní dostupnosti do hodnotících kritérií této zakázky a vyhlášení architektonické soutěže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy