metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Čtvrtek, 4. června 2020. Svátek má Dalibor.
Bouřka polámala stromy v Havlíčkových sadech.
Pozor, padají stromy! | foto: Josef Gajdoš

Podmáčeným parkům se raději ještě vyhýbejte. Praha 2 opravuje Folimanku

6. června 2013  10:27,  aktualizováno  12:40 ČTK
Nebezpečí úrazů v podmáčených pražských parcích trvá. "Hrozí pád stromů a sesuvy mokré půdy," řekl po dnešním jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček. Zákaz vstupu i nadále platí na zhruba čtyřech desítkách míst. Otevřeny jsou částečně Strahovské zahrady či průchod k Planetáriu.

"Apeluji na všechny občany, aby tyto zákazy respektovali, protože hrozba smrtelného úrazu je opravdu vysoká," uvedl Hudeček. Pokud někdo z Pražanů či návštěvníků poruší zákaz vstupu do parků, může dostat pokutu až 50 tisíc korun, právnické osoby až tři miliony korun. V pondělí usmrtil padající strom mladou ženu v parku v Průhonicích u Prahy, park byl přitom zavřený od nedělního rána.

Jak dlouho zákazy potrvají, není jasné. Na mnoha místech nechává Praha odstraňovat nebezpečné stromy. V uplynulých dnech se kácelo třeba ve Stromovce nebo na Petříně. Lanovka na Petřín by ale mohla být už v pátek částečně zprovozněna, zaznělo na krizovém štábu.

Folimanka se otevře o víkendu

Radnice Prahy 2 již začala uklízet povodní poničený park Folimanka v Nuslích. Dělníci začali park čistit a chystá se kácení nebezpečných stromů. "Na Folimance jsme začali s úklidem v tempu, abychom ji mohli alespoň zčásti bezpečně otevřít o víkendu," řekla Jana Černochová.

Dělníci na Folimance začali uklízet nánosy a kácet stromy, které podle dendrologických posudků hrozí pádem. "Až budeme mít jistotu, že je park bezpečný, pak požádáme magistrát, aby park vyjmul ze seznamu těch, kam je zakázán vstup," sdělila starostka. Dalším parkem, který chce Praha 2 co nejdříve otevřít, je Karlovo náměstí. Také tady se musí kácet. "Kácet budeme také v Lumírových sadech u Vyšehradu, kde poničený strom ohrožuje dětské hřiště, stejná je situace na hřišti u vinohradské vodárny. Spolupracujeme s dendrology, kteří zkoumají stromy v parcích na našem území," řekla Černochová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lego je výhodnější než zlato. Ale jen to nerozbalené

Miloš Křeček
vydáno 3. června 2020  18:38

Jedna z největších soukromých sbírek lega na světě je v českých rukách. Opět ji najdete v Praze, Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a Jeseníku.  celý článek

Sex třikrát týdně z nařízení soudu. Prozkoumali jsme historii balení holek

Sex třikrát týdně! Rozsudek je pravomocný.
vydáno 3. června 2020  15:13

Nejsnazší bylo ženu získat v antice. Chlapům je servírovali v chrámech plodnosti na zlatých podnosech. Dneska se musí snažit. Hodně.  celý článek

Čisté peníze jsou iluze. Pozná se to třeba při jejich likvidaci

Ilustrační snímek
vydáno 3. června 2020  12:44

Cizím zubním kartáčkem byste si vlastní chrup nevyčistili. Na bankovky a mince se však sahat neobáváme.  celý článek

Začalo to hoňkou a přemetem přes lavičku, vzpomíná parkourista Tomáš Zonyga

Parkourista Tomáš Zonyga při skokové variaci.
vydáno 3. června 2020  8:29

Sedmadvacetiletý Tomáš Zonyga patří dlouhodobě mezi nejlepší parkouristy v Česku. Své zkušenosti předává i mladším generacím.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám