metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Přilbu motorkáři sundejte, jen pokud nedýchá.
Větší foto
Přilbu motorkáři sundejte, jen pokud nedýchá. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Policie chce naučit motorkáře jezdit

11. dubna 2018  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Každá osmá oběť silničních nehod je motorkář.

Slunečné počasí posledních dní vybízí k prvním jarním výletům a na své první vyjížďky po zimě vyráží i milovníci jedné stopy. Právě na ně se letos zaměří preventivní akce BESIP a dopravní policie.

Loni totiž vzaly silniční nehody životy 64 motorkářům, což je o dva více než v roce 2016. Navíc skoro 60 procent nehod, ve kterých figurovala motorka, šlo na vrub právě řidiči motocyklu. To jsou důvody, proč se ministerstvo dopravy a policie zaměří na chování motorkářů. Respektive na jejich výchovu.

Čas na výměnu

9 000

  • Po tolika kilometrech by měli motorkáři měnit pneumatiky u svých jednostopých miláčků. Legislativa hovoří o tom, že hloubka dezénu nesmí být pod 1,6 mm. Obecně se ale doporučuje nejít pod 2 mm.
  • Ještě důležitější je tlak. Příliš velký tlak znamená zmenšení kontaktní plochy, naopak podhuštěná pneumatika se bortí.

„Začátek motorkářské sezony je vždy spojen s určitou nedočkavostí motorkářů konečně vyjet. Tímto projektem chceme podpořit bezpečnost a pravidelné zdokonalování řidičských dovedností řidičů motocyklů po zimní přestávce, kdy nezvládnutí stroje bývá častou příčinou dopravních nehod,“ říká šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Průběh jednotlivých akcí projektu s názvem „Začněme spolu aneb kolama dolů“ bude prezentován na webu a Policie ČR. Motorkáři pojedou v konvoji i předem určeného místa. Jízdy se zúčastní i sami policisté na svých mašinách. Cílem vyjížďky bude vždy nějaké výcvikové centrum, kde proběhne trénink bezpečné jízdy.

Motorkáři ale často podceňují nejen své schopnosti, ale také stav své mašiny. Konkrétně pneumatik. „Až osmdesát procent účastníků mé motoškoly má pneumatiky ve špatném stavu,“ říká Josef „Sršeň“

Šiler, kaskadér, instruktor a majitel motoškoly. Velké problémy bývají na jaře s pneumatikami. Při dlouhém stání ztrácejí tlak a je třeba je pečlivě dofoukat a prozkoumat vzorek.

S výukou jezdců začal BESIP už včera na Letenské pláni v Praze, kde proběhlo několik praktických ukázek bezpečné jízdy. Akce se zúčastnili i záchranáři, kteří předvedli první pomoc pro zraněného motorkáře.

Umírají i zkušení jezdci

  • Více než polovina motorkářů, kteří loni zemřeli v Česku, byla ve věku nad 35 let.
  • Motocyklisté se loni stali účastníky 2919 dopravních nehod, při kterých zahynulo 64 lidí.
  • Sami pak zavinili přes 1600 nehod, jejichž následkem zemřelo 40 lidí.
  • V loňském roce 418 motorkářů utrpělo těžká a 2173 lehká zranění.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám