metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Dalších 5 fotografií v galerii
Středočeský hejtman a poslanec David Rath z ČSSD | foto: ČTK

Policie obvinila Ratha z přijetí úplatku. Našla u něj sedm milionů

  9:10,  aktualizováno  17:14
Policie obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha z přijetí úplatku. "V jeho rukou nalezla sedm milionů korun," uvedla ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dalších sedm lidí zadržených s Rathem začali detektivové stíhat za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Poslanci hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení.

"U pana doktora Ratha bylo přímo v jeho rukách nalezeno sedm milionů korun přitom, když opouštěl určitý prostor, kde k páchání trestné činnosti došlo," prohlásila Bradáčová. Poslanec byl ihned zadržen, a policie ho proto podle ústavy mohla ihned začít stíhat. Kriminalisté ho dnes vyslechli už jako obviněného.

V sídle středočeského hejtmanství hledá policie důkazy.
V sídle středočeského hejtmanství hledá policie důkazy.

V sídle středočeského hejtmanství hledá policie důkazy.

Policisté na případu dělali už od loňska

Protikorupční policie se případem, který se týká zadávání zakázek ve Středočeském kraji, zabývala podle jejího ředitele Tomáše Martince od loňského roku. Na pondělní a dnešní akci se podílela stovka policistů. Martinec stejně jako policejní prezident Petr Lessy odmítli jakoukoli politizaci kauzy. Šéf policie pak vyzval politiky, aby přestali s nařčeními vůči detektivům.

V případu figurují kromě Ratha čtyři muži a tři ženy. Podle serveru Lidovky.cz jsou předmětem zájmu detektivů tendry ve středočeských nemocnicích. Skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku. Ministerstvo financí kvůli Rathovu zadržení pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy. Bradáčová však naznačila, že se kauza týká i severních Čech.

Je to pokus o moji likvidaci, říká Rath

Rath označil své zadržení za politický útok, policie podle něj zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. Přesto prý zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami. "Pokud ta situace bude opravdu vážná, jsem připraven jeho rozhodnutí a nabídku akceptovat," řekl předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš.

Mluvčí Berill Mascheková o zadržení středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha informovala.

Předsedkyně Miroslava Němcová uvedla, že s vydáním Ratha policii souhlasila.

Předseda a první místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a Michal Hašek věří, že se nejedná o začátek předvolební kampaně v kraji. Podle internetových vtipálků ovšem za zatčením Ratha stál sám šéf ČSSD Sobotka.

Vtípky na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat.

Ministr vnitra Jan Kubice podle svého mluvčího Pavla Nováka naprosto odmítá jakékoli nařčení z toho, že byla policejní akce zmanipulovaná nebo že policisté zneužili pravomoc. "Je to naopak důkaz, že je policie nezávislá a emancipovaná," řekl Novák. Navíc se ministr k případu nemůže vyjadřovat, protože detaily vyšetřování nezná.

V době Rathovy nepřítomnosti bude středočeské hejtmanství vést  krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera.

David Rath: Ministr, hejtman, poslanec i odborář

 • Datum a místo narození: 25. prosince 1965, Praha.
 • Vzdělání: Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha.
 • Profesní činnost: Jako internista působil v IKEM v Praze, ve VFN v Praze a ve FN Motol. Nyní je společníkem rodinné firmy 4R s.r.o a má soukromou praxi.
 • V roce 1995 založil Lékařský odborový klub a v jeho čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. V listopadu 1998 se stal prezidentem České lékařské komory a zůstal jím až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005.
 • Politická kariéra: V letech 1991 až 1994 byl členem Občanské demokratické strany, v letech 1996 až 1997 členem strany Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální (byl místopředsedou strany) a od roku 2006 je členem ČSSD.
 • Od listopadu 2005 do září 2006 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka.
 • Jako lídr pražské kandidátky ČSSD byl v červnu 2006 zvolen do Poslanecké sněmovny, ve volbách v roce 2010 mandát obhájil.
 • V říjnu 2008 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje a v listopadu se stal hejtmanem. Od roku 2006 je také členem zastupitelstva v Hostivici.
 • Rodina: ženatý, manželka Eva je internistka, mají spolu dvě děti. Rath má ještě nemanželského syna s přítelkyní Renatu Horkou. Údajně střídavě žije u své manželky a u své přítelkyně.
 • Kauzy: Rath patří k nejviditelnějším a nejkontroverznějším poslancům ČSSD, ve sněmovně hojně vystupuje, přičemž často volí ostrá slova; jeho výroky se několikrát musel zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor, v minulosti byl za útočnou rétoriku a údajnou aroganci kritizován i svými spolustraníky.
 • Podle výzkumů veřejného mínění patří k nejméně oblíbeným hejtmanům.
 • Rathovo působení v čele Středočeského kraje je často kritizováno nejen opozicí, ale i například starosty středočeských měst a obcí (v poslední době například kvůli hrozícímu rozvratu systému autobusové dopravy).
 • V minulosti byl jako hejtman často kritizován například kvůli systému přidělování dotací (mimo jiné proto, že řada dotací putovala do jeho bydliště Hostivice), kvůli populismu a zneužívání krajských peněz ve prospěch ČSSD či kvůli spolupráci s kontroverzním investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek