metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

  14:34
Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.

Kampaně vrcholí, ulice jsou plné plakátů a politiků, kteří se snaží přesvědčit voliče. Co je letos volebním tématem číslo jedna a čím to je, že se kampaně nesou v duchu útočení na soupeře? Deník Metro oslovil čtveřici politologů.

Téma voleb
Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si myslí, že letošní volby vyloženě hlavní motiv nemají, jedním dechem ale dodává, že k hlavním tématům patří Andrej Babiš a jeho kauzy, covid, očkování, ekonomika, ale i hodnotové či genderové otázky a migrace.

Podobně mluví i politolog Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Také on nevidí žádné jasné téma. „Naopak pozoruji, že obsahově jsou kampaně spíše plytké a nevýrazné. Ale i když se to zejména kandidující koalice snaží stavět do jiného světla, tak dost důležitým a polarizujícím prvkem voleb je prostě Andrej Babiš. Ten zásadně mobilizuje jak tábor svých podporovatelů, tak i odpůrců,“ myslí si Novotný.

Politolog a ředitel New York University in Prague Jiří Pehe spatřuje jako hlavní motiv voleb situaci kolem pandemie. „Hnutí ANO se snaží dát občanům zapomenout na katastrofální dopady nezvládnuté epidemie ze začátku roku zdůrazňováním, že jsme z nejhoršího venku a že se naší zemi navzdory všemu dobře daří. Zatím mu to poměrně vychází. I kvůli různým dárečkům, které financuje na dluh,“ říká Pehe a dodává: „Současnými preferencemi může zamávat jen náhlý nárůst počtu nemocných, zavírání škol a podobně. I proto se vláda snaží odsouvat případné restrikce až na dobu po volbách.“

Politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just připomíná, že některá témata jsou pro změnu upozaděna. „Naši zemi a její budoucnost tíží mnohem klíčovější problémy, kterým je ale věnována výrazně menší pozornost. Jako příklad mohu uvést důchodovou reformu či dlouhodobou udržitelnost veřejných financí,“ říká Just.

Útoky na soupeře
Bez zajímavosti není ani ofenzivní tón kampaní. Podle politologů jsou ale útoky na protivníky běžnou praxí. „Negativní kampaň bohužel zabírá nejvíc, proto se k ní strany uchylují,“ připomíná Mlejnek. „Kromě nastolování vlastních řešení různých problémů strany ve všech volbách všude na světě hledají nepřítele,“ doplňuje Pehe.

Podle Novotného navíc útoky s blížícími se volbami ještě zesílí. „Kampaň vykopává velmi hluboké příkopy mezi ANO a oběma koalicemi. Babiš musí dominantně vyhrát, ale musí to dopadnout tak, aby měl partnery pro koaliční vládu,“ myslí si politolog.

Například Petr Just volby přirovnává ke sportu. „V této soutěži platí málo pravidel, a tak jsme svědky něčeho, za co by ve sportovních soutěžích byly penalty, vyloučení či trestné body. V politice ne. Proto lhaní, argumentační podrazy, podpásovky a podobně byly, jsou a budou beztrestně součástí všech politických soubojů,“ připomíná Just. 

Váháte, komu dát ve volbách hlas?

  • Chystáte se jít volit, ale stále ještě nevíte, která politická strana, koalice či hnutí sdílí podobné názory jako vy?
  • Pomoci by vám mohla volební kalkulačka, kterou připravilo sdružení KohoVolit.eu. Vyzkoušet si ji můžete na www.idnes.cz/volby/parlamentni/2021/kalkulacka. Po zodpovězení 40 otázek vyjde lidem procentuální výsledek, který říká, jak velkou shodu ve svých odpovědích s tou kterou kandidující politickou stranou, koalicí či hnutím mají, a tudíž je jim programově nejblíže.
  • Sdružení KohoVolit.eu od roku 2006 připravilo více než 100 volebních kalkulaček pro všechny druhy voleb v Česku.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek