metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Větší foto
Starosta městské části Prahy 3 Jiří Ptáček | foto: Praha 3

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

  6:00
Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce uzavřené touto městskou částí nesly za loňský rok nejnižší míru korupčního rizika ze všech samospráv v České republice. Trojka již drží prvenství mezi pražskými městskými částmi za loňský rok.

„Podle Hlídače státu je na naší radnici nejmenší riziko korupce z celé ČR. Loni jsem se vytahoval, že podle organizace Hlídač státu máme nejmenší Index korupčního rizika v celém hlavním městě. To byly výsledky za rok 2019. Nyní je Praha 3 hodnocena nejlepším indexem nejen ze všech městských částí v Praze, ale v podstatě ze všech sledovaných radnic v republice. Konkrétně jsme dosáhli známky A a indexu 1,49,“ říká pro deník Metro starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. 

Zároveň ale přiznává, že ani třetí městská část není zdaleka bez chybičky. „Například nám bylo vyčteno, že jako radnice spolupracujeme s několika firmami, které jsou sponzorem politických stran. Především to jsou mnohaleté smlouvy a podle všeho ty firmy pro nás odvádějí celkem dobrou práci. Ale kuriózní je, že se v naprosté většině jedná o sponzoring stran opozičních,“ dodává Ptáček. 

Hlídač státu shromažďuje a analyzuje pro index korupčního rizika data získaná z veřejného registru smluv. Každá dostatečně velká státní instituce, tedy taková, jež má v registru smluv alespoň šedesát smluv se soukromými firmami, anebo je obrat těchto smluv vyšší než 48 milionů korun za kalendářní rok, obdržela na základě analýz a výpočtů výsledné hodnocení na škále A – nejlepší až F – nejhorší. Lidé, kteří se snaží řídit úřad co nejpoctivěji pak podle webu sedí také na radnici Prahy 1, která se v žebříčku pražských radnic umístila těsně za Prahou 3. Na třetím místě se umístila radnice desáté městské části. 

Na chvostu se naopak ocitly radnice Prahy 8 a také Kbel. Špatné hodnocení od Hlídače státu ale nutně neznamená, že se někde rozdávají politické trafiky. Může tam ale být velmi vysoká míra rizikových faktorů, pravidelně skryté ceny veřejných zakázek a podobně. Tento systém vloni osvětloval šéf Hlídače státu Michal Bláha. „Horší umístění nemusí signalizovat záměrné prohřešky. Podstatná část minusových bodů vyplývá z toho, že jsou smlouvy v registru zveřejněny neúmyslně v podobě, která je v rozporu se zákonem,“ uvedl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek