metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Dalších 6 fotografií v galerii
Popelnice na devítce | foto: Martin Herzán

Popelnice v kleci, koše na zlato i použité injekční stříkačky. Metropole je plná kuriózních kontejnerů

  11:40
V Praze najdete kontejnery na odpad všeho druhu. Některé z nich se dokonce ukrývají v malém železném vězení, jiné slouží narkomanům.

Popelnice jsou za mřížemi, aby byly v bezpečí. „Jde o nápadité řešení nájemníků v ulici Drahobejlova na devítce, kteří tak své popelnice chrání před nájezdy bezdomovců i před vhazováním cizího odpadu,“ chválí nápad čtenář Martin Herzán. 

Podle mluvčího Prahy 9 Jiřího Houdka najdete popelnicové vězně nejen na devítce. „Takovýchto uzamykatelných klecí, které chrání kontejnery na odpad, máme jen v naší městské části devadesát pět kusů,“ vysvětluje Houdek. 

Papír, plast i drogy. Třídit má smysl

Podobných kuriozit můžeme najít v ­Praze hned několik. Od experimentálního chytrého koše, který si sám odpadky slisuje a zavolá popeláře na jedničce, po recesní kontejnery určené pouze na zlato a ­stříbro, které byly k vidění před Českou národní bankou minulý rok. 

Své popelnice mají už i narkomani. „Kontejnery slouží k bezpečné likvidaci injekčního materiálu. Jsou tedy určené primárně pro uživatele drog, kteří se chtějí zbavit použitých stříkaček,“ vysvětluje ředitel organizace Progressive Vojtěch Janouškovec, která spravuje osm z devíti z nich. Vlastní koš na stříkačky má totiž i městská policie ve Vrchlického sadech. „Kontejnery, které jsou speciálně označeny, máme v Praze 5 a 7. Jeden obnovujeme na osmičce a o dalších jednáme s Prahou 3,“ dodává Janouškovec.

Koše mají pro metropoli velký význam. Jen za loňský rok v nich terénní pracovníci našli 1143 stříkaček, které by jinak drogově závislí pravděpodobně hodili na zem. „Mnoho uživatelů drog má zájem po sobě nenechávat stopy,“ uzavírá Janouškovec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek