metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 15 °C

Sobota, 8. května 2021. Den vítězství.

Větší foto
Popeláři se budou činit i po oslavách Nového roku. | foto: TSK

Popeláře čeká vánoční nápor. Odložené stromky ale uklidí

  10:13
Pražské svozové společnosti pracují mezi svátky ve zvláštním režimu. Chtějí zabránit haldám u kontejnerů.

Kdy se každý rok a nějakou dobu až idylicky přátelí a spojují síly dvě největší svozové společnosti v hlavním městě? No přece o Vánocích. Konsorcium, které tvoří Pražské služby a svozová firma AVE, zajišťuje během svátků i po nich svoz směsného a tříděného odpadu na území metropole v mimořádném režimu.

„Program svozu je vytvořen tak, aby nevznikal kolem nádob nepořádek kvůli jejich přeplnění mezi svátky. V termínu od 24. do 31. prosince budou zajištěny standardní pracovní směny, tedy jako v běžných dnech. U tříděného odpadu je to stejné, ale s tím, že budou svozy v kritických oblastech posíleny,“ říká pro deník Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává, že svoz až na výjimky neprobíhá 1. ledna. V dalších dnech se vše vrátí do normálu.

Olej do popelnic nepatří

  • Oleje ze smažení vánočních kaprů a dalších pokrmů do běžných kontejnerů ani do odpadu nelejte. Obyvatelé metropole je mají podle svozových firem sbírat do lahví a následně nosit do sběrných dvorů. Pražané tak bohužel mnohdy nejednají.
  • Na tento problém chce letos vyzrát opavská radnice. Nechá v ulicích na svátky rozmístit speciální popelnice s oranžovým víkem určené pro odložení použitého potravinářského oleje. Objeví se na 35 místech. Separace jedlých olejů a tuků bude mít pozitivní dopad na stav kanalizace, kterou ucpávají.

Stromek do žádné popelnice nepatří
Popeláři stejně jako každý rok prosí Pražany, aby necpali po Štědrém dnu použité vánoční stromky do popelnic. V případě, že máte v blízkosti bydliště veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. „V ostatních případech, tedy u činžovní a rodinné zástavby nebo nádob v kleci, prosíme o odložení vánočních stromků k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad,“ dodává Mana.

Pražané by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění v ulicích po zbytečně dlouhou dobu. Stromky budou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. „Výjimka pochopitelně platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ doplňuje Mana.

Novoroční úklid
Oslavy příchodu nového roku bývají v hlavním městě nejbouřlivější. Jako každý rok proto Technická správa komunikací (TSK) spolu s Pražskými službami připravily plán novoročního úklidu centra města po silvestrovských oslavách. „Na pravém břehu Vltavy bude uklizena plocha o výměře necelých 134 tisíc metrů čtverečních a na levém břehu 41 tisíc metrů čtverečních. Úklid bude zajišťovat stovka pracovníků ručního čištění a více než třicet strojů a další techniky,“ vyjmenovává mluvčí TSK Barbora Lišková.

Falešní popeláři

  • Muži oblečení do stejnokrojů připomínajících oděvy zaměstnanců svozové společnosti Pražské služby se každý rok v předvánočním čase pokoušejí podvést důvěřivé Pražany. Někdy si řeknou jen o panáka alkoholu, jindy jdou rovnou po penězích. 
  • Pražané si mají dát na podvodníky pozor i v letošním roce. Podvést důvěřivce se jim v minulosti dařilo v několika městských částech.

Pokud to bude technicky možné, mají začít stroje uklízet na Václavském náměstí, Hradčanském náměstí a na dalších klíčových místech ve tři hodiny ráno. „Ostatní činnosti ve zbylých lokalitách odstartují nejpozději v pět. V případě, že nezačne sněžit, skončí hrubý úklid nejpozději v deset hodin dopoledne a všechny komunikace budou dočištěny do 17 hodin. Pokud by Prahu zasypal sníh, může se úklid protáhnout až o 48 hodin. Při této variantě počítáme i s průběžným odvážením sněhu na náplavku na Františku, kde se budou odstraňovat nečistoty,“ dodává Lišková.

TSK se zaměří zejména na úklid Václavského náměstí a přilehlých ulic, pěší zóny v dolní části Václaváku a navazujících komunikací, Staroměstského náměstí, Královské cesty, Karlova mostu, Malostranského náměstí, Nerudovy ulice nebo Hradčanského náměstí a dalších míst, kde se konají oslavy přímo v ulicích. V centru bude rozmístěno také dvanáct kontejnerů, šest na Václavském náměstí, dva na Staroměstském a po jednom v Křižovnické, Havelské, Mostecké a na Malostranském náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy