metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

  14:34
Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.

Kampaně vrcholí, ulice jsou plné plakátů a politiků, kteří se snaží přesvědčit voliče. Co je letos volebním tématem číslo jedna a čím to je, že se kampaně nesou v duchu útočení na soupeře? Deník Metro oslovil čtveřici politologů.

Téma voleb
Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si myslí, že letošní volby vyloženě hlavní motiv nemají, jedním dechem ale dodává, že k hlavním tématům patří Andrej Babiš a jeho kauzy, covid, očkování, ekonomika, ale i hodnotové či genderové otázky a migrace.

Podobně mluví i politolog Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Také on nevidí žádné jasné téma. „Naopak pozoruji, že obsahově jsou kampaně spíše plytké a nevýrazné. Ale i když se to zejména kandidující koalice snaží stavět do jiného světla, tak dost důležitým a polarizujícím prvkem voleb je prostě Andrej Babiš. Ten zásadně mobilizuje jak tábor svých podporovatelů, tak i odpůrců,“ myslí si Novotný.

Politolog a ředitel New York University in Prague Jiří Pehe spatřuje jako hlavní motiv voleb situaci kolem pandemie. „Hnutí ANO se snaží dát občanům zapomenout na katastrofální dopady nezvládnuté epidemie ze začátku roku zdůrazňováním, že jsme z nejhoršího venku a že se naší zemi navzdory všemu dobře daří. Zatím mu to poměrně vychází. I kvůli různým dárečkům, které financuje na dluh,“ říká Pehe a dodává: „Současnými preferencemi může zamávat jen náhlý nárůst počtu nemocných, zavírání škol a podobně. I proto se vláda snaží odsouvat případné restrikce až na dobu po volbách.“

Politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just připomíná, že některá témata jsou pro změnu upozaděna. „Naši zemi a její budoucnost tíží mnohem klíčovější problémy, kterým je ale věnována výrazně menší pozornost. Jako příklad mohu uvést důchodovou reformu či dlouhodobou udržitelnost veřejných financí,“ říká Just.

Útoky na soupeře
Bez zajímavosti není ani ofenzivní tón kampaní. Podle politologů jsou ale útoky na protivníky běžnou praxí. „Negativní kampaň bohužel zabírá nejvíc, proto se k ní strany uchylují,“ připomíná Mlejnek. „Kromě nastolování vlastních řešení různých problémů strany ve všech volbách všude na světě hledají nepřítele,“ doplňuje Pehe.

Podle Novotného navíc útoky s blížícími se volbami ještě zesílí. „Kampaň vykopává velmi hluboké příkopy mezi ANO a oběma koalicemi. Babiš musí dominantně vyhrát, ale musí to dopadnout tak, aby měl partnery pro koaliční vládu,“ myslí si politolog.

Například Petr Just volby přirovnává ke sportu. „V této soutěži platí málo pravidel, a tak jsme svědky něčeho, za co by ve sportovních soutěžích byly penalty, vyloučení či trestné body. V politice ne. Proto lhaní, argumentační podrazy, podpásovky a podobně byly, jsou a budou beztrestně součástí všech politických soubojů,“ připomíná Just. 

Váháte, komu dát ve volbách hlas?

  • Chystáte se jít volit, ale stále ještě nevíte, která politická strana, koalice či hnutí sdílí podobné názory jako vy?
  • Pomoci by vám mohla volební kalkulačka, kterou připravilo sdružení KohoVolit.eu. Vyzkoušet si ji můžete na www.idnes.cz/volby/parlamentni/2021/kalkulacka. Po zodpovězení 40 otázek vyjde lidem procentuální výsledek, který říká, jak velkou shodu ve svých odpovědích s tou kterou kandidující politickou stranou, koalicí či hnutím mají, a tudíž je jim programově nejblíže.
  • Sdružení KohoVolit.eu od roku 2006 připravilo více než 100 volebních kalkulaček pro všechny druhy voleb v Česku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy