metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Pondělí 23. května 2022. Svátek má Vladimír

Další 1 fotografie v galerii
Fanouškem je i autor článku. Na fotce s otcem Petrem. | foto: Metro.cz

Policisté zneužívají logo hrdiny

  17:11
Proti módním výstřelkům amerických mužů zákona protestují komiksoví fanoušci u společnosti Disney. Bez úspěchu.

Punisher není klasický komiksový superhrdina. Nemá žádné superschopnosti, záporáky s velkou chutí střílí na potkání do hlavy a na hrudníku nosí symbol bílé protáhlé lebky. Fanouškům tohoto komiksového antihrdiny, jenž má však své zásady, je proto v poslední době trnem v oku nový zvyk amerických policistů. Ti si přišívají jeho specifický znak na uniformy.

Lidé nyní na vlně protestů žádají, aby tomuto jednání učinily přítrž společnosti Disney a Marvel. Ty totiž vlastní na hrdinu i logo práva. Z některých reakcí na sociálních sítích vyplývá, že fandové berou mlčení společnosti jako tichý souhlas s používáním tohoto symbolu. Z právního hlediska se policisté pravděpodobně ničeho nedopouštějí. Nejde totiž o takzvané neoprávněné využívání duševního vlastnictví. Policisté si totiž nášivky legálně zakoupili. „Pokud si něco koupíte a nosíte to, máte na to právo,“ vysvětlil pro web Business Insider právník Justin Jacobson. Problém by podle něj nastal až tehdy, kdyby strážníci nášivky vyráběli či prodávali. Disney a Marvel tak mají svázané ruce.

Zabiják není policista
Užívání „punisherovské lebky“, ať už jako oblíbeného symbolu na tričko, nášivky, či tetování, je běžné i v tuzemsku. Mají jej v oblibě nejen komiksoví fanoušci, ale také přívrženci military stylu nakupující ve vojenských obchůdcích. Pro policisty, zejména ty americké, je pak komiksový antihrdina v této vyostřené době vyloženě příšerně zvolenou modlou. Jak uvedl server lidovky.cz, chování policistů odsoudil i Punisherův spolutvůrce Gerry Conway.

„Každý policista, který to logo použije, ztotožňuje policejní službu s komiksovým psancem. Tito policisté jsou pak ostudou pro ty strážníky, kteří své povolání berou vážně. Vykazují naprostou nezodpovědnost a měli by být na místě vyhozeni z práce,“ napsal Conway na svůj Twitter.

Odpověď najdeme v komiksových sešitech
Punishera vytvořili v roce 1974 pro komiksové nakladatelství Marvel John Romita a Gerry Conway. Tuzemským fanouškům je však známý především z pera irského komiksového scenáristy Gartha Ennise. Jeho krotší verzi znají dnešní zhruba třicátníci také z animovaného seriálu Spider-Man, který v devadesátých letech běžel ráno na Nově. Ať už se však Punisher objevil kdykoli, vždy se vůči policistům a ztotožňování se s nimi ostře vyhraňoval.

„Nejsme stejní. Složil jsi slib, že budeš jednat v mezích zákona. Pomáháš lidem. To jsem já už dávno vzdal. Neděláš to, co dělám já. To nedělá nikdo,“ vysvětloval Punisher ve 13. sešitě nové Punisherovy série strážníkovi, jenž v něm viděl svůj vzor. Praktika, kterou bezpečnostní složky provozují již delší dobu, se bohužel pravděpodobně i nadále poveze na současné protestní vlně způsobené květnovým úmrtím Afroameričana v USA rukou policisty. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Osmdesát let od atentátu. Heydricha nespasil Moravec, Jan Kubiš zemřel v lazaretu

vydáno 23. května 2022  5:05

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je západními i ruskými historiky považovaný za nejvýznamnější odbojový čin v okupované...  celý článek

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek