metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Tomáš Fiala
Větší foto
Tomáš Fiala | foto: ARCHIV

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

4. srpna 2020  15:57 Petr Holeček Metro.cz
„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal Assaultu musel Tomáš Fiala posunout o rok, zrušit vystoupení stovky kapel, řešit sponzory, nasmlouvané obchody. I díky tomu bude příští ročník o den delší.

Koronavirus. Co se vám vybaví na první dobrou, když to slovo slyšíte?
Omezení běžného fungování světa a novou hrozbu. Ta je sice nebezpečná, ale míra hysterie a iracionality s ní někdy spojená ukázala, že naše hrdá západní společnost nemá racionalizující mechanismy a sama sobě může v době nečekaných obzorů poměrně závazně škodit.

Letošní ročník jste kvůli pandemii zrušili. Jak reagovali fanoušci?
Fanoušci to pochopili, protože vědí, že jiná možnost nebyla. Stejně se také zachovaly všechny festivaly. Co nás ale nakoplo, byla podpora lidí – více než 95 procent z nich si nechalo vstupenku na příští rok a tím nás podpořili. Za to jsme jim velmi vděčni… Všichni doufáme, že se příští rok uvidíme ve starém režimu, tak to snad vyjde.

Co výpadek znamená pro váš rozpočet a smluvní závazky s kapelami?
Rozhodně to znamená ztráty, to asi chápe každý. Ale všichni mají stejné podmínky, a prostě se s tím musíme poprat. Se smluvními závazky problém není, ty se přenesou na přeložený festival, který proběhne následující rok, ale bude to znamenat příjem za jeden festival a ne za dva. Myslím si, že etablované festivaly by to měly ustát ideálně, pokud mají rezervy z let předchozích. Horší to bude asi s festivaly, které měly existenční problémy i v běžném chodu, a do toho přišla tato rána. No ale zpět k jádru. Pro nás to znamená, ze příští rok budeme mít festival ještě o den delší, abychom lidem alespoň částečně nahradili neuskutečněný ročník.

A co sponzoři?
Se sponzory máme korektní vztahy. Hlavně oni sami vidí, že ten problém je všude. Zatím jsem nezaznamenal, že by někteří chtěli úplně změnit strategii a odejít od živé hudby kvůli koronavirové nejistotě. Na druhou stranu my máme partnerů poměrně poskrovnu, takže nás se to ve velké míře netýká. Někteří se dokonce zapojili do podpory i v rámci letošního roku. Jako například Jägermeister a naše limitovaná edice lahve Brutalmeister, se kterou si díky stolní hře na rubu speciální krabičky mohou naši fanoušci zahrát rychlý brutální part.

Velká akce

  • Brutal Assault je hudební festival zaměřený na tvrdé odnože heavy metalu, koná se každoročně v Josefově nedaleko Jaroměře od roku 1996. 
  • Brutal Assault je mezi předními evropskými festivaly svého žánru. Každý rok má přes 20 tisíc návštěvníků. Tahákem není jen prvotřídní line-up, ale také areál historické pevnosti Josefov u Jaroměře s přírodní tribunou.

Odhlašovaly se některé kapely samy už dřív?
Neodhlašovaly. Vlastně všechno šlo tak nějak přirozeně s vývojem situace v Evropě a v USA. V rámci možnosti standardního scénáře.

Line-up v podstatě můžete komplet přesunout na rok 2021, uděláte to tak?
Ano, byť se nám asi nepodaří zajistit všechny kapely. Například singapurští Wormrot napsali, ať s nimi pro příští rok nepočítáme, protože jejich vláda zakázala zbytná cestování a každé tři měsíce je následně měsíční karanténa, a takhle má jejich společnost fungovat do doby, dokud nebude dostupná vakcína. Nicméně 95 procent line-upu bude z minulého roku a tím, že jsme festival prodloužili o jeden den, to bude sestava navíc.

Místo velkého festu budete 7. a 8. srpna pořádat party pro fanoušky.
Ano. Mohou se těšit na sedm kapel každý den a především na Josefov. My dlouhodobě vnímáme, že lidé po dobu, co navštěvují Brutal Assault, zjistili, že Josefov je pro ně něco zvláštního a že je láká svou atmosférou a dobovou estetikou. Proto jsme se letos rozhodli nabídnout lidem možnost namísto hudebního maratonu si konečně v klidu projít město. Kromě běžných míst, která mohou navštívit, chceme otevřít čtvercová kasárna jako backstage festivalu a jeho urbex, průchod vojenské nemocnice s dobovou socialistickou mozaikou, možnost naučit se střílet lukem v útrobách pevnosti, projet si na kole promenádu, která určuje vnější obvod města a pár dalších věcí. Bude to opravdu zajímavé, neb máme naplánováno celkem patnáct míst.

Jak probíhá oprava pevnosti, kterou dělají vaši fanoušci?
To jsou soustavné brigády, které trvají už pátý rok. Za tu dobu proběhly desítky brigád s cílem svou troškou pevnosti pomoci a kultivovat prostředí, které jednou v roce používáme pro naše hudební vyžití. Je to projekt, který nám pomáhá chápat areál jako takový, dává nám věci do širší souvislosti a rovněž upevňuje naše spojení s městem. A také vytváří chuť se sem častěji a častěji vracet. V prvé řadě ale musím vypíchnout desítky dobrovolníků, kteří se brigád účastní jen proto, že mají vztah k městu a prostě chtějí pomáhat po kouscích dávat dohromady něco, co má velkou historickou hodnotu a zároveň na to nejsou prostředky. A jsem hrozně rád, že tito lidé rozšiřují dobré jméno metalové komunitě, jelikož v rámci společenské normy jsou podobné věci spíše raritou.

Brutal Assault je znám pro svou mírumilovnou povahu, i když je to fest tvrdé hudby. Jak se vám tohle podařilo vybudovat?
Domnívám se, že je to definované zevnitř. Tím, jak se tvoří program, a naopak zas charakter festivalu davem, se časem protřídí a vytříbí lidé, kteří na danou akci jezdí. Určitě mezi dvaceti tisíci lidmi najdete nějaké negativní příklady, ale celek není nikdy homogenní. A dále, lidé k nám jezdí za hudbou, a tak mají daleko menší potřebu ukázat své ego a dělat zbytečné problémy. Stejně tak bych chtěl pozitivně upozornit třeba na Obscene Extreme festival, který je z určitého úhlu pohledu ještě extrémnější, a přesto tam panuje velmi přátelská nálada. Skoro bych si dovolil poznamenat, že tu funguje jakási nepřímá úměra, čím extrémnější festival, tím pohodovější atmosféra, protože komunita sdružuje opravdové fanoušky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám