metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Policisté opsali obvinění v kauze Opencard ze studentské práce

  11:00,  aktualizováno  12:15
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu opsal do textu obvinění v kauze Opencard část studentské práce, jejímž autorem je syn náměstka primátora Pavla Richtera. Student Martin Richter to dnes oznámil novinářům. Jeho otec proto předal Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení.

Podezřelým je podle Richtera policista Oldřich Hluško, který je pod obviněním podepsán. Praha žádá, aby byl vyšetřovateli případ odebrán. "Nemohl jsem uvěřit tomu, že se něco takového může stát," řekl náměstek primátora Richter. "Nejsem si jist, jestli je to celé něčí svérázný smysl pro humor, kterému moc nerozumím, nebo čirý diletantismus," doplnil.

Detektivové před dvěma týdny kvůli kritizovanému projektu Opencard obvinili deset radních, včetně primátora Bohuslava Svobody, a další úředníky. Podezřelí jsou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za což jim hrozí osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky za zhruba 74 milionů korun, kterou loni získala firma Haguess.

Rada obvinění odmítá. Smluvní vztahy podle jejích členů byly špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy. Podala proto k Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají kauzu na starosti.

Opencard v hledáčku policie

  • Policie se zabývá kauzou předražené karty Opencard dlouhodobě.
  • Na konci října pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.
  • Pražská karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy.
  • V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.
  • Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek