metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Popeláři (ilustrační foto)
Popeláři (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Podvodníci se mohou přeměnit i v legendy

21. prosince 2016  14:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Nejdřív si řeknou o panáka alkoholu a pak rovnou o peníze. Tak popisují čtenáři deníku Metro zkušenosti s podvodníky převlečenými za popeláře.

„Bydlím na Smíchově a vybavuju si, jak jeden rok zazvonili na náš zvonek popeláři. Pak to bylo jako podle scénáře. Byli hodně otravní a měl jsem zavolat policajty,“ popisuje svou zkušenost anonymní čtenář v diskusi na Metro.cz. Pravdivost jeho slov potvrdily také Pražské služby, které před nedávnem varovaly čtenáře Metra před podvodníky převlečenými za jejich zaměstnance. „Jen letos víme o více než desítce incidentů,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

O různých nepoctivcích, kteří se snaží ošálit či dokonce ublížit Pražanům, kolují po sídlištích smyšlené příběhy, takzvané městské legendy. Těch podle etnologa a specialisty na folklor Petra Janečka přibývá právě v předvánočním období. „Jako jedna z těchto historek se může tvářit právě ta o popelářích. Známé legendy, jako třeba ta o černé sanit ce, se totiž často odehrávají na anonymních sídlištích,“ vysvětluje Janeček.

Historky o falešných popelářích na první pohled vypadají jako nesmysl. Některé z nich se ale prokazatelně odehrály. Podle Janečka zde tak vzniká zajímavý jev , takzvaná ostenze. Málokdy se totiž stane, že by městskou legendu někdo převedl do reality. Pokud se tak stane, jako by to potvrzovalo jejich pravdivost.

„Tento případ je teď dobře znám zejména z Ameriky, kde řádí vraždící klauni. Kolují o nich různé hrůzostrašné legendy, přestože jde spíš jen o žert několika jedinců,“ dodává Janeček.

Naposledy Pražské služby varovaly před falešnými popeláři v roce 2014, kdy se objevily tři případy, a to v Praze 6, v Satalicích a Postřižíně u Odoleny Vody. Od té doby příběhů o popelářích, vloupávajících se do bytu či nabízejících různá vánoční přání za úplatu, exponenciálně přibylo. Podle Janečka máme ale do Američanů ještě daleko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám