metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Pohřeb zemřelých v Praze 7
Další 1 fotografie v galerii
Pohřeb zemřelých v Praze 7 | foto: PRAHA 7

Pohřby za peníze radnic. Praha 4 jich vypraví osmdesát

14. listopadu 2019  10:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Zemřelí bez příbuzných poprvé spočinou v Nuslích. Na sedmičce často „pánbíčkaří“.

Pražské městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice, stejně jako jiným českým obcím, následně proplácí samotné kremace, zároveň je však nenutí zajišťovat obřad či hrob.

Pohřeb za hubičku

  • Městským částem kremaci zesnulého bez dohledatelných příbuzných následně proplácí stát. V případě obřadu však nemusí, ale mohou být náklady proplaceny ministerstvem pro místní rozvoj či dědici.
  • Stát platí pohřeb obcím nebo městských částem ve chvíli, kdy se k zemřelému 96 hodin nehlásí příbuzní. 
  • Někteří lidé však přišli na způsob, jak ušetřit. K zemřelému se začnou hlásit až poté, co je tělo zpopelněno na státní útraty. Částku sice zpětně musí uhradit, ušetří však několik tisíc korun. Náklady totiž bývají pro stát až o zhruba třetinu nižší.

Rozprašování nevyzvednutých uren na anonymních loučkách u krematorií však neprovádějí například v Praze 4. Zde se dnes koná, vůbec poprvé na nuselském hřbitově, pietní akt, kterého se zúčastní místo příbuzných představitelé městské části. „Úřad Prahy 4 zajišťuje každoročně přibližně sedmdesát až osmdesát sociálních pohřbů. Úložiště pro urny máme pronajaté od Správy pražských hřbitovů na dobu dvaceti let. Na akt, který začíná v 11 hodin, zveme i vás,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Sociálními smutečními obřady, kterých se kromě starosty obvykle účastní i několik farářů z různých církví, je proslulá také sedmá městská část. Zde letos vypravovali sociální pohřeb například dvojici manželů, jejichž urny se našly náhodou ve sklepě pod podlahou v jednom z rekonstruovaných domů. Přístup radnice k pohřbům však není po chuti některým Pražanům. Podle některých, již se na deník Metro v minulosti obrátili, Praha 7 příliš „pánbíčkaří“.

„Nevím, zda by se zesnulým (pravděpodobně ateistům) líbilo, že mají na svém pohřbu kněze,“ napsala deníku Metro v květnu čtenářka, jež nechtěla být jmenována.

Na sociální pohřby s obřadem si potrpí také Praha 6. Ta na ně vynaloží každoročně okolo čtvrt milionu korun. Ke kremacím tu podle tiskového odboru radnice sice dochází, je to však pouze tehdy, je-li zesnulý cizinec.

Do mělkého hrobu na Olšanech zesnulé bez příbuzných uloží tehdy, když zemřou v Praze 3. Pokud se k nim nikdo nebude hlásit, udělají předtím pro jistotu i test DNA.

Sociální pohřbívání probíhá bez obřadu na veřejném pohřebišti v Praze 2 a 8. Bez smutečního aktu, a tedy i nadbytečných nákladů, které nemá kdo následně uhradit, pohřbívají i osamělé zemřelé v Praze 9.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám