metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Další 2 fotografie v galerii
Pletařka Marie Čížková se chopí svého servisního kufříku a závadu opraví. | foto: Elpida

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

  8:22
Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.

Každý rok je lidé rozbalují mezi dárky od Ježíška. Ponožky jsou takovým symbolem nechtěného, ale užitečného vánočního dárku. Pokud je rádi dáváte nebo dostáváte, těmi letošními můžete kromě nohou v teple darovat i dobrý skutek.

Aktivní senioři
Projekt Ponožky od babičky zapojuje už osmým rokem do ručních prací seniorky. Za aktivitou stojí nezisková organizace Elpida, která se snaží podporovat aktivní život babiček a dědečků, aby tak mohli zůstat součástí společnosti. První ročník zahajovalo pouze pár klientek kulturního Centra Elpida, v současnosti se zapojuje přes 200 žen z celé republiky.

„Hledali jsme výrobek, který by vytvořili naši klienti, senioři, který bychom mohli prodávat a přivydělat si tak na provoz našeho kulturního a vzdělávacího centra,“ vysvětluje záměr projektu Iveta Čížová, PR manažerka Elpidy. Přes různé klíčenky, pouzdra na mobily, na brýle se dostali až k pleteným ponožkám.

„Zjistili jsme, že se nejlépe prodávají a že je po celé republice spousta žen, které pletly celý život a rády se do projektu zapojí,“ pokračuje Čížová.

Nejstarším pletařkám, které přikládají své ruce k dílu, je kolem devadesáti let. „Všechny dámy vědí, že jde o charitativní projekt, kdy jde část výdělku samotným pletařkám a část jde na podporu programů pro seniory v Centru Elpida,“ objasňuje Čížová, co se s hotovými produkty dále děje.

Na kurzech předávají pletařky své zkušenosti.

Společenská událost
Neméně důležitou částí projektu je společenská část. „Chodím do Elpidy tři roky, pletení mě baví a ještě je to společenská událost,“ svěřuje se deníku Metro jedna z pletařek Pavla Tůmová. „Dostanu se mezi lidi, protože bydlím sama. Získám tady nové návody i kamarádky. Pamatuju si, že stejně jako my se přes zimu scházely babky u draní peří a povídaly si. Tady je to vlastně podobné. Jen u toho peří se nesmělo kýchnout,“ směje se při vzpomínání Tůmová.

Společné tvoření seniorkám pomáhá s rozvíjením kreativity i zaháněním smutku. „Mnoho lidí v důchodu svou nečinností sklouzává k litování. To já nemám ráda,“ říká další z tvůrkyň Marie Horynová. „Proto bych pletení doporučila, protože to je náplň času a také se při pletení vyčistí hlava. A výsledek hned vidíte, je hmatatelný. A když se navíc ponožky někomu líbí a třeba si je i koupí, naplňuje vás to, není to zbytečné,“ přibližuje Horynová.

Mezi pletařkami se najdou začátečnice i profesionálky. „Já jsem původním povoláním pletařka punčoch u firmy Baťa. Pletu celý život, první svetřík jsem upletla bráškovi v roce 1952. A pak už to začalo,“ vzpomíná na své začátky další účastnice Dagmar Melicharová. „Pletení mě baví vlastně celý život. Už jako školačku mě maminka naučila plést takové ty základní věci. A když jsem byla větší, pletla jsem svetry i podkolenky pro horolezce, protože všechno bylo drahé, a tak nebylo nic jednoduššího než si to vlastními silami vyrobit,“ přibližuje Melicharová.

Ponožky od babiček

Opravy i kurzy
Kromě hotových výrobků nabízejí seniorky také službu opravy ponožek. Pokud své oblíbené ponožky od babičky prodřete, zkušená pletařka Marie Čížková vám je za poplatek zaštupuje.

V Elpidě se pod vedením seniorek také můžete naučit samotnému pletení. Pletařky na workshopech předávají své zkušenosti i životní příběhy. Zatímco pletení prodejných ponožek je zatím vyloženě dámská záležitost, kurzy lákají i pánské účastníky. Kromě radosti všech zúčastněných tyto aktivity navíc přispívají i k ekologii, protože se využijí zbytky příze.

„Nerada pletu z nové příze, ráda upotřebím i ta nejmenší klubíčka a baví mě vymýšlet, jak nakombinovat barvy a spotřebovat přitom všechny zbytky,“ přiznává stálá členka pletací společnosti Horynová. „Mám největší radost, že z toho, co by se normálně vyhodilo do kontejneru, vyrobím ponožky, které se navíc i někomu líbí,“ dodává Horynová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek