metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 14 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.

Dalších 6 fotografií v galerii
Popelnice na devítce | foto: Martin Herzán

Popelnice v kleci, koše na zlato i použité injekční stříkačky. Metropole je plná kuriózních kontejnerů

  11:40
V Praze najdete kontejnery na odpad všeho druhu. Některé z nich se dokonce ukrývají v malém železném vězení, jiné slouží narkomanům.

Popelnice jsou za mřížemi, aby byly v bezpečí. „Jde o nápadité řešení nájemníků v ulici Drahobejlova na devítce, kteří tak své popelnice chrání před nájezdy bezdomovců i před vhazováním cizího odpadu,“ chválí nápad čtenář Martin Herzán. 

Podle mluvčího Prahy 9 Jiřího Houdka najdete popelnicové vězně nejen na devítce. „Takovýchto uzamykatelných klecí, které chrání kontejnery na odpad, máme jen v naší městské části devadesát pět kusů,“ vysvětluje Houdek. 

Papír, plast i drogy. Třídit má smysl

Podobných kuriozit můžeme najít v ­Praze hned několik. Od experimentálního chytrého koše, který si sám odpadky slisuje a zavolá popeláře na jedničce, po recesní kontejnery určené pouze na zlato a ­stříbro, které byly k vidění před Českou národní bankou minulý rok. 

Své popelnice mají už i narkomani. „Kontejnery slouží k bezpečné likvidaci injekčního materiálu. Jsou tedy určené primárně pro uživatele drog, kteří se chtějí zbavit použitých stříkaček,“ vysvětluje ředitel organizace Progressive Vojtěch Janouškovec, která spravuje osm z devíti z nich. Vlastní koš na stříkačky má totiž i městská policie ve Vrchlického sadech. „Kontejnery, které jsou speciálně označeny, máme v Praze 5 a 7. Jeden obnovujeme na osmičce a o dalších jednáme s Prahou 3,“ dodává Janouškovec.

Koše mají pro metropoli velký význam. Jen za loňský rok v nich terénní pracovníci našli 1143 stříkaček, které by jinak drogově závislí pravděpodobně hodili na zem. „Mnoho uživatelů drog má zájem po sobě nenechávat stopy,“ uzavírá Janouškovec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy