metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Polystyren nahradí terminály do konce dubna. | foto: PID

Polystyren? Předzvěst nákupu lístků kartou

  10:37,  aktualizováno  17:37
Bezkontaktní platby za jízdenky v tramvajích budou možné pouze u prostředních dveří.

Do konce dubna si bude možné ve všech tramvajích v hlavním městě zakoupit lístek kreditní kartou. V těchto dnech se v nich proto objevují podivné polystyrenové krabičky, které „zdobí“ nápis: Mimo provoz. Podle pražského organizátora dopravy Ropid jde o jakési umělohmotné poutače, které tu v následujících dnech nahradí karetní automaty.

„Jedná se o základy bezkontaktních platebních terminálů pro prodej jízdenek, které budou během dubna ve všech tramvajích zprovozněny!“ píše Ropid na svém facebookovém profilu.

Z metra mizí „udírny“

Pražská hromadná doprava nejen fasuje nová zařízení, ale také přichází o ta stará. 

  • Z vagonů metra B například postupně mizí takzvané udírny – vysoké bílé skříně v nichž jsou umístěny zabezpečovací systémy. Ty uvolňují místo pro nové sedačky.
  • V soupravách metra na trase B se tyto systémy postupně mění. Součástí změn je tak i vymontování skříní se stávajícím zabezpečovacím zařízením v prvním a posledním voze soupravy, které získaly pro svůj tvar přezdívku udírna. 
  • Nová technologie, kterou jsou vozy po odstranění udíren na béčku vybaveny, má zvyšovat komfort cestujících. Rozjezd je podle odborníků plynulejší, stejně jako brzdění.
  • Podle firemního časopisu dopravního podniku DP Kontakt je přestavba zabezpečovačů v plném proudu. Nový systém, který již udírnu nepotřebuje, má zatím osm souprav. „Dokončení procesu vybavení všech vlaků domovského depa Zličín (52 vlaků) se předpokládá v roce 2022,“ píše DP Kontakt.

Kupování lístků bezkontaktní kartou přímo v tramvajích byl ještě donedávna v Praze unikát. Žlutou krabičku, která cestujícím po přiložení karty vydá jednorázovou jízdenku, bylo možné využít jen v několika vozech, například linek číslo 18 a 22. Dopravní podnik se však loni rozhodl, že tuto službu umožní v každé tramvaji. 

„V metru se o bezkontaktním placení přímo ve vozech v současné době neuvažuje,“ uvádí dopravní podnik. Podle Facebooku Ropidu se pak předpokládá, že se stejný systém jako v tramvajích objeví i ve všech autobusech nejpozději do roka. „Bude samozřejmě záviset na průběhu výběrového řízení,“ vysvětluje Ropid. Bezkontaktní platby budou možné v tramvajích vždy u prostředních dveří. U tramvají 14T pak budou zařízení na platby dokonce dvě. Tento typ prostřední vstup totiž vůbec nemá. V současné době je možné platit bezkontaktně za lístek také třeba na autobusové lince číslo 119 a na lince AE.

Podle úpravy přepravních podmínek, kterou dopravce schválil, může cestující nastoupit do vozu tramvaje bez dokladu, pokud bude mít v plánu si koupit jízdenku s pomocí samoobslužného zařízení. Pokud by však v budoucnu terminál například nefungoval, nemá cestující nárok na bezplatnou přepravu a jízdní doklad si bude muset pořídit jinde.

Kolem zařízení, která jsou běžně k vidění například v ostravské či ústecké MHD, panuje řada otázek. Na Facebooku se řada z nich týká právě možnosti, že se cestujícímu nepodaří lístek po nastoupení do vozu zakoupit. „Co když mě revizor vyhmátne dřív, než stihnu odstrčit deset lidí stojících mezi dveřma a terminálem a přiložím dlouho připravenou kartu? Dostanu pokutu?“ ironizuje uživatel Miroslav Franc.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek