metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Jan Svěrák, Šimon Bilina, Veronika Khek Kubařová a Tomáš Klus | foto: Archiv

Pokud se dostanete na dno, budete podávat lepší výkony, míní herec z Branického zázraku

  12:52
Je několik dní po premiéře muzikálu Branický zázrak, který vznikl ve spolupráci režiséra Jana Svěráka a hudebníka i herce Tomáše Kluse. K vidění je buď v Divadle Na Fidlovačce, nebo na letní scéně Voděrádky u Říčan, v prostoru pod širým nebem blízko lesa i řeky. Jedním z nových talentů, který se v něm objevuje, je sedmadvacetiletý herec Šimon Bilina. Ten svoji postavu alternuje s Martinem Dejdarem. Oba používají stejnou hereckou zkratku, absurditu propojenou s humorem, podpořenou silným výrazem a proudící energií. A nechybí ani silné charisma. „Mé postavy mají tvrdou skořápku s laskavým jádrem,“ říká Bilina v rozhovoru pro deník Metro.

Připadá mi, že během představení se opravdu zázrak stal. Jak byste to vysvětlil?
To představení je o cestování různými úrovněmi vědomí, že skrze nějaké události můžeme vyskočit ze zajetého kruhu opakování stejných chyb a vzorců. Lidi reagovali neskutečně a asi si to vzali za své. Byl jsem dojatý.

Jaký vztah máte k hudbě?
Hudba otevírá srdce. Rodiče mě k ní odjakživa vedli. Mám experimentální kapelu 440 Hc. Ta funguje na čisté radosti a zvědavosti, kam nás to vlastně dovede. Dále spolupracuji s hudebním producentem Lukášem Chromkem a sám i skládám a zpívám.

Slyšela jsem, že za sebou máte drsné studium herectví na brněnské JAMU.
Ano, má ukrajinská paní profesorka Oxana měla teorii, že pokud se dostaneme na dno, do asketického režimu, budeme podávat lepší výkony. Měli jsme fakt tvrdý režim. Byli jsme ve škole sedm dní v týdnu. Rodiče jsem viděl dvakrát za rok. Nesměli jsme dlouho jíst ani pít, jít na záchod. Byl jsem úplně vysílený. Hrál jsme například sedm hodin v kuse Raskolnikova z Dostojevského díla Zločin a trest. Studenta, co za velmi nešťastných okolností zabije a nikdy se s tím nevyrovná. Nešlo mi z toho ani pořádně spát. Pro růst člověka-herce, si ale myslím, že zažít extrémní podmínky v nějaký moment života má velký smysl.

Všimla jsem si, že jste obsazován do víceméně negativních rolí. Neformuje vás to?
Asi ne. A není to tak černobílé. Postavy, které hraji, mají spíše tvrdou skořápku, ale laskavé jádro.

Právě vaše postava Adama Hrušky ze seriálu Zoo dává přednost vztahům se zvířecím světem před lidským. Co si myslíte o lidech, kteří tomuto opravdu dávají přednost v realitě?
Že je v tom nějaký srdcebol a něco, co se jim v životě přihodilo a neví si s tím rady. I o tom je vlastně představení Branický zázrak.

Jak prožíváte konkurzy?
Teď už si to chodím užít a něco nového zkusit.

Máte nějaký vzor?
Ne, ale inspiruje mě britský herec Daniel Day-Lewis. Když měl například točit americký film Lincoln, připravoval se na to rok předem. Učil se stejný přízvuk i dikci jako americký prezident. Žil jeho způsobem života a je znám tím, že zůstává v roli i během natáčení.

Čím je pro vás den?
Každý den je nějaká příležitost být trochu lepším člověkem nebo někomu pomoct nebo ukázat cestu nebo někomu udělat radost.

Jak sám sebe vidíte za pět let?
Všechno je možné. Přeji si a věřím, že vše takto zůstane a budou stále okolo mne lidé, které mám rád. Že tam bude hudba, divadlo, natáčení, příroda a hlavně žena, kterou velmi miluji, a také naše děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek