metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Strážníci z Prahy 3 hlídají i vánoční trhy. | foto: MP PRAHA

„Pojď se prát ty bábovko“ i „chtěl jsem se projet jen okolo.“ Strážci zákona mají za sebou perný rok

  5:00
Napilno měli pražští policisté a strážníci v uprchlickém centru, na státních hranicích i při demonstracích proti vládě.

Práce mají hodně a kolegů málo. Tato definice na pražské strážce zákona seděla v uplynulém roce snad ještě více než v těch předchozích. Vyzvali jsme je proto, aby se pro deník Metro ohlédli a shrnuli, co je letos nejvíce zaměstnávalo.

„V první polovině roku to byla hlavně válka a s ní spojená pomoc v uprchlických centrech společně s nejrůznější asistencí žadatelům o azyl. Také se nám letos skokově navýšila kriminalita spojená s pocovidovým návratem turistů i jiných návštěvníků do hlavního města. V neposlední řadě se letos také konala celá řada protestních akcí a demonstrací, u kterých byla naše asistence rovněž nutná,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Málokdo ví, že policisté z hlavního města, kterých je podle Kropáčové o tisícovku méně, než by bylo třeba, jezdí také pomáhat s kontrolami na hranicích. I proto je jejich práce nejen pestrá, ale i náročná.

„Kolegové by se nám hodili prakticky na každé oddělení. Nejvíce však na dopravku a jednotlivá místní oddělení jako taková. Do našich řad chceme lákat další muže a ženy i v příštím roce. V rámci náborových kampaní klademe důraz hlavně na nejvyšší náborový příspěvek, vyšší plat, než byl nabízen doposud, i fakt, že zájemcům z jiných měst zajistíme bezplatné ubytování,“ vyjmenovává pro Metro Kropáčová.

V současnosti se u pražských policistů řeší podstav formou přesčasů. Policisté museli být letos v pohotovosti i proto, že se do širšího centra metropole vrátily nejrůznější gangy. Provádějí tu drobnou kriminalitu, kradou, přibylo i násilné trestné činnosti. „Skutečně nejde jen o kapsáře. Čísla nám letí nahoru, a to mnohonásobně,“ smutní Kropáčová.

Zajímavý rok mají za sebou i příslušníci Městské policie hlavního města Prahy. Podle její mluvčí Ireny Seifertové byl jiný v tom, že se museli strážníci učit za pochodu novým věcem, se kterými neměli zkušenosti.

„Po pandemii začala v únoru válka, která se naší země bezprostředně dotkla. Strážníci se téměř okamžitě zapojili do dění kolem přílivu uprchlíků a vedle standardních úkolů začali plnit úkoly státu. V květnu jsme ale také oslavili třicet let působení mezi bezpečnostními složkami a věříme, že máme nyní mezi nimi svoje pevné nenahraditelné místo,“ svěřuje deníku Metro Seifertová a dodává: „Dnes a denně se snažíme, aby ulice metropole byly bezpečnější. Vedle naší práce na ulici se staráme také o opuštěná zvířata. Díky lidem s velkým srdcem jejich pobyt u nás ale není dlouhý. Stejně tak jim děkujeme za štědrost a podporu.“

Strážníci mají pro deník Metro po ruce sestavený žebříček zajímavých situací, které jejich kolegové letos zažili. Někdy se do hlavní role spouštěče akce, která pak trenduje i na sociálních sítích Městské policie Praha, dostává alkohol, někdy lidská hloupost či neopatrnost.

„Někdy jsou pachatelé agresivní, jindy tak trochu roztomilí a někdy mimo realitu. Největší sledovanost, a tedy i dosah na našich sítích měla ve všech případech videa. Doba se mění a fotografie již nejsou in. Tato zpráva by měla také povzbudit všechny naše kolegy, kteří používají služební kamery. Má to smysl!“ komentuje pro zpravodaj Pražský strážník jeho redaktor Vojtěch Gabriel.

Nejvíce na Facebooku a Twitteru zaujal třeba příspěvek o dvou psovodech, kteří se vraceli z kynologické soutěže přes obec Sibřina. Kromě zlatého a stříbrného úspěchu se ten den strážníci Roman a Miloslav zasloužili o záchranu několika lidí z hořícího domu.

„Zaujal také příspěvek o starší dámě, která svému vnukovi koupila spreje, aby rozvinula jeho kreativní myšlení, a pak se s ním dopustila trestného činu poškozování cizí věci. Předpokládám, že nevědomky. Možná by bylo lepší, kdyby paní zapsala svého vnuka na výtvarný obor místní základní umělecké školy,“ komentuje úspěšný příspěvek Gabriel.

Pozornost přitáhl také incident, který zažili strážníci při kontrole parku na náměstí Míru. Strážník si u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá. „Pojď se prát,“ vyzval strážce zákona hned poté, co zapnul kameru. Strážník ho za to připoutal želízky k zábradlí kolem záhonu.

„Přísahám, čestný skautský, jen tady okolo,“ snažil se v dalším videu obhájit svou jízdu tátovým autem šestnáctiletý mladík. Auto pohybující se velmi nejistou, trhavou a pomalou jízdou zaujalo hlídku strážníků nedaleko Polikliniky Modřany ve dvanácté městské části. Případ nyní řeší kolegové ze státní policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek