metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Památník Okřídleného lva (model)
Památník Okřídleného lva (model) | foto: Best Communications

Pomník letcům chtějí Praha 1 a britská ambasáda na Klárově. Památkáři jsou proti

21. května 2014  17:24 ČTK
Praha 1 se pře s památkáři o umístění pomníku československým letcům bojujícím za druhé světové války v britské RAF. Praha 1 a britské velvyslanectví by památník chtěly na Klárově, památkáři tuto variantu zásadně odmítají. "Praha 1 se proto obrátila na ministerstvo kultury s žádostí o pomoc," uvedl starosta první městské části Oldřich Lomecký z TOP 09.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda by ji ráda umístila na Klárově, další lokality v centru se podle Lomeckého ukázaly jako nevhodné.

Vybraná lokalita je prý nevhodná

Projekt podle něj již získal potřebná povolení s výjimkou památkářů. Ti s umístěním na Klárově ale zásadně nesouhlasí a svůj postoj změnit neplánují. "Velice si vážím, že sebrali peníze na tuto plastiku, téměř tři miliony korun," řekl ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Šefců. Akci ale považuje za špatně naplánovanou a vybranou lokalitu za nevhodnou. Odhalení pomníku na Klárově 17. června považuje za nereálné.

Souhlasí s ním i šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický. Praha 1 podle něj dostala s měsíčním předstihem před podáním žádosti informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Považuje ho pro dané místo za příliš monumentální, navíc v parčíku již jeden pomník je. Souhlasí, aby byl památník v centru umístěn, Klárov ale označil za nepřípustný. Radnici památkáři navrhli místo na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

"Je to otázka národní cti"

Lomecký s postojem památkářů nesouhlasí. "Domnívám se, že takovou věc nemůžeme nechat pouze na subjektivním názoru jednotlivců," dodal starosta s poznámkou, že včasné umístění pomníku v centru považuje za "otázku národní cti" a cítí v projektu "velkou společenskou podporu". Praha 1 se proto obrátila na ministerstvo kultury, aby projekt podpořilo. "Doufáme, že jako nadřízený orgán (NPÚ) prosadí, aby byl pomník umístěn na Klárově," dodal.

Podle Skalického ale nemá ministerstvo v současné době možnost, jak do sporu zasáhnout. Obě strany by rozsuzovalo až v případě odvolání. Mluvčí ministerstva Helena Markusová potvrdila, že se první městská část na úřad v úterý obrátila a ministerstvo se bude záležitostí zabývat tak, "aby byla věc v nejbližším možném termínu vyřízena ke spokojenosti obou stran". Pokud se nepodaří včas veškerá povolení zařídit, Lomecký považuje pozemek ministerstva obrany poblíž Pražského hradu za možnou dočasnou náhradu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám