metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Středa, 13. listopadu 2019. Svátek má Tibor.
Spousta střepů i několik metrů od výbuchu, tak vypadalo místo odpoledne v...
Další 3 fotografie v galerii
Spousta střepů i několik metrů od výbuchu, tak vypadalo místo odpoledne v Milánské ulici, kde explodoval nástražný systém v osobním autě. | foto: Matěj HrabánekMetro.cz

Policisté našli muže, který dal vietnamské ženě do auta výbušninu. Je to její manžel

29. května 2015  12:50,  aktualizováno  15:01 ČTK, Metro.cz
Za dubnovým výbuchem auta vietnamské podnikatelky v Milánské ulici v Horních Měcholupech nebyl boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky.

Vedoucí pražské mordparty Josef Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila jako nejpravděpodobnější. Auto, které patřilo další ženě, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna mezi panelovými domy v v Měcholupech. Při výbuchu se vážně zranila čtyřicetiletá řidička. Pyrotechnici krátce po explozi zjistili, že příčinou výbuch nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Po prohlídce společného bytu manželů policisté muže zadrželi

„Svůj vztah manželé zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou spolu sedmnáct let a vychovávají děti,“ řekl Mareš. Policie však postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy.

Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května. V tentýž den policisté udělali domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi. Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal.

„Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit,“ konstatoval Mareš. Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své jednání a vrátí rodinný život do starých kolejí. Charakter rozporů Mareš nespecifikoval.

Výbušný systém do auta uložil sám manžel

Nástražný výbušný systém manžel vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice. „Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole,“ podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat.

„Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo,“ sdělil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.

Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lampy pod lampami? Nová svítidla na nádraží už zlobí

Světlo nových lamp se na nástupišti tluče se starými zářivkami.
vydáno 13. listopadu 2019  12:35

Správce stožárů chtěl jejich instalací vylepšit viditelnost uprostřed nástupiště. Nové zářivky ale dlouho nevydržely.  celý článek

Na Strakonické odpálí most

Most (označen kroužkem) padne 30. listopadu.
vydáno 13. listopadu 2019  5:29

Přípravy na demolici omezí dopravu ve Zbraslavi i na D4. Stavba nového mostu potrvá do příštího srpna.  celý článek

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto lety se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám