metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Další 1 fotografie v galerii
Politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni. | foto: archiv

Politolog: Primátor Zdeněk Hřib velice obtížně komunikuje vlastní politiku

  9:00
Je povolební situace tak jasná, jak byly rozdané karty? Ovládl Piráty cimrmanovský pocit? Vydrží nová vláda dvou koaličních seskupení celé čtyři roky? Bude si za rok primátor Prahy Zdeněk Hřib balit kufry? Politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni hovoří velice otevřeně a nikoho moc nešetří.

V předvolební kampani mě překvapilo, jak si Piráti rozdělovali ministerstva, plánovali, jak je změní, Ivan Bartoš byl pro ně jasným premiérem. Nebylo předčasné, že věšeli záclony do oken domu, který ještě nestál? Kde udělali chybu?

Ano, předčasné to bylo. Chyb udělali víc. Chybou číslo jedna bylo, že do koalice vůbec vstoupili. To, co bylo na Pirátech vždycky zajímavé, to bylo to, že to byla autentická strana, měli image, která se nemusela všem líbit, ale když se řeklo Piráti,každý si dokázal představit minimálně Bartoše a dredy. Přicházeli s řadou neotřelých věcí. Se změnou k technologiím, s tím, že patenty by neměly být chráněné příliš dlouho, aby se dostaly do výroby. Byly jednou z mála stran, které si uvědomily nutnost digitalizace. Ale i nutnost zdanit kapitál, který odchází z České republiky, ale který tu vzniká. To jsou věci, jež česká politika potřebovala, které Piráti nabízeli. Současně měli pověst rebelů, strany, která s partou, která tu kradla, ať už v době před Babišem, nebo ODS, a že s nimi nemají nic společného. Tím, že se přidali ke Starostům, zařadili se do mainstreamu. Starostové sice nebyli přímou součástí koalice Petra Nečase, ale podporovali ji, byli vládní většinou. Už mají nálepku toho, kdo už u koryta byl. Nečasova vláda skončila špatně včetně jeho samého. Obávám se, že Starostové a s nimi nyní Piráti se ze strany mimo systém stali velice prosystémovou stranou. Ztratili originalitu. Jsou jen jednou z mnoha stran. Moc je nerozlišíte, ani podle programů. Jakmile se ukázalo, že by Bartoš mohl být premiérem, začali přehánět. Začali jezdit na mezinárodní konference, jeli do Bruselu. To také nepochopím. Bartoš si oblékl kravatu a z dredaře byl najednou „seriózní politik“, zazdil image rebelské strany. Strany, která není spokojená s obrovskou mírou korupce, kterou ale nepřivezl Andrej Babiš, ta tu byla desítky let před ním. Na to se trochu zapomíná a některá jména ve vládě nám to mohou zanedlouho připomenout. Babiš má pochopitelně desítky problémů, ale systém obrovského propojení politiky a byznysu tady je třicet let. Ten Babiše zrodil, Babiš není jeho tvůrce. To byli mimo jiné lidé z ODS v devadesátých letech.

Lidská paměť je krátká, nejen v případě povodní, kdy se lidé po letech zase stěhují do záplavových oblastí…
Lidé zapomínají. Moc nevěřím, když vidím Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti, kde už za Nečase jednou byl a teď je opět kandidátem. Nevěřím ve slušnou ODS, protože ti samí lidé, kteří se podíleli na vládě za doby Petra Nečase, se vším negativním, co to přineslo, jsou zase ve vlivných funkcích. Od Alexandra Vondry přes Zbyňka Stanjuru a další. To jsou lidé původní ODS a přese všechnu úctu k panu profesorovi Petru Fialovi, kterého mám rád, je to opravdu slušný člověk, je otázka, nakolik ty starší členy ODS ukočíruje. Myslím, že ne.

Zaujalo mne vyjádření senátora Starostů Zdeňka Hraby, že jedno ministerstvo je pro Piráty až dost. Ani TOP 09 nehledí na spory uvnitř Pirátské strany s optimismem. Může to vznik vlády a atmosféru v koalicích ovlivnit?
Jistě. Problém bude i s penězi. Piráti dostanou díky koaliční smlouvě mnohem víc, než by odpovídalo mandátům. Navíc Piráti nejsou do většinové matematiky potřeba. Je jedno, jestli má většina 108, nebo 104 poslanců. Na druhou stranu je tu smlouva Starostů a Pirátů, že spolu do vlády, nebo spolu do opozice. Ale i kdyby vyjednali Piráti tři ministerstva, může se stát, že to pirátské fórum shodí, že do žádné vlády nechtějí. Piráti jsou ostatně uvnitř dost zděšení, protože každý, kdo už sestavoval kandidátku, ví, že když tam dáte populárního starostu, on všechny přeskáče. Piráti ale nemají žádné regionálně známé a silné osobnosti a dát se do holportu se Starosty je sebevražda. To si měli uvědomit na začátku. Díval jsem se na kandidátku v Plzeňském kraji, Piráti na ní měli jen lidi z Plzně, ale nebyl tam nikdo z Klatov ani dalších oblastí.

V Praze mě zaujalo, že si magistrát vedený Piráty dal po minulých krajských volbách do programu, že vysází milion stromů za osm let. Oni tedy před čtyřmi lety automaticky počítali i s dalším volebním obdobím. Nebylo to také předčasné? Nebyl to předčasný optimismus jako ve sněmovních volbách? Nemůže se příští rok situace v hlavním městě opakovat?
Možná ne s takovou katastrofou jako ve volbách sněmovních. Piráti jsou v Praze doma, a i když jejich vedení magistrátu je daleko od všech optimistických předpovědí, jak by se Praha měla spravovat, tak tam nyní dostali přes dvacet procent. Ale to by už na vítězství nemuselo stačit, a jak naznačujete, příští koalici by sestavovat nemuseli. Je to docela reálné. V Praze si umím představit jakoukoli jinou, třeba ODS a ANO nebo ODS a TOP 09 a tak dále. I pan primátor Hřib je člověk, který se nikdy primátorem stát neměl, velice obtížně komunikuje vlastní politiku, navíc nedochází v Praze ani k zásadním změnám, když pomineme dopravní kalamity. Nejsem si jistý, že pro Prahu je pirátská vláda optimální, protože pro ně to měla být výstavní skříň. Ukázalo se, že rozdíl oproti předchozím pražským vládám není rozdíl nijak zásadní.

Primátor Zdeněk Hřib při rozhovoru pro televizi

Primátor Zdeněk Hřib při rozhovoru pro televizi

Vraťme se k velké celostátní politice. Momentální skládání vlády a koaliční jednání vůbec nemusí být snadné. O ministerstvech pro jednotlivé strany jste už hovořil. Vždyť minule vznikala vláda až do jara. Nebyly optimismus a bujaré nadšení první noc a den po vyhlášení výsledků voleb předčasné?
Pokud odhlédnu od toho, že to všechno mohou Piráti shodit, je tu stále obrovská vůle se domluvit. Problémy, které jsou, to jsou marginálie. Když se podíváte na sestavování vlády v Německu, tak to naše je procházka růžovou zahradou. Strany jsou si programově i ideologicky blízké a podobné. Ale ta vláda může být mimořádně nestabilní, protože ji tvoří pět stran. To tu ještě nebylo. Ukočírovat pět subjektů, které mají své vnitřní problémy, nebude snadné. Navíc tahle vláda bude řešit ceny energií, inflaci, ceny komodit na světových trzích, přetrvávající covid. Na druhou stanu chtějí škrtat. Budou muset dělat hodně muziky za málo peněz a to se vždy dělá blbě. Budou tedy čelit i vážným sociálním problémům. Nemyslím, že jenom škrtání provozních výdajů státu zachrání státní rozpočet. Budou do toho tedy muset říznout natvrdo, na úkor sociální sféry, takže se lidé budou bouřit. Nebo budou muset zvýšit nějaké daně, například DPH. A to se lidé zase budou bouřit. Sociální tlak ze strany občanů může vést k tomu, že někteří méně silní jedinci v některé straně řeknou dost. A že je politicky nevýhodné se v takové vládě angažovat, a odejdou. Podle mě dojde k tomu, že tento kolektiv je příliš heterogenní na to, aby vydržel celé čtyři roky. To je ale jen moje představa.

Přese všechny černé předpovědi, vidíte něco pozitivního na celé situaci?Něco optimistického? Že to všechno přežijeme. Přežili jsme Hitlera, přežili jsme Sověty, tak proč bychom nepřežili i tohle? Ale moc optimistického mě nenapadá. Obávám se ale, že rýsující se vláda, podobně jako Piráti, vytvořila až příliš mnoho optimistických očekávání.

Že by v tomto případě zafungoval známý cimrmanovský moment očekávání a moment zklamání, který Mistr uplatnil ve své operetě Proso?To velký Mistr přesně věděl. Může se ukázat, že rozdíl mezi novou vládou a vládou Babišovou je minimální. V souvislosti se zhoršujícími se ekonomickými parametry přijde podle mě okamžik zklamání, který bude následovat po onom předchozím velkém očekávání. Podpora veřejnosti, která se ve volbách zdála velká, pak opadne. Podobně jako v Americe s Bidenem. To bude posilovat vnitřní rozpory koalice, protože nikdo nebude chtít držet v ruce černého Petra. Osud sociální demokracie je toho obrazem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy