metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Štěpán Hubík | foto: H. KadlčíkováMetro.cz

Podnikatel zdobí zámky i seriály

  11:54
Látky jsou jeho vášní! Štěpán Hubík zkrášluje interiéry bytů, ale i zámků. Pro jeho nápaditost a originální textilie ho vyhledávají i filmoví tvůrci.

Máte pestrou klientelu. Prozraďte, jaké zajímavé spolupráce máte za sebou?
Již mne oslovili klienti k výběru textilií pro ušití historických kostýmů či historizujících oděvů. Navázal jsem spolupráci i s pár pracovišti Národního památkového ústavu, a tak kromě soukromých zámků můžete naše květinové textilie vidět na zámcích Zákupy, Žleby, Hrubý Rohozec, Lemberk, Sychrov či Litomyšl. Příjemnou spoluprací byl historický seriál Borgiové, kde látky kromě výzdoby posloužily i k ušití kostýmů, a zajisté si vzpomenete i na nedávnou štědrovečerní pohádku Korunní princ.

Kromě zámků ale zkrášlujete i byty. Řekněte, podle čeho látky vybíráte.
Na prvním místě je pro mě kvalita a samotné zpracování vzoru. Například u bavlněných dekoračních látek je důležitá preciznost tisku květinového motivu a u čalounických látek především odolnost materiálu.

Jaké jsou současné trendy ve vybavování interiérů?
Zařízení interiérů včetně textilních dekorací podléhá každé době a určitému designovému klíči, který udává rychlost a standard současného životního stylu. Mnoho motivů na látkách se za posledních patnáct let vrátilo. Koho by napadlo, že 60. či 70. léta prožijí opět vzestup v bytovém designu. U mých oblíbených květinových látek se toho s dobou prakticky málo mění, především se upravuje bohatost či střídmost květinového vzoru, ať už se jedná o tisk nebo tkanou látku. Je ale pravdou, že se pravděpodobně delší dobu nevrátí období 80. let 20. století, kdy po celém světě vznikaly dokonalé repliky barokních či rokokových interiérů, mluvíme-li o textiliích.

Experimentují více Češi, nebo zahraniční klienti?
Jednoznačně zahraniční klienti. Ti jsou více nakloněni experimentům a výstřednostem. Je to přece jenom dáno těmi 40 roky, kdy v bývalém Československu byla vštěpována uniformita bydlení a nabídka trhu byla velmi tristní. Možná jsou i proto dnes lidé zacílení nejvíce na velké nábytkové řetězce, které jim na míru tvoří takřka identické interiéry.

Jak jste se vlastně k dekoracím dostal?
Počátek mého podnikání byl asi okamžik, kdy jsem sháněl textilii na čalounění a závěsy pro interiér u mne doma. Tehdy nabídka na trhu nebyla tak velká, jak jsem potřeboval, a výsledný interiér vznikl po několikaměsíčním shánění v zahraničí. Interiér měl nadšený ohlas u přátel a ti mne i postupně přivedli na myšlenku nabídnout tehdy ne příliš oblíbené květinové látky českému zákazníkovi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek