metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.
Památník Okřídleného lva (model) | foto: Best Communications

Pomník letcům chtějí Praha 1 a britská ambasáda na Klárově. Památkáři jsou proti

  17:24
Praha 1 se pře s památkáři o umístění pomníku československým letcům bojujícím za druhé světové války v britské RAF. Praha 1 a britské velvyslanectví by památník chtěly na Klárově, památkáři tuto variantu zásadně odmítají. "Praha 1 se proto obrátila na ministerstvo kultury s žádostí o pomoc," uvedl starosta první městské části Oldřich Lomecký z TOP 09.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda by ji ráda umístila na Klárově, další lokality v centru se podle Lomeckého ukázaly jako nevhodné.

Vybraná lokalita je prý nevhodná

Projekt podle něj již získal potřebná povolení s výjimkou památkářů. Ti s umístěním na Klárově ale zásadně nesouhlasí a svůj postoj změnit neplánují. "Velice si vážím, že sebrali peníze na tuto plastiku, téměř tři miliony korun," řekl ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Šefců. Akci ale považuje za špatně naplánovanou a vybranou lokalitu za nevhodnou. Odhalení pomníku na Klárově 17. června považuje za nereálné.

Souhlasí s ním i šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický. Praha 1 podle něj dostala s měsíčním předstihem před podáním žádosti informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Považuje ho pro dané místo za příliš monumentální, navíc v parčíku již jeden pomník je. Souhlasí, aby byl památník v centru umístěn, Klárov ale označil za nepřípustný. Radnici památkáři navrhli místo na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

"Je to otázka národní cti"

Lomecký s postojem památkářů nesouhlasí. "Domnívám se, že takovou věc nemůžeme nechat pouze na subjektivním názoru jednotlivců," dodal starosta s poznámkou, že včasné umístění pomníku v centru považuje za "otázku národní cti" a cítí v projektu "velkou společenskou podporu". Praha 1 se proto obrátila na ministerstvo kultury, aby projekt podpořilo. "Doufáme, že jako nadřízený orgán (NPÚ) prosadí, aby byl pomník umístěn na Klárově," dodal.

Podle Skalického ale nemá ministerstvo v současné době možnost, jak do sporu zasáhnout. Obě strany by rozsuzovalo až v případě odvolání. Mluvčí ministerstva Helena Markusová potvrdila, že se první městská část na úřad v úterý obrátila a ministerstvo se bude záležitostí zabývat tak, "aby byla věc v nejbližším možném termínu vyřízena ke spokojenosti obou stran". Pokud se nepodaří včas veškerá povolení zařídit, Lomecký považuje pozemek ministerstva obrany poblíž Pražského hradu za možnou dočasnou náhradu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám