metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Podezřelých obchodů bylo v Praze 1 více, tvrdí Bodeček

  5:36
„Exstarosta Lomecký má evidentně již delší dobu jiný pohled na to, co je legální a co je trestné. Je to člověk, kterému nevěřím,“ tvrdí v rozhovoru zastupitel Prahy 1 David Bodeček, který povede Piráty v Praze 1 do komunálních voleb. Ještě před politickým převratem na radnici Prahy 1, ke kterému došlo před dvěma lety, kdy současný starosta Petr Hejma (dříve ODS, nyní STAN) s uskupení My, co tady žijeme odstavil po volbách vítěznou koalici z čela městské části, vykonával funkci radního pro majetek. Bodeček coby současný šéf Kontrolního výboru Prahy 1 nepřestává šlapat na paty bývalému, ale i současnému vedení, stejně tak některým úředníkům první městské části. Sleduje jejich práci a upozorňuje na některá jejich pochybení. Například v kauze prodeje bytů pod cenou figuruje také právě exstarosta Oldřich Lomecký (dříve TOP 09). „Chybovat je lidské. Ovšem úmyslná chyba, její přehlížení či maskování by se naopak nemělo tolerovat, jako v případě bývalého starosty Lomeckého,“ doplňuje.
Zastupitel a šéf Kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček | foto: Piráti Praha 1

Státní zástupce podal žalobu na některé úředníky a politiky minulého a současného vedení Prahy 1. Případ se týká údajného prodeje 22 městských bytů pod cenou. Škoda je podle zástupce přes 30 milionů. O co v případu jde?
Vyšetřování se týká hlasování o prodeji obecních bytů v období od roku 2012 do roku 2015, kdy byl starostou Prahy 1 Oldřich Lomecký. Praha 1 prodala například byt 4+kk o výměře 143 metrů čtverečních za 7,5 milionu korun. Podle znalců měla být cena o 3,9 milionu vyšší.

Tahle kauza vás vlastně dostala do politiky.
Ano, vše začalo roku 2016. Do politiky, zastupitelem Prahy 1 jsem se stal až v závěru roku 2018, mě dostala má iniciativa kolem podezřelých prodejů bytů pod cenou. Jako občan bez kontaktu k interním informacím z radnice Prahy 1 jsem se začal zajímat, co se na radnici v této souvislosti děje. Vše nastartoval můj zájem o koupi obecního bytu v Karlově ulici. Moje cenová nabídka byla za metr čtvereční o 100 procent vyšší, než za jakou cenu byly na téže adrese dva byty o prakticky stejné výměře a v lepším technickém stavu prodány v předchozích letech. Konkrétně šlo o nabídku 89 tisíc korun za metr čtvereční. Tehdejší starosta Lomecký výběrové řízení k některým tehdy nabízeným bytům zrušil, včetně bytu, k němuž jsem podal nejvyšší nabídku. Bylo to bez adekvátního důvodu. Pustil jsem se do pátrání po tom, jak Praha 1 hospodaří a jak realizuje prodeje svých bytů. Doporučoval bych, aby se investigativní novináři zaměřili, kdo v těch dříve levně prodaných bytech skutečně bydlí a co se s byty, u nichž v roce 2016 bylo výběrové řízení dodatečně zrušeno, děje v roce 2022. Proč je byt v Karlově ulici, o který jsem společně s dalšími lidmi projevil zájem, po celou dobu šesti let stále neobydlen?

Vše tedy začalo vaším trestním oznámením v roce 2017. Během vyšetřování jste však podal ještě jedno. To kvůli dalšímu možnému nevýhodnému prodeji městského bytu přímo na exstarostu Lomeckého. V jaké fázi tento případ je?
Analyzoval jsem všechny prodeje bytů v Praze 1 volnou soutěží. Záležitost se týká jednoho konkrétního prodeje bytu z roku 2012. Kupní smlouvu k bytu v Opletalově ulici, o výměře 227 m2, Lomecký podepsal s účastníkem, který předložil až pátou nejvyšší nabídku. Díky podpisu Lomeckého byl byt prodán za 7 milionů korun, přestože zastupitelstvo svým usnesením rozhodlo prodat byt nejvyšší podané nabídce – za 18 milionů korun (viz infobox dole – pozn. autora). Když se Lomecký dozvěděl o obou mých podaných trestních oznámeních, připravil s některými dalšími kolegy z radnice fingované trestní oznámení na moji osobu. Jeho součástí byly intimní fotky cizí osoby a snaha přesvědčit, že se jedná o vyšetřovatele, který zahájil proti Lomeckému trestní úkony. V médiích to bylo nazváno jako „Gay spiknutí“. Ani nevím, zda se oficiálně Lomecký vyšetřovateli omluvil. Obě mnou podaná trestní oznámení jsou nyní ve stavu obžaloby konkrétních osob. Termín jednání v trestním oznámení na pana Lomeckého soud stanovil na 12. května.

Vaši kritici ale tvrdí, že vaše jednaní je politickým bojem a pomstou, protože jste v roce 2016 neuspěl s vaší nabídkou odkupu městského bytu. Mluví se také o tom, že jste působil v realitách.
Mé jednání rozhodně není politickým bojem. Upřednostňuji vždy fakta. O ně je potřeba se opírat. Do politiky jsem vstoupil, jak už jsem řekl, po otevřením těchto kauz. Nevlastním žádnou firmu, která by podnikala v realitách. Pokud jde o společnost Gastone, kde jsem vlastníkem z 50 procent, a to od dubna 2016, jedná se o společnost, která nepodniká a nevyvíjí žádnou činnost. Nemám z ní žádný zisk. Odkazuji vás jak na živnostenský úřad, tak na účetní závěrky, které najdete ve sbírce listin. Společnost je možné rozumně zlikvidovat až po pěti letech, což se nyní také děje. Jiná společnost, ve které jsem pracoval, je mimo jiné developerem komerčních hal a obchodů a nemá s tímto vůbec žádnou souvislost, jak bylo často také chybně politickou konkurencí tvrzeno.

Angažujete se i v další kauze Prahy 1. Jedná se v ní o údajné špatné hospodaření rekreačního areálu patřícího první městské části. Je stále na stole?
Ano, je. O nehospodárné využívání rekreačních objektů v Janově nad Nisou, které patří Praze 1, se stále zajímám. Stále platí, že je tu podezření, že tyto objekty donedávna pronajímala bez vědomí Prahy 1 tehdejší správcová objektů dalším institucím a úmyslně nepředkládala dokumenty ke kontrole. Na základě získaných dokumentů jsem dokázal doložit některé chyby v hospodaření a opakovaně jsem vedení radnice upozorňoval na podivné praktiky exsprávkyně. Mimo jiné na neplacení poplatků, nedodávání seznamu ubytovaných osob s vyúčtováním, zatajování informací, nezveřejňování smluv v registru, neplnění povinnosti uzavírat smlouvy jménem městské části. Vrcholem je, že exsprávkyně čerpala státní dotaci související s covidovou pandemií na částku vyšší než 1,4 milionu korun, jež měla být využita na pokrytí mezd zaměstnanců, přičemž naše městská část jí po celou dobu vyplácela správcovskou odměnu, z níž se mzdy platí. Léta jsme poslouchali, že senioři z Prahy 1 nemohou do Janova jezdit a ubytovat se v našich objektech, protože nejsou přizpůsobeny dospělým. Povedlo se mi zjistit, že v objektech v letech 2015 až 2017 probíhala několikadenní školení například úředníků z ministerstva pro místní rozvoj. Praze 1 je tehdejší správkyně nenahlásila, neboť by za ně musela hradit poplatky z pobytu, ale i část tržby naší městské části. To, že v objektu byla vybudovaná vinárna s luxusním vínem, což bývalá správkyně inzerovala na webu, je jen třešničkou na dortu tvrzení, že objekty nejsou určeny pro dospělé. Velmi mi vadí, když někdo tahá městskou část za nos, a současné vedení Prahy 1 tomu, až na čestné výjimky, přihlíží.

Kauzy Prahy 1

  • Policie se zajímá o několik případů prodeje obecních bytů, ale specifický prodej bytu v Opletalově ulici se projednává zvlášť.
  • Nejvíce za byt nabídla dcera podnikatelky v realitách Ivany Tykač – 18 milionů korun. Jenže ta přestala s úřady komunikovat, prodej se neuskutečnil.
  • Nabídku dostala další zájemkyně, která nabídla sedm  milionů. Podle médií poté došlo k několika předprodejům a byt nakonec získala firma Property & Invest, která patří Ivaně Tykač. O osm milionů levněji.
  • Exstarosta Lomecký jakoukoli vinu v případu odmítá.
  • Další kauzou, na kterou se zastupitel a šéf Kontrolního výboru Prahy 1 Bodeček zaměřil je ta týkající se údajného špatného hospodaření první městské části v souvislosti s rekreačním areálem v Janově nad Nisou.
  • Podle Bodečka docházelo k podezřelému podnikání bývalé správcové rekreačního areálu pro děti v Jizerských horách.
  • Údajně nevedla řádnou evidenci hostů. Praha 1 za správu platila měsíčně stovky tisíc.
  •  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže deníku Metro potvrdil, že Praha 1 porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, když  navýšila dodatkem k mandátní smlouvě o správě nemovitosti měsíční odměnu pro správce. Praha 1 dostala pokutu 150 tisíc.
  • Bodeček tvrdí, že má faktury, které exsprávcová vystavila, ale Praze 1 je zamlčela. 
  • Deníku Metro Bodeček také sdělil, že se případem zabývá policie. O kauzu se zajímá i exmístostarostka Prahy 1 a bývalá šéfka ČOI Jana Příhodová.
  • Ke kauze se také v minulosti vyjádřil současný radní pro majetek Prahy 1 Jan Votoček. I podle něj exsprávkyně areál pronajímala různým třetím osobám. Problém byl v tom, že se nevědělo kterým, protože odmítala vést evidenci takto ubytovaných osob s odůvodněním, že to školské zařízení dělat nemusí. Jenže to se nevztahuje na komerční pronájmy,“ napsal na svém webu. Zmínil také pronajímání pro akce typu svateb či oslav.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

vydáno 25. dubna 2024  16:02

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem, kterou vloni při filmovém festivalu poničil neznámý vandal....  celý článek

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

vydáno 25. dubna 2024  15:22

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech výpověď a další zvažují, že tak do konce dubna učiní...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek