metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Polystyren nahradí terminály do konce dubna. | foto: PID

Polystyren? Předzvěst nákupu lístků kartou

  10:37,  aktualizováno  17:37
Bezkontaktní platby za jízdenky v tramvajích budou možné pouze u prostředních dveří.

Do konce dubna si bude možné ve všech tramvajích v hlavním městě zakoupit lístek kreditní kartou. V těchto dnech se v nich proto objevují podivné polystyrenové krabičky, které „zdobí“ nápis: Mimo provoz. Podle pražského organizátora dopravy Ropid jde o jakési umělohmotné poutače, které tu v následujících dnech nahradí karetní automaty.

„Jedná se o základy bezkontaktních platebních terminálů pro prodej jízdenek, které budou během dubna ve všech tramvajích zprovozněny!“ píše Ropid na svém facebookovém profilu.

Z metra mizí „udírny“

Pražská hromadná doprava nejen fasuje nová zařízení, ale také přichází o ta stará. 

  • Z vagonů metra B například postupně mizí takzvané udírny – vysoké bílé skříně v nichž jsou umístěny zabezpečovací systémy. Ty uvolňují místo pro nové sedačky.
  • V soupravách metra na trase B se tyto systémy postupně mění. Součástí změn je tak i vymontování skříní se stávajícím zabezpečovacím zařízením v prvním a posledním voze soupravy, které získaly pro svůj tvar přezdívku udírna. 
  • Nová technologie, kterou jsou vozy po odstranění udíren na béčku vybaveny, má zvyšovat komfort cestujících. Rozjezd je podle odborníků plynulejší, stejně jako brzdění.
  • Podle firemního časopisu dopravního podniku DP Kontakt je přestavba zabezpečovačů v plném proudu. Nový systém, který již udírnu nepotřebuje, má zatím osm souprav. „Dokončení procesu vybavení všech vlaků domovského depa Zličín (52 vlaků) se předpokládá v roce 2022,“ píše DP Kontakt.

Kupování lístků bezkontaktní kartou přímo v tramvajích byl ještě donedávna v Praze unikát. Žlutou krabičku, která cestujícím po přiložení karty vydá jednorázovou jízdenku, bylo možné využít jen v několika vozech, například linek číslo 18 a 22. Dopravní podnik se však loni rozhodl, že tuto službu umožní v každé tramvaji. 

„V metru se o bezkontaktním placení přímo ve vozech v současné době neuvažuje,“ uvádí dopravní podnik. Podle Facebooku Ropidu se pak předpokládá, že se stejný systém jako v tramvajích objeví i ve všech autobusech nejpozději do roka. „Bude samozřejmě záviset na průběhu výběrového řízení,“ vysvětluje Ropid. Bezkontaktní platby budou možné v tramvajích vždy u prostředních dveří. U tramvají 14T pak budou zařízení na platby dokonce dvě. Tento typ prostřední vstup totiž vůbec nemá. V současné době je možné platit bezkontaktně za lístek také třeba na autobusové lince číslo 119 a na lince AE.

Podle úpravy přepravních podmínek, kterou dopravce schválil, může cestující nastoupit do vozu tramvaje bez dokladu, pokud bude mít v plánu si koupit jízdenku s pomocí samoobslužného zařízení. Pokud by však v budoucnu terminál například nefungoval, nemá cestující nárok na bezplatnou přepravu a jízdní doklad si bude muset pořídit jinde.

Kolem zařízení, která jsou běžně k vidění například v ostravské či ústecké MHD, panuje řada otázek. Na Facebooku se řada z nich týká právě možnosti, že se cestujícímu nepodaří lístek po nastoupení do vozu zakoupit. „Co když mě revizor vyhmátne dřív, než stihnu odstrčit deset lidí stojících mezi dveřma a terminálem a přiložím dlouho připravenou kartu? Dostanu pokutu?“ ironizuje uživatel Miroslav Franc.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek