metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 4 fotografie v galerii
Kontroverzní pomník | foto: ČTK

Pomník okupantů přišel o kontroverzní věnování. Odstranili ho sami autoři

  11:29,  aktualizováno  21:29
Z kontroverzního pomníku na Olšanských hřbitovech za nejasných okolností zmizely tabulky s nápisem oslavujícím sovětské internacionalisty, tedy i okupanty Československa z roku 1968. Správa hřbitovů podle ředitele Martina Červeného udělá vše pro to, aby se podobný pomník v budoucnu na hřbitovech již neobjevil. České televizi Červený řekl, že tabulku odstranilo samo sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet, které stavbu památníku financovalo.

Na sporný žulový památník v pondělí upozornil server echo24.cz s tím, že byl slavnostně odhalen 15. února. Ruské středisko vědy a kultury v Praze tvrdilo, že se tak stalo s podporou českého ministerstva obrany, Senátu a pražského magistrátu. Ty se nicméně od podpory distancovaly.

Správa hřbitovů připustila, že udělala chybu

Kontroverzní pomník
Kontroverzní pomník

Oběti nehod

  • Podle oficiálních ruských zdrojů zahynulo v roce 1968 při invazi do Československa 98 sovětských vojáků.
  • Většinou šlo o oběti nehod, 12 vojáků ale mělo být podle moskevských pramenů "zavražděno příslušníky kontrarevoluce".
  • Tuzemští historici ovšem možnost podobných krvavých incidentů vůči Sovětům odmítají.

Podle Červeného byl ještě ve středu ráno pomník stojící poblíž pravoslavné kaple kompletní. V průběhu odpoledne z něj ale někdo sejmul desky, na nichž byl česky a v azbuce vyryt nápis "Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům".

V Rusku přitom pod pojmem internacionalista rozumí voják, který poskytoval "internacionální bratrskou pomoc" v Československu v roce 1968, v Afghánistánu v 80. letech nebo nyní na Krymu.

Stavbu památníku podle serveru financovalo sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet. Na vztyčení pomníku dostali od správy hřbitovů povolení. Ředitel hřbitovů připustil, že šlo systémovou chybu. Úředníci podle něj posuzovali především technické parametry památníku, nikoli už text. Od již podepsané nájemní smlouvy přitom správa hřbitovů nemůže snadno odstoupit. Červený proto iniciuje úpravu smluv a také změnu při posuzování žádostí, aby se podobný případ nemohl opakovat.

Pocta hrdinům, nebo zneuctění obětí?

Místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě Igor Zolotarev serveru řekl, že památník považuje za výsměch, podle něj znamená zneuctění hrobů ruských porevolučních emigrantů a obětí bolševického teroru, kteří jsou na Olšanech pochováni. Podle senátorů ODS pak pomník pošlapává památku obětí okupace komunistické totality. Senátora Jaroslava Doubravu (Severočeši.cz, dříve KSČM), který se odhalení pomníku zúčastnil, vyzval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS k omluvě.

Podle Červeného sdružení Afganvet tabulku odstranilo, protože nemělo v úmyslu provokovat veřejnost nebo nějakým způsobem zasahovat do citlivých témat. "Byla to spíš nešťastná formulace toho nápisu," řekl Červený v televizi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek