metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Hana Konečná z Katedry klinických a preklinických oborů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. | foto: ArchivMetro.cz

Pojišťovny přestanou hradit úkony spojené s neplodností

  14:52
Světová zdravotnická organizace má záměr odstoupit od medicínské definice neplodnosti a přejít k reprodukci jako právu jednotlivce. Proč je tato změna tolik zásadní, vysvětluje Hana Konečná z Katedry klinických a preklinických oborů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Co případná změna definice znamená pro neplodné páry?
To by mohlo vést k tomu, že zdravotní pojišťovny přestanou v budoucnu hradit diagnózu a léčbu, platba tak přejde kompletně na pacienty. Tím z toho úplně vypadnou mladé nebohaté heterosexuální páry. Snaha vyhnout se diskriminaci a zpřístupnit umělé oplodnění komukoliv povede k tomu, že vytvoříme zásadní nespravedlnost mezi chudšími a bohatšími. Chudší navíc budou dárci částí těla pro ty bohatší.

Kdy změna začne platit?
Je to zatím návrh, ale není to novinářská kachna, návrh je vážný. Když jsem se o něm dozvěděla, zjišťovala jsem u kolegů v zahraničí, zda o tom vědí. Všichni to věděli. Diskutuje se o tom dlouho, různé neziskové organizace už to doporučily. Postup je takový, že Světová zdravotnická organizace zformuluje návrh, který zašle ministrům zdravotnictví všech členských států organizace k vyjádření, což by podle zprávy mělo být letos.

Jak je to nyní

  • Podle českých pravidel může o umělé oplodnění požádat jen pár.
  • Zdravotní pojišťovna na zákrok přispívá v případě, že je ženě nejvýš 39 let, a platí maximálně čtyři pokusy.
  • Zákon dovoluje umělé oplodnění i starším ženám, musí ho ale hradit celé samy.
  • Ceny se mohou lišit dle pojišťovny a dle centra asistované reprodukce.
  • V průměru ale pojišťovny hradí 50 tisíc z celkem 70 tisíc korun za jeden pokus.

Pokud by byla reprodukce právo jednotlivce, kdo by byl v případech, kdy žena podstoupí umělé oplodnění, uveden jako otec?
Přístup singles k asistované reprodukci je možný v mnoha zemích už teď. Například ve Velké Británii, Nizozemsku, Belgii, Španělsku mají osamělé ženy přístup už delší dobu, ve Velké Británii mají přístup i osamělí muži. V Británii a Nizozemsku mají dárcovství spermií a vajíček neanonymní, což znamená, že dítě má v osmnácti právo na údaje o dárci či dárkyni, a pokud chce, může se s ním či ní setkat. Belgie a Španělsko mají, stejně jako Česko, dárcovství anonymní, čili dítě identitu dárce nezjistí. Ale i u nás jsou pokusy zákon změnit, snaží se o to opakovaně skupina poslanců kolem paní Jitky Chalánkové. Mimochodem neuvést otce může u nás žena dávno. Ona třeba ani nemusí vědět, kdo je otec. Například v roce 2014 neuvedlo otce víc než devět tisíc žen.

Jak by se řešilo, kdyby se žena dožadovala peněz od státu? Uvedu příklad. Žena bez partnera půjde na umělé oplodnění, ale po porodu jí dojdou peníze. Pokud by byl otec známý, tak požádá o alimenty. Koho má ale požádat, když otec není známý?
Osamělá matka, otec, rodina v nouzi se dožadují peněz od státu i bez asistované reprodukce. Systém podpor je nastavený tak, aby netrpělo dítě, ať už je příčina hmotné nouze v rukou rodiče, nebo ne. Dítě nemůže trpět za rodiče. Samozřejmě souhlasím s tím, že rovnou vytvářet takové rodiny se státní garancí je poněkud zvláštní záměr. Mimochodem dárce spermií či dárkyně vajíčka se nepovažují za osobu, která má k dítěti právní, finanční a emocionální závazky. To ovšem neznamená, že se po odanonymnění nemůže objevit vydírání kohokoliv kýmkoliv.

Nemění se pravidla také proto, že přibývá neplodných párů?
Neplodnost se civilizačně nezvyšuje, jak stále straší média, pouze se zvyšuje počet lidí hledajících asistovanou reprodukci, což je způsobeno věkem nepříznivým pro početí.

Takže mají páry zakládat rodinu dříve?
Ano. Máme čím dál vyšší očekávání, jsme mnohem zodpovědnější ve výběru partnera. Když budete chtít dítě, tak se fakt musíte rozhodnout – s tímhle chlapem chci dítě. To je strašně těžké rozhodnutí, ideální partner ne- existuje. Myslím si, že když je člověk zodpovědný, tak rodičovství zvládne ve dvaceti i ve čtyřiceti. Akorát má třeba pocit, že kdyby to bylo později, že by byl zralejší a zvládal by to lépe. Jenomže když jste starší, tak zas máte větší strachy. Dělali jsme také výzkum mezi dětmi a zjistili jsme, že děti upřednostňují mladé rodiče.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek