metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.
Památník Okřídleného lva (model) | foto: Best Communications

Pomník letcům z druhé světové války byl mohl stát na Klárově či poblíž Pražského hradu

  14:04
"Pomník v podobě okřídleného lva by měl stát v lokalitě s vysokou návštěvností," prohlásil dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký na adresu památníku československým letcům bojujících v řadách RAF za druhé světové války. Praha 1 tento projekt podporuje a socha by podle ní mohla být na Klárově nebo dočasně u areálu ministerstva obrany poblíž Pražského hradu.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v Česku. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

Zástupci magistrátu jsou k umístění v centru skeptičtí

Britská ambasáda by ráda sochu umístila na Klárově, podle Lomeckého se diskutovalo také o Palachově náměstí a prostoru před Pelleovou vilou. Zástupci magistrátu jsou ale k umístění v centru města skeptičtí, do 17. června se podle nich nepodaří vhodné místo a potřebná povolení zajistit. Navrhli proto dočasné umístění do areálu vojenského muzea na Vítkově. Výhrady s lokalitami v centru mají podle Lomeckého i pražští památkáři.

Odhalení pomníku mimo centrum se nelíbí zástupcům britské komunity. "Vyjádřili určitou nespokojenost s umístěním. My s tímto názorem souhlasíme. Budeme usilovat, aby byl v Praze 1," řekl Lomecký. Poznamenal také, že s umístěním nelze otálet, protože válečných letců z druhé světové války kvůli vysokému věku ubývá.

Okřídlený lev bude odhalen během západu slunce

I když není vybrané místo, kde bude pomník vztyčen, organizátoři již mají jasno o podobě slavnostního ceremoniálu. Okřídlený lev bude odhalen během západu slunce. Celá akce začne koncertem pochodové hudby RAF College Band, po níž zahraje sbor královských bubeníků a dudáků. Poté, co bude pomník odhalen, přeletí nad Vltavou stíhačka Spitfire, na kterých Čechoslováci létali.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce. V bitvě o Británii během léta a podzimu 1940 létalo podle údajů Muzea RAF 2917 pilotů, z toho asi pětina pocházela ze zahraničí, včetně 145 Poláků a 88 Čechoslováků. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám