metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Popeláři se budou činit i po oslavách Nového roku. | foto: TSK

Popeláře čeká vánoční nápor. Odložené stromky ale uklidí

  10:13
Pražské svozové společnosti pracují mezi svátky ve zvláštním režimu. Chtějí zabránit haldám u kontejnerů.

Kdy se každý rok a nějakou dobu až idylicky přátelí a spojují síly dvě největší svozové společnosti v hlavním městě? No přece o Vánocích. Konsorcium, které tvoří Pražské služby a svozová firma AVE, zajišťuje během svátků i po nich svoz směsného a tříděného odpadu na území metropole v mimořádném režimu.

„Program svozu je vytvořen tak, aby nevznikal kolem nádob nepořádek kvůli jejich přeplnění mezi svátky. V termínu od 24. do 31. prosince budou zajištěny standardní pracovní směny, tedy jako v běžných dnech. U tříděného odpadu je to stejné, ale s tím, že budou svozy v kritických oblastech posíleny,“ říká pro deník Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává, že svoz až na výjimky neprobíhá 1. ledna. V dalších dnech se vše vrátí do normálu.

Olej do popelnic nepatří

  • Oleje ze smažení vánočních kaprů a dalších pokrmů do běžných kontejnerů ani do odpadu nelejte. Obyvatelé metropole je mají podle svozových firem sbírat do lahví a následně nosit do sběrných dvorů. Pražané tak bohužel mnohdy nejednají.
  • Na tento problém chce letos vyzrát opavská radnice. Nechá v ulicích na svátky rozmístit speciální popelnice s oranžovým víkem určené pro odložení použitého potravinářského oleje. Objeví se na 35 místech. Separace jedlých olejů a tuků bude mít pozitivní dopad na stav kanalizace, kterou ucpávají.

Stromek do žádné popelnice nepatří
Popeláři stejně jako každý rok prosí Pražany, aby necpali po Štědrém dnu použité vánoční stromky do popelnic. V případě, že máte v blízkosti bydliště veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. „V ostatních případech, tedy u činžovní a rodinné zástavby nebo nádob v kleci, prosíme o odložení vánočních stromků k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad,“ dodává Mana.

Pražané by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění v ulicích po zbytečně dlouhou dobu. Stromky budou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. „Výjimka pochopitelně platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ doplňuje Mana.

Novoroční úklid
Oslavy příchodu nového roku bývají v hlavním městě nejbouřlivější. Jako každý rok proto Technická správa komunikací (TSK) spolu s Pražskými službami připravily plán novoročního úklidu centra města po silvestrovských oslavách. „Na pravém břehu Vltavy bude uklizena plocha o výměře necelých 134 tisíc metrů čtverečních a na levém břehu 41 tisíc metrů čtverečních. Úklid bude zajišťovat stovka pracovníků ručního čištění a více než třicet strojů a další techniky,“ vyjmenovává mluvčí TSK Barbora Lišková.

Falešní popeláři

  • Muži oblečení do stejnokrojů připomínajících oděvy zaměstnanců svozové společnosti Pražské služby se každý rok v předvánočním čase pokoušejí podvést důvěřivé Pražany. Někdy si řeknou jen o panáka alkoholu, jindy jdou rovnou po penězích. 
  • Pražané si mají dát na podvodníky pozor i v letošním roce. Podvést důvěřivce se jim v minulosti dařilo v několika městských částech.

Pokud to bude technicky možné, mají začít stroje uklízet na Václavském náměstí, Hradčanském náměstí a na dalších klíčových místech ve tři hodiny ráno. „Ostatní činnosti ve zbylých lokalitách odstartují nejpozději v pět. V případě, že nezačne sněžit, skončí hrubý úklid nejpozději v deset hodin dopoledne a všechny komunikace budou dočištěny do 17 hodin. Pokud by Prahu zasypal sníh, může se úklid protáhnout až o 48 hodin. Při této variantě počítáme i s průběžným odvážením sněhu na náplavku na Františku, kde se budou odstraňovat nečistoty,“ dodává Lišková.

TSK se zaměří zejména na úklid Václavského náměstí a přilehlých ulic, pěší zóny v dolní části Václaváku a navazujících komunikací, Staroměstského náměstí, Královské cesty, Karlova mostu, Malostranského náměstí, Nerudovy ulice nebo Hradčanského náměstí a dalších míst, kde se konají oslavy přímo v ulicích. V centru bude rozmístěno také dvanáct kontejnerů, šest na Václavském náměstí, dva na Staroměstském a po jednom v Křižovnické, Havelské, Mostecké a na Malostranském náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy