metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Dalších 17 fotografií v galerii
Ruzyňské letiště (1953)

Podívejte se, jak vypadala vaše ulice před 60 lety. Váš dům možná ještě ani nestál

  10:22
Jedno město, dvě perspektivy. Díky novému webu Dvě Prahy máte možnost cestovat proti proudu času a elegantním způsobem porovnat dnešní podobu metropole s 60 let starými leteckými snímky hlavního města z roku 1953.

"Aplikace umožňuje intuitivní nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami. Lidé mají například možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti jako Smíchov či Vysočany nebo území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště, mezi něž patří Jižní Město nebo třeba Bohnice," uvedl Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, který web vytvořil.

Barrandov

Barrandov

Skalka

Skalka

Dvě Prahy

Podívejte se, jak to vypadalo před 60 let tam, kde bydlíte.

Velmi zajímavé je rovněž srovnání dnešní husté silniční sítě se situací před 60 lety, tedy dávno předtím než Praha začala budovat nejrůznější obchvaty, tunelové komplexy a víceproudé spojnice. Za pozornost ale stojí třeba i ruzyňské, které se za více než půlstoletí změnilo bezmála k nepoznání.

Do budoucna se navíc počítá s dalším rozšířením mapových podkladů. Každý si tak bude moci porovnat například územní plán z 50. let minulého století a územní plán, který platí dnes. "V podstatě bude každý moci porovnat jakékoli dvě mapy, které jsou dostupné na Geoportálu, například cenovou nebo hlukovou mapu," dodal Čtyroký.

Prahu lze porovnat na mapách i s městem z roku 1842

Metropole ještě bez železnice, zato s celou Staroměstkou radnicí

Hlavní nádraží (1842)

Hlavní nádraží (1842)

Staroměstská radnice (1938)

Staroměstská radnice (1938)

  • Pražský institut plánování a rozvoje, rozšířil dodatečně svou mapovou aplikaci, která porovnává území hlavního města v rozmezí více než století.
  • "Pražané si tak mohou prohlédnout Prahu z ptačí perspektivy od roku 1842 až do dnešní doby," uvedl Marek Vácha z tiskového odboru IPR.
  • Původně mohli lidé na mapách porovnávat současnou Prahu s tou z roku 1953. Nyní IPR rozšířil mapy o císařské otisky stabilního katastru z roku 1842 a o letecké snímky z let 1938, 1953, 1975, 1988 až 1989 a 2013.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy