metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Úterý, 27. července 2021. Svátek má Věroslav.

Větší foto
Polystyren nahradí terminály do konce dubna. | foto: PID

Polystyren? Předzvěst nákupu lístků kartou

  10:37,  aktualizováno  17:37
Bezkontaktní platby za jízdenky v tramvajích budou možné pouze u prostředních dveří.

Do konce dubna si bude možné ve všech tramvajích v hlavním městě zakoupit lístek kreditní kartou. V těchto dnech se v nich proto objevují podivné polystyrenové krabičky, které „zdobí“ nápis: Mimo provoz. Podle pražského organizátora dopravy Ropid jde o jakési umělohmotné poutače, které tu v následujících dnech nahradí karetní automaty.

„Jedná se o základy bezkontaktních platebních terminálů pro prodej jízdenek, které budou během dubna ve všech tramvajích zprovozněny!“ píše Ropid na svém facebookovém profilu.

Z metra mizí „udírny“

Pražská hromadná doprava nejen fasuje nová zařízení, ale také přichází o ta stará. 

  • Z vagonů metra B například postupně mizí takzvané udírny – vysoké bílé skříně v nichž jsou umístěny zabezpečovací systémy. Ty uvolňují místo pro nové sedačky.
  • V soupravách metra na trase B se tyto systémy postupně mění. Součástí změn je tak i vymontování skříní se stávajícím zabezpečovacím zařízením v prvním a posledním voze soupravy, které získaly pro svůj tvar přezdívku udírna. 
  • Nová technologie, kterou jsou vozy po odstranění udíren na béčku vybaveny, má zvyšovat komfort cestujících. Rozjezd je podle odborníků plynulejší, stejně jako brzdění.
  • Podle firemního časopisu dopravního podniku DP Kontakt je přestavba zabezpečovačů v plném proudu. Nový systém, který již udírnu nepotřebuje, má zatím osm souprav. „Dokončení procesu vybavení všech vlaků domovského depa Zličín (52 vlaků) se předpokládá v roce 2022,“ píše DP Kontakt.

Kupování lístků bezkontaktní kartou přímo v tramvajích byl ještě donedávna v Praze unikát. Žlutou krabičku, která cestujícím po přiložení karty vydá jednorázovou jízdenku, bylo možné využít jen v několika vozech, například linek číslo 18 a 22. Dopravní podnik se však loni rozhodl, že tuto službu umožní v každé tramvaji. 

„V metru se o bezkontaktním placení přímo ve vozech v současné době neuvažuje,“ uvádí dopravní podnik. Podle Facebooku Ropidu se pak předpokládá, že se stejný systém jako v tramvajích objeví i ve všech autobusech nejpozději do roka. „Bude samozřejmě záviset na průběhu výběrového řízení,“ vysvětluje Ropid. Bezkontaktní platby budou možné v tramvajích vždy u prostředních dveří. U tramvají 14T pak budou zařízení na platby dokonce dvě. Tento typ prostřední vstup totiž vůbec nemá. V současné době je možné platit bezkontaktně za lístek také třeba na autobusové lince číslo 119 a na lince AE.

Podle úpravy přepravních podmínek, kterou dopravce schválil, může cestující nastoupit do vozu tramvaje bez dokladu, pokud bude mít v plánu si koupit jízdenku s pomocí samoobslužného zařízení. Pokud by však v budoucnu terminál například nefungoval, nemá cestující nárok na bezplatnou přepravu a jízdní doklad si bude muset pořídit jinde.

Kolem zařízení, která jsou běžně k vidění například v ostravské či ústecké MHD, panuje řada otázek. Na Facebooku se řada z nich týká právě možnosti, že se cestujícímu nepodaří lístek po nastoupení do vozu zakoupit. „Co když mě revizor vyhmátne dřív, než stihnu odstrčit deset lidí stojících mezi dveřma a terminálem a přiložím dlouho připravenou kartu? Dostanu pokutu?“ ironizuje uživatel Miroslav Franc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Odpálený most zlobil D11. Vše komplikoval „dobře utajený“ kabel vysokého napětí

vydáno 27. července 2021  6:13,  aktualizováno  10:51

Trosky zdemolované stavby silničáři uklidili o den a půl později. Uvnitř to vypadalo jinak než v dokumentaci, kterou měli silničáři k dispozici.  celý článek

Komerční sdělení

Vzhůru na lov! Jaké lovecké oblečení a vybavení by vám nemělo chybět?

vydáno 27. července 2021

Lovíte různá zvířata a pohybujete se fakticky neustále v lese? Pak zcela jistě víte, že byste se měli řádně obléct a vzít s sebou vhodnou výbavu. Vždyť v...  celý článek

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

vydáno 26. července 2021  18:58

V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.   celý článek

Nákladní loď uveze běžně tolik, co čtyřicet kamionů, říká šéf Ředitelství vodních cest

vydáno 26. července 2021  5:09

Je to už taková letní klasika. Silnice jsou plné uzavírek a kolony kamionů se táhnou i několik kilometrů. Co s tím?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám