metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Další 3 fotografie v galerii
Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali na několika místech Prahy. | foto: ČTK

Policejní manévry. Kriminalisté zasahují v metropoli kvůli rasistické knize

  14:08,  aktualizováno  17:18
Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě, kde se scházejí muslimové. "Důvodem zásahu je podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták. Policie zatím nekomentovala, kolik lidí bylo zadrženo. Média jejich počet odhadují mezi deseti a dvaceti.

Detektivové podle Hantáka začali provádět úkony trestního řízení vedeného pro podezření konkrétního člověka. Zásah spočíval v zadržení podezřelého a v domovních prohlídkách a prohlídkách dalších prostor, mezi něž patří například mešity, kde se pravidelně shromažďuje větší množství lidí.

V mešitách byli převážně cizinci

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali na
Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali na

Hanták odmítl komentovat počet zatčených. Podle zpravodajů nejprve policisté při zásahu v Islámské nadaci v centru Prahy odvezli v antonu pět spoutaných mužů, pak ovšem odváželi další zadržené. Jejich počet se tak celkem pohyboval kolem deseti. Další média uváděla, že se počet zatčených pohyboval mezi 15 a 20. Není však jasné, zda byli zadrženi kvůli podezření policie nebo zda třeba u sebe neměli doklady. V mešitách totiž byli převážně cizinci.

Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě jako při bohoslužbě. Podle svědků bylo uvnitř mešity kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

Nejprve byli z mešity propuštěni nemocní lidé

Uvnitř mešity byl také první tajemník indonéského velvyslanectví Wahono Yuliano, který byl na modlitbě s dalšími zaměstnanci ambasády. Popsal, že dovnitř vešli ozbrojení policisté a řekli lidem v mešitě, aby zůstali na zemi. "Někteří lidé s nimi chtěli diskutovat, oni ale diskutovat nechtěli," řekl Yuliano. Podle dalších svědků byli nejprve z mešity propuštěni nemocní lidé a lidé s dětmi, pak diplomaté. Další tam nadále zůstávali.

Podle Yuliana byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty. Policie to prý odmítla. "Žádáme české úřady, aby respektovaly ambasádu, diplomaty a jejich doprovod," řekla novinářům pracovnice indonéského konzulátu, která před mešitou čekala na své kolegy.

Před mešitou čekali příbuzní

Poměrně rozezleni vycházeli ven z mešity i další propuštění lidé, kteří většinou zásah nechápali a neznali podrobnosti. Někteří tvrdili, že jsou turisté na dovolené a šli se pouze pomodlit. Před mešitou také čekala řada příbuzných na rodinné příslušníky, kteří byli uvnitř. Jako jeden z prvních vyšel ven otec v doprovodu dvou malých dětí, které plakaly. "Nikdo nám vůbec nic neřekl," řekl novinářům.

Hitlerův Mein Kampf je tabu

  • Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly prodejem kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf.
  • S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva.
  • Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 je ale Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60 tisíc korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek