metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali na několika místech Prahy. | foto: ČTK

Policie v islámském centru zůstala do dopoledne. Zatkla jednoho člověka

  11:07,  aktualizováno  16:51
Policie po pátečním zásahu v Islámské nadaci v Praze zadržela pětapadesátiletého muže pro podezření, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus. Byl obviněn, hrozí mu až 10 let vězení. Policisté v rámci zásahu předvedli zhruba dvě desítky lidí, u několika z nich cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění. "Jeden člověk je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí," sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

 "Zadržený muž je podezřelý, že měl v České republice zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, kterou měl následně distribuovat prostřednictvím nabídky na internetu, internetového knihkupectví i přímého prodeje v určených místech," popsal Hanták. Název knihy nebude policie po dohodě se stáním zastupitelstvím upřesňovat, protože nechce knize dělat tímto způsobem reklamu, dodal mluvčí.

Zbraně a výbušniny se při zásahu nenašly

Policie v prostorách Islámské nadace zůstala od pátku do dnešního dopoledne dřívější informace. V pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se muslimové scházejí. Mluvčí ÚOOZ také dementoval tvrzení v některých médiích, že v rámci prohlídek byly nalezeny zbraně a výbušniny.

Policisté by údajně mohli v mešitách zasahovat kvůli knize Základy tauhídu-Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan v pátek řekl, že kvůli knize nedávno podal trestní oznámení. Podle něj jsou v ní extrémní muslimské názory a vydalo ji Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací.

Muslimové si na postup policie stěžovali

Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě. Stěžovali si například indonéští diplomaté. Podle svědků bylo uvnitř mešity kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

Po půlnoci v Opletalově ulici v sousedství nadace parkovaly tři policejní dodávky a pět osobních aut označených jako policejní. Před 10.00 vchod do islámského centra v Grossmannově pasáži u Václavského náměstí hlídali dva ozbrojení policisté a poblíž stála policejní dodávka. O půlhodinu později už na místě nebyli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek