metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Větší foto
Policie (ilustrační foto) | foto: Ilona Žďárská

Policie stíhá 17 lidí pro daňový únik za skoro 100 milionů. Advokáti se jí prý mstí

  20:18
Policie stíhá zatím 17 lidí kvůli fiktivním obchodům především s dárkovými a reklamními předměty. Organizovanou skupinu podezírají, že připravila stát na daních o téměř 100 milionů korun.

Daňový únik ale mohl být mnohonásobně vyšší a nelze vyloučit, že budou obviněni další lidé. „Na hlavního aktéra případu byla uvalena vazba,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle televize Prima soud v této kauze poslal do vazby pražského advokáta Martina Grubnera.

Z dosud obviněných lidí považují za organizátory pět lidí, zbylých 12 považují za bílé koně nastrčené ve firmách, které se podílely na obchodech s dárky pro účastníky sportovních akcí.

Hlavní obvinění podle policstů vytvářeli složité řetězce firem, na jehož konci pro sebe čerpali peníze. Vyšetřování začalo na podzim 2012 z podnětu ministerstva financí. Obviněným hrozí vězení až na deset let.

Podle Hulana někteří z hlavních aktérů případu jsou nebo byli členy kontrolní rady, která se podílí na řízení advokátní komory a má dohlížet na dodržování zákonnosti ze strany právníků a advokátů. Mezi členy kontrolní rady je na webu České advokátní komory uveden i Grubner. „Jsme o tom informováni a ve spolupráci s jeho kolegy byla učiněna taková opatření, aby jeho kancelář mohla nadále fungovat. Dotyčný advokát má okamžikem vzetí do vazby pozastaven výkon advokacie,“ řekla mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

„Na hlavního organizátora byla uvalena vazba, aby nemohl ovlivňovat svědky a odstraňovat důkazy,“ uvedl Hulan. Někteří spoluobvinění jsou podle něj upláceni nebo je jim vyhrožováno, aby změnili výpovědi nebo se obraceli s obviněními vyšetřovatelů na Generální inspekci bezpečnostních sborů. „Cílem těchto trestních oznámení je s největší pravděpodobností znevěrohodnit vyšetřovatele, nebo dokonce dosáhnout jejich odvolání z případu,“ sdělil Hulan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek