metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Středa, 12. srpna 2020. Svátek má Klára.
Nový popelářský vůz s mytím odpadových nádob.
Větší foto
Nový popelářský vůz s mytím odpadových nádob. | foto: Pražské služby

Poloprázdnou popelnici někdy lidem nevynesou

20. srpna 2018  6:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Popeláři jsou v metropoli čas od času nedbalí. Občas jim ale práci ztěžují sami Pražané.

Charakteristický pískot přibrzďujícího popelářského auta, zvuk vysypávání popelnic a dvojice v oranžovém stejnokroji je pryč. To je situace, kterou paní Zuzana z Klánovic zažívá každé páteční dopoledne. Když se ale před dvěma týdny vrátila z desetidenní dovolené v zahraničí, obvyklý scénář se změnil. Popelnice, kterou se jí kvůli pobytu v zahraničí nepodařilo naplnit ani z jedné třetiny, ponechali pracovníci Pražských služeb bez povšimnutí.

„Uznávám, že těch odpadků nebylo mnoho, ale jednou si platím popelnici, a tak mám právo na její vyvezení. To jako existuje nějaké pravidlo, že když je popelnice poloprázdná, tak vám ji nevyvezou?“ kroutí hlavou čtenářka Zuzana.

Podobný příběh deník Metro v minulosti zaznamenal také od čtenářů z Libně, Kobylis či Hloubětína. Scénář je obvykle podobný. Dotyčný nachystá popelnici, která je ale plná sotva do poloviny, a popeláři ji následně nechají stát bez povšimnutí. Mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana potvrdil, že k podobným situacím může skutečně dojít. Nejde však vždy jen o chybu či nedbalost zaměstnanců největší svozové společnosti v metropoli.

Auta na mytí popelnic

  • Pražské služby mají od července novinku ve vozovém parku. Speciální kuka vůz nejenže sveze odpad, ale zároveň vyčistí popelnici. Vozidlo je totiž vedle klasického vyklápěče odpadových nádob vybaveno mycím zařízením s tryskami.
  • Mytí odpadových nádob patří mezi méně známé činnosti svozových firem. Pražské služby doposud prováděly mytí nádob pomocí dvou speciálních vozidel. Vyčištění ale předcházel výsyp popelnice pomocí běžného popelářského auta.
  • Nové třínápravové vozidlo značky Mercedes-Benz je na první pohled k nerozeznání od běžného. Výsyp a vyčištění popelnice nebo kontejneru trvá asi deset vteřin. 

„Výjimečně se může stát, že popelář ve spěchu vynechá odpadovou nádobu, která je málo zaplněná. Podotýkám, že dle našich zkušeností a zpětné vazby ze zákaznické linky nedochází k těmto situacím příliš často,“ vysvětluje Mana. „Také musím zmínit případy, ve kterých se část odpadu ve spodní části odpadové nádoby přichytí a nadále v ní zůstává i po řádně provedeném výsypu. Může se jednat například o přimrzlý bioodpad, nebo o odpad, který je v popelnici příliš stlačován a lisován k jejímu dnu,“ dodává Mana s tím, že k podobným situacím dochází také při snaze nacpat do popelnice obal větších rozměrů.

Úlohou popelářů je každou odpadovou nádobu umístit na zdvihací zařízení popelářského auta a pomocí mechanismu provést vysypání. Podle Many se tak má dít bez ohledu na to, jak je popelnice zaplněná. V extrémním případě to znamená, že pokud vám pracovníci svozové firmy popelnici nevysypou, neplní si povinnost. V takovém případě je podle Many nejlepší zavolat call centrum Pražských služeb. „Abychom mohli počínání popelářů zlepšit,“ doplňuje Mana.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 12. srpna 2020  16:25

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

Filipínský zdravotník v ochranném obleku ukazuje odebraný vzorek pro testování...
vydáno 12. srpna 2020  13:41

Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.  celý článek

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

Připomínka popravy Milady Horákové
vydáno 12. srpna 2020  10:01

Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních...  celý článek

Otrnulo cestujícím? Strážníci řeší denně v metru přes 450 lidí bez roušky

Lidé v pražském metru se chrání rouškami. Od včerejška platí v Praze a několika...
vydáno 12. srpna 2020  5:16

Tři strážníci stojí u turniketů stanice metra Smíchovské nádraží. Další dva jsou na nástupišti. Zrovna nachytali cestujícího bez roušky. Během toho, kdy...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám