metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Pohřeb zemřelých v Praze 7 | foto: PRAHA 7

Pohřby za peníze radnic. Praha 4 jich vypraví osmdesát

  10:45
Zemřelí bez příbuzných poprvé spočinou v Nuslích. Na sedmičce často „pánbíčkaří“.

Pražské městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice, stejně jako jiným českým obcím, následně proplácí samotné kremace, zároveň je však nenutí zajišťovat obřad či hrob.

Pohřeb za hubičku

  • Městským částem kremaci zesnulého bez dohledatelných příbuzných následně proplácí stát. V případě obřadu však nemusí, ale mohou být náklady proplaceny ministerstvem pro místní rozvoj či dědici.
  • Stát platí pohřeb obcím nebo městských částem ve chvíli, kdy se k zemřelému 96 hodin nehlásí příbuzní. 
  • Někteří lidé však přišli na způsob, jak ušetřit. K zemřelému se začnou hlásit až poté, co je tělo zpopelněno na státní útraty. Částku sice zpětně musí uhradit, ušetří však několik tisíc korun. Náklady totiž bývají pro stát až o zhruba třetinu nižší.

Rozprašování nevyzvednutých uren na anonymních loučkách u krematorií však neprovádějí například v Praze 4. Zde se dnes koná, vůbec poprvé na nuselském hřbitově, pietní akt, kterého se zúčastní místo příbuzných představitelé městské části. „Úřad Prahy 4 zajišťuje každoročně přibližně sedmdesát až osmdesát sociálních pohřbů. Úložiště pro urny máme pronajaté od Správy pražských hřbitovů na dobu dvaceti let. Na akt, který začíná v 11 hodin, zveme i vás,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Sociálními smutečními obřady, kterých se kromě starosty obvykle účastní i několik farářů z různých církví, je proslulá také sedmá městská část. Zde letos vypravovali sociální pohřeb například dvojici manželů, jejichž urny se našly náhodou ve sklepě pod podlahou v jednom z rekonstruovaných domů. Přístup radnice k pohřbům však není po chuti některým Pražanům. Podle některých, již se na deník Metro v minulosti obrátili, Praha 7 příliš „pánbíčkaří“.

„Nevím, zda by se zesnulým (pravděpodobně ateistům) líbilo, že mají na svém pohřbu kněze,“ napsala deníku Metro v květnu čtenářka, jež nechtěla být jmenována.

Na sociální pohřby s obřadem si potrpí také Praha 6. Ta na ně vynaloží každoročně okolo čtvrt milionu korun. Ke kremacím tu podle tiskového odboru radnice sice dochází, je to však pouze tehdy, je-li zesnulý cizinec.

Do mělkého hrobu na Olšanech zesnulé bez příbuzných uloží tehdy, když zemřou v Praze 3. Pokud se k nim nikdo nebude hlásit, udělají předtím pro jistotu i test DNA.

Sociální pohřbívání probíhá bez obřadu na veřejném pohřebišti v Praze 2 a 8. Bez smutečního aktu, a tedy i nadbytečných nákladů, které nemá kdo následně uhradit, pohřbívají i osamělé zemřelé v Praze 9.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek