metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 9 °C

Středa, 20. ledna 2021. Svátek má Ilona.
Poker. Ilustrační foto
Poker. Ilustrační foto | foto: PokerStars.cz

Poker je dovednostní hra. Ale zákon ho vidí jako hazard

21. března 2017  8:31 Marek Hýř Metro.cz
On-line hraní omezil zákon. Hráči musí kvůli registraci nejprve na úřad.

Čeští pokeroví hráči zuří. Hrát karty on-line o peníze je od 1. ledna o dost složitější. Pokud chce někdo hrát poker on-line, musí se nejprve zaregistrovat na úřadě.

„Dřív jsem hrál poker i na internetu, dnes hraji už jen naživo. Zatím jsem na úřad nezašel, protože prostě nemám chuť. Nechci se někde složitě hlásit, že jsem gambler. Což je navíc velmi ponižující,“ říká Pavel Novotný, novinář a profesionální pokerový hráč, který patří k početné skupině milovníků pokeru, již mají výhrady k novému zákonu o hazardních hrách.

Tento český zákon omezuje on-line poker a tuto oblíbenou karetní hru řadí mezi hry hazardní. Proti tomu ale protestují profesionální hráči pokeru, kteří tvrdí, že poker hazard není. Tedy že není o náhodě jako například ruleta či kostky.

Úspěch

  • Vědci z Univerzity Karlovy, ČVUT a Albertské univerzity v Kanadě dosáhli úspěchu na poli umělé inteligence.
  • Mezinárodní tým vyvinul program DeepStack, který poprvé v historii porazil profesionální hráče v jedné z nejpopulárnějších karetních her na světě – dvouhráčovém no-limit Texas hold’em pokeru.

Za pravdu jim dává objev vědců z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Ti nedávno přišli s algoritmem, který dokáže v pokeru člověka porazit. Tento historický milník ve vývoji umělé inteligence tak dokazuje, že dovednosti hráče mají v pokeru zásadní roli.

„Algoritmus dokázal přesvědčivě porazit pokerové hráče světové špičky, ukázal tedy, že následování správné strategie je v pokeru zásadní,“ říká Jiří Čermák z Českého učení technického a dodává: „Přesto, že rozdání karet může zásadně ovlivnit průběh jedné konkrétní hry, v perspektivě velkého množství odehraných her se ukazuje, že dovednosti hráčů jsou opravdu důležité.“

Podobně mluví i Novotný, podle něj je poker dovednostní hra. Hodně Čechů si podle něj na úřad pro povinnou registraci nepůjde. „Profihráči, kteří se živí on-line pokerem, teď budou hrát spíš v zahraničí,“ říká Novotný.

Sází se víc

150

  • Tolik miliard korun celkem v roce 2015 Češi prosázeli. Meziročně je to o 10,2 procenta více.
  • Nejvíce peněz, přes 49 miliard korun, lidé vložili do interaktivních videoloterijních terminálů.
  • Následovaly kurzové sázky (44 miliard korun) a výherní hrací přístroje (32 miliard korun).

V Česku si každý rok zahraje či vsadí aspoň 100 tisíc lidí. Roste hlavně on-line hraní a to je teď omezeno. Pokud jste si ještě loni chtěli na českojazyčných stránkách zahrát pár partiček o peníze, stačilo si vytvořit účet a poslat na něj peníze. To od letošního roku už nejde.

Kartami zamíchal zákon o hazardních hrách. Chce-li někdo hrát on-line poker o peníze, musí si zajít na úřad. Nejčastěji se registrace hráče provádí v oddělení služeb pro veřejnost. Ta stojí 200 korun. Ministerstvo financí si zákon pochvaluje.

„Jedná se o velký úspěch. Díky zákonu budou v Česku hrát pouze plnoletí hráči chránění brzdami a omezeními proti vzniku závislostí,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

On-line sázky jsou problém

  • V Česku si každý rok zahraje nebo vsadí aspoň 100 tisíc lidí.
  • Podle posledních odhadů je zde asi 50 až 100 tisíc patologických hráčů, což je podobný počet jako uživatelů nelegálních drog.
  • V celé populaci roste zkušenost s on-line hazardem. Část závislých na hracích automatech přechází do on-line prostředí a internetové hráčství si také samo vytváří nové hráče. Vzniká nová skupina hráčů on-line, zejména mladých, kteří například nikdy nehráli v kamenných hernách.
  • V roce 2015 byla realizována studie mezi 16letými studenty. Ze souboru 2738 respondentů uvedlo hraní her o peníze za poslední rok celkem devět procent dotázaných.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky.
vydáno 19. ledna 2021  18:19

Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.   celý článek

Vaše fotky z Prahy