metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Marie Chladová se svojí rodinou v dílně, kde tvoří hračky pro děti. | foto: Archiv Marie ChladovéMetro.cz

Ženy si plní své sny. Podnikatelek nejen v Praze je stále víc

  11:59
Seberealizace a flexibilnější pracovní doba jsou hlavní lákadla pro podnikatelky. Ženy, které se vrhají do podnikání, jsou dvou kategorií. První velkou skupinou jsou ty po mateřské dovolené, které chtějí více volného času. Druhou, menší skupinu tvoří ženy po padesátce, které se chtějí realizovat.

„Poslední dobou roste trend žen v podnikání v celkových statistikách, odrazil se i v zájmu o grantový projekt Podnikavá žena. Letos se nám hlásí více než 120 žen, minulý rok to bylo pár desítek,“ uvádí Eva Čejková Vašková, členka dozorčí rady Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a zakladatelka Ženy, s. r. o.

Projekty na podporu žen a jejich podnikání

Pracovny ŽENY, s. r. o., v osmi městech ČR pořádají pravidelná setkání.

Konference Equal Pay Day v Praze s řadou mentorek i ze světa podnikání.

Hnutí Minerva 21 podporuje podnikatelky v posilování kontaktů i sebevědomí.

Moudré podnikání žen a Gender Consulting připravují řadu zajímavých seminářů pro ženy z Prahy a okolí.

Letos připravil Sunar řadu motivačních seminářů pro maminky, které zvažují podnikání po mateřské.

Baby Office pravidelně pořádá ve svém pražském coworkingu přednášky na podporu podnikajících maminek a žen.

Jedním z faktorů může být i fakt, že muži berou v průměru o 22,1 % větší platy než ženy. Na manažerských pozicích ale firmy rozdíly nedělají. Vyplývá to z údajů společnosti Stanton Chase.

Ve srovnání se světem je Česká republika na třetím místě v Evropské unii ve výši takzvané „gender pay gap“, tedy rozdílu mezi průměrnými platy žen a mužů.

Velká část žen podniká právě v Praze. Jedním z posledních trendů jsou rukodělné výrobky podnikavých matek po mateřské dovolené. Kromě bezpočtu internetových obchodů prodávají své výrobky na tržištích.

Například na květnovém tržišti Lemarket v pražské Galerii Mánes tvoří 60 procent stánků a na pražském Dyzajn marketu dokonce 90 procent.

Spojuje důraz na kvalitu a originalitu

„První zákaznice byly kamarádky, brzy po nich přišly první maminky, které stejně jako mě uchvátila kombinace jednoduchého a hravého designu s biobavlnou. Ve stejnou dobu, kdy se začaly moje výrobky prodávat, jsem podruhé otěhotněla, takže pomocnou sílu jsem si k sobě vzala prakticky hned. Kamarádka Monika tehdy naštěstí měla na věc stejný pohled, a tak byl ten start mnohem jednodušší,“ vzpomíná na své začátky Magda Podžorná, která v Praze šije dětskou módu Nadoma a naven.

Důraz na kvalitu a originalitu je průsečíkem všech podnikatelek. „České materiály jsou paradoxně dražší. Nemusí sice cestovat přes půl zeměkoule, ale náklady na výrobu jsou vyšší, hlavně mzdové, a také sortiment je omezený. Ale věříme, že se stoupající poptávkou po české produkci se zvýší jak kvalita, tak sortiment,“ říká Marie Chladová z The Three Trees.

„Pro mne je nejdůležitější dělat věci, které jsou užitečné, funkční, milé pro oko i duši. To mi přináší radost. Dělat to jinak by mi nedávalo smysl,“ dodává podnikatelka Petra Holá, která bude také o víkendu na Lemarketu prodávat kolébky Hojdovak.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek