metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.
Podle čeho vybírat postel a rošt, aby se vám dobře spalo? | foto: Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podle čeho vybírat postel a rošt, aby se vám dobře spalo?

Komerční sdělení Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme velkou část našeho života a kvalitní odpočinek je zcela nepostradatelný pro každodenní fungování, rozhodně se nevyplatí na posteli a roštu šetřit. I tak se však nabízí několik různých variant, z kterých je nutné vybírat. Jak tedy poznat to, co vám bude vyhovovat a vy se dobře vyspíte?

Jak vybrat postel

Postel se skládá z několika částí, avšak jejím základem je samotný rám lůžka. U toho se nabízí hned několik důležitých parametrů, které byste měli při výběru vzít v potaz. I ty zdánlivě nejmenší detaily totiž mohou v budoucnu ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Právě proto je důležité si ještě před nákupem promyslet, jakou postel vlastně chcete a jak k sobě jednotlivé komponenty, jako je rám, matrace a rošt, budou pasovat.

Čelo postele

Mohlo by se zdát, že čelo slouží pouze jako designový prvek postele. Zdaleka to tak však není. Právě čelo postele totiž chrání vaši hlavu od stěny, navíc slouží také jako izolace proti průvanu, který dokáže spánek pořádně znepříjemnit. Kromě toho, pokud nemáte možnost postel umístit jinak než do prostoru, vytvoří čelo skvělou optickou bariéru. Díky tomu se v posteli budete cítit pohodlně a v bezpečí.

Vhodné rozměry

Nejdůležitější je vybrat si ideální rozměr postele. Standardní jednolůžko má rozměry 90x200 centimetrů, dvoulůžko pak může mít 160 nebo 180x200 cm. Pokud hledáte komfortní spaní pro jednotlivce, můžete zvolit postel o velikosti 140x200 cm, která poskytuje pro jednu osobu královský prostor, krátkodobě se na ní navíc dokáží vyspat i dva lidi.

Jestliže vám nestačí klasická délka postele, která je 2 metry, můžete si pořídit také prodlouženou verzi, která může mít až 240 cm, případně lze nechat vyrobit rozměry na zakázku zcela dle vlastního přání. Základním pravidlem však je, že správná délka postele je taková, která o 20 centimetrů přesahuje spící osobu a poskytuje tak dostatek prostoru jak u nohou, tak u hlavy.

Zásadní je také výška postele. Ta totiž ovlivňuje pohodlné vstávání a ulehání do postele.

Ze zdravotního hlediska je nejvhodnější výška bočnic 50 centimetrů. V kombinaci s matrací a výškovým nastavením roštu pak můžete dosáhnout výšky lůžka od 50 po 65 centimetrů, záleží také na věku a výšce osoby, která v posteli bude spát. Dostatečná výška je také důležitá pro odvětrávání spodní části matrace, což zajišťuje hygienické prostředí. Nejhorší je výška od podlahy kolem 30 centimetrů z hlediska víření prachu a chladu.

Podle čeho vybírat postel a rošt, aby se vám dobře spalo?


Kvalita konstrukce

Zapomínat byste neměli ani na konstrukční řešení postele. Kvalitní konstrukce totiž může zajistit dlouhou životnost. Důležité jsou kvalitní a robustní spoje, díky těm získá postel horizontální i vertikální stabilitu. U postele s pevnou konstrukcí se navíc nemusíte bát ani vrzání a podobných věcí, které by mohly rušit klidný spánek.

Výběr roštu

Často myslíme na výběr kvalitní matrace, ovšem na rošty už tak trochu zapomínáme. Ty jsou přitom stejně tak důležité pro dobrý odpočinek. Jestliže zvolíte špatný rošt, nejen vaše záda vám později jistě nepoděkují. Proto si dejte záležet i s výběrem roštu. Kvalitní rošt navíc může prodloužit životnost vaší matrace.

Pevný, nebo polohovací?

Rošt si můžete pořídit pevný, možností je však i polohovací. Může se to zdát jako zbytečná investice, avšak polohovací rošt má své výhody, a to zejména pro starší ročníky. Můžete si totiž postel snadno přizpůsobit pro komfortní čtení či odpočinek v posteli. Myslete však na to, že pohyblivý rošt potřebuje také speciální matraci.

Materiál roštu

Mezi nejoblíbenější patří lamelové rošty. Díky jejich konstrukci si je totiž můžete snadno přizpůsobit pro co nejpohodlnější ležení. Navíc mají také velkou nosnost, na rozdíl od laťových roštů. Laťový rošt se hodí pouze pro děti, většinou totiž neunese více než 60 kg. Navíc při větší váze se stává značně nepohodlný a neumožňuje matraci správně pružit.

Alternativou je také destičkový rošt, jeho pořizovací cena je však vyšší. Je tvořen pevně spojenými destičkami, disponuje nejlepší přizpůsobivostí na bodový tlak, díky tomu je opravdu komfortní. Pokud narazíte na slevy, lze i opravdu kvalitní rošt sehnat za příjemné ceny. Do kvalitního spaní se navíc vyplatí investovat.

Výběr postele není tak složitý, vždy si však dávejte pozor na kvalitu jednotlivých komponent.

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám