metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Památník Okřídleného lva
Památník Okřídleného lva | foto: ČTK

Pomník britským letcům na Klárově stát nebude. Památkářům se tam nelíbí

26. května 2014  11:34 ČTK
Národní památkový ústav vydal záporné odborné vyjádření k umístění pomníku letcům na pražském Klárově. Místo nepovažuje za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který je již v parčíku umístěn. "Jiné lokality jsou vhodnější," řekl dnes ředitel pražského pracoviště ústavu Ondřej Šefců. Konečné slovo budou mít magistrátní památkáři. Ti již avizovali, že názor kolegů podpoří.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje britská komunita žijící v Česku. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého ukázaly jako nevhodné.

Je zbytečné mít zde dva pomínky, říkají experti

Památkáři stavbu památníku podporují, ale s Klárovem zásadně nesouhlasí. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je. "Neustále jsme nabízeli a nabízíme jednání o dalších lokalitách," zdůraznil Šefců. Vyjádření v tomto smyslu proto zaslali svým kolegům z pražského magistrátu. Ti budou mít konečné slovo.

Ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický minulý týden řekl, že Praha 1, která o umístění žádala, dostala s měsíčním předstihem informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Podle Skalického by památník mohl být třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

Na sochu už se vybraly miliony korun

Euan Edworthy, duchovní otec projektu, sdělil, že je oznámením památkářů zarmoucen. "Ačkoli je pro nás stanovisko Národního památkového ústavu zklamáním, rozhodně nás od projektu neodrazuje," uvedl s tím, že se podařilo za krátký čas na vytvoření sochy vybrat přes tři miliony korun. "Jak bylo slíbeno, socha bude hotová 17. června," dodal.

Hrdinové v letadlech

  • Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii.
  • Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce.
  • Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám