metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Památník Okřídleného lva (model)
Památník Okřídleného lva (model) | foto: Best Communications

Pomník letcům z druhé světové války byl mohl stát na Klárově či poblíž Pražského hradu

9. dubna 2014  14:04 ČTK
"Pomník v podobě okřídleného lva by měl stát v lokalitě s vysokou návštěvností," prohlásil dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký na adresu památníku československým letcům bojujících v řadách RAF za druhé světové války. Praha 1 tento projekt podporuje a socha by podle ní mohla být na Klárově nebo dočasně u areálu ministerstva obrany poblíž Pražského hradu.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v Česku. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

Zástupci magistrátu jsou k umístění v centru skeptičtí

Britská ambasáda by ráda sochu umístila na Klárově, podle Lomeckého se diskutovalo také o Palachově náměstí a prostoru před Pelleovou vilou. Zástupci magistrátu jsou ale k umístění v centru města skeptičtí, do 17. června se podle nich nepodaří vhodné místo a potřebná povolení zajistit. Navrhli proto dočasné umístění do areálu vojenského muzea na Vítkově. Výhrady s lokalitami v centru mají podle Lomeckého i pražští památkáři.

Odhalení pomníku mimo centrum se nelíbí zástupcům britské komunity. "Vyjádřili určitou nespokojenost s umístěním. My s tímto názorem souhlasíme. Budeme usilovat, aby byl v Praze 1," řekl Lomecký. Poznamenal také, že s umístěním nelze otálet, protože válečných letců z druhé světové války kvůli vysokému věku ubývá.

Okřídlený lev bude odhalen během západu slunce

I když není vybrané místo, kde bude pomník vztyčen, organizátoři již mají jasno o podobě slavnostního ceremoniálu. Okřídlený lev bude odhalen během západu slunce. Celá akce začne koncertem pochodové hudby RAF College Band, po níž zahraje sbor královských bubeníků a dudáků. Poté, co bude pomník odhalen, přeletí nad Vltavou stíhačka Spitfire, na kterých Čechoslováci létali.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce. V bitvě o Británii během léta a podzimu 1940 létalo podle údajů Muzea RAF 2917 pilotů, z toho asi pětina pocházela ze zahraničí, včetně 145 Poláků a 88 Čechoslováků. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám