metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Polystyren nahradí terminály do konce dubna. | foto: PID

Polystyren? Předzvěst nákupu lístků kartou

  10:37,  aktualizováno  17:37
Bezkontaktní platby za jízdenky v tramvajích budou možné pouze u prostředních dveří.

Do konce dubna si bude možné ve všech tramvajích v hlavním městě zakoupit lístek kreditní kartou. V těchto dnech se v nich proto objevují podivné polystyrenové krabičky, které „zdobí“ nápis: Mimo provoz. Podle pražského organizátora dopravy Ropid jde o jakési umělohmotné poutače, které tu v následujících dnech nahradí karetní automaty.

„Jedná se o základy bezkontaktních platebních terminálů pro prodej jízdenek, které budou během dubna ve všech tramvajích zprovozněny!“ píše Ropid na svém facebookovém profilu.

Z metra mizí „udírny“

Pražská hromadná doprava nejen fasuje nová zařízení, ale také přichází o ta stará. 

  • Z vagonů metra B například postupně mizí takzvané udírny – vysoké bílé skříně v nichž jsou umístěny zabezpečovací systémy. Ty uvolňují místo pro nové sedačky.
  • V soupravách metra na trase B se tyto systémy postupně mění. Součástí změn je tak i vymontování skříní se stávajícím zabezpečovacím zařízením v prvním a posledním voze soupravy, které získaly pro svůj tvar přezdívku udírna. 
  • Nová technologie, kterou jsou vozy po odstranění udíren na béčku vybaveny, má zvyšovat komfort cestujících. Rozjezd je podle odborníků plynulejší, stejně jako brzdění.
  • Podle firemního časopisu dopravního podniku DP Kontakt je přestavba zabezpečovačů v plném proudu. Nový systém, který již udírnu nepotřebuje, má zatím osm souprav. „Dokončení procesu vybavení všech vlaků domovského depa Zličín (52 vlaků) se předpokládá v roce 2022,“ píše DP Kontakt.

Kupování lístků bezkontaktní kartou přímo v tramvajích byl ještě donedávna v Praze unikát. Žlutou krabičku, která cestujícím po přiložení karty vydá jednorázovou jízdenku, bylo možné využít jen v několika vozech, například linek číslo 18 a 22. Dopravní podnik se však loni rozhodl, že tuto službu umožní v každé tramvaji. 

„V metru se o bezkontaktním placení přímo ve vozech v současné době neuvažuje,“ uvádí dopravní podnik. Podle Facebooku Ropidu se pak předpokládá, že se stejný systém jako v tramvajích objeví i ve všech autobusech nejpozději do roka. „Bude samozřejmě záviset na průběhu výběrového řízení,“ vysvětluje Ropid. Bezkontaktní platby budou možné v tramvajích vždy u prostředních dveří. U tramvají 14T pak budou zařízení na platby dokonce dvě. Tento typ prostřední vstup totiž vůbec nemá. V současné době je možné platit bezkontaktně za lístek také třeba na autobusové lince číslo 119 a na lince AE.

Podle úpravy přepravních podmínek, kterou dopravce schválil, může cestující nastoupit do vozu tramvaje bez dokladu, pokud bude mít v plánu si koupit jízdenku s pomocí samoobslužného zařízení. Pokud by však v budoucnu terminál například nefungoval, nemá cestující nárok na bezplatnou přepravu a jízdní doklad si bude muset pořídit jinde.

Kolem zařízení, která jsou běžně k vidění například v ostravské či ústecké MHD, panuje řada otázek. Na Facebooku se řada z nich týká právě možnosti, že se cestujícímu nepodaří lístek po nastoupení do vozu zakoupit. „Co když mě revizor vyhmátne dřív, než stihnu odstrčit deset lidí stojících mezi dveřma a terminálem a přiložím dlouho připravenou kartu? Dostanu pokutu?“ ironizuje uživatel Miroslav Franc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek