metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Polepování značek v hlavním městě je především letní kratochvíle turistů

  8:55
Černé výlepy jsou všude. O prázdninách jich přibude. Samolepky hyzdí každou druhou značku či ceduli. Denně se po metropoli objeví možná stovky nových nálepek.

*[Editováno]*Marný boj proti nálepkám | foto: Václav JuklMetro.cz

Úklid škod

Počet samolepek se v prostorách metra snížil. Přesto se stále pár vandalů najde.

  • Průměrně stojí dopravní podnik měsíční odstraňování černého výlepu ze všech 730 vozů kolem pěti tisíc korun.
  • Odstranění jednoho metru čtverečního nelegálního výlepu přijde zhruba na 300 korun.
  • Víc než samolepky ale trápí dopravce sprejeři. Loni stálo odstranění graffiti z vozů přes jedenáct milionů korun.

S teplými měsíci se polepování na různých místech rozmáhá ještě více. Turisté po sobě totiž rádi v Praze nechávají památku.

„Samolepky odstraňujeme ze značek celoročně, ale největší nárůst zaznamenáváme s příchodem turistické sezony,“ potvrzuje mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Samolepky značky nejen hyzdí, ale dělají navíc problémy řidičům. „Výlep je problémem i z hlediska bezpečnosti,“ tvrdí Lišková. Když někdo přelepí například značku, která upravuje přednost jízdy, dopouští se trestného činu. 

„Kdo poškodí obecně prospěšné zařízení, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky,“ upozorňuje mluvčí městské policie Rudolf Rubeš.

Dopadnout vandala při činu se ale daří málokdy. „Obdobných případů se zjištěným viníkem řeší odbor správních agend přibližně dvacet ročně. Věc bývá zpravidla posouzena jako přestupek proti veřejnému pořádku. V tomto řízení za něj je možné uložit pokutu do dvaceti tisíc korun, ale ve skutečnosti se pokuty pohybují kolem dvou až tří tisíc,“ říká mluvčí Prahy 2 Kateřina Veselá. Zároveň ale dodává, že spíš než samolepky řeší odbor správních agend nelegální výlepy plakátů.

Boj s výlepem se daří pražskému dopravnímu podniku, ten v prostředcích městské hromadné dopravy před třemi lety umístil vlastní samolepky, které mají vandaly od poškozování majetku odradit. „Pomohla nám kampaň upozorňující na nelegální výlep. Zajistili jsme i potřebné finance na pravidelné odstraňování reklam ve vozech metra nad rámec pravidelného čištění,“ jmenuje opatření Jiří Štábl, mluvčí dopravního podniku.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek