metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / -1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Zemská porodnice u svatého Apolináře.
Zemská porodnice u svatého Apolináře. | foto: wikimedia.orgMetro.cz

Porodnice u Apolináře byla ve své době unikátní, ale prodražila se

26. dubna 2015  10:54 ČTK
Zemská porodnice v Apolinářské ulici přinesla před 140 lety do Čech špičkovou péči o rodičky i jejich děti.

Nadčasově pojatý projekt Zemské porodnice známého stavitele Josefa Hlávky slouží porodům i dnes. Zdejší architektura, připomínající anglická sídla postavená z režných cihel, láká ovšem také filmaře. Především tu ale na svět přicházejí děti. O narození prvního z nich informovaly Národní listy ve vydání z 28. dubna 1875.

„Nová porodnice již odevzdána jest svému účelu. Předevčírem večer přijala prvého novorozence, holčičku. Matka její jest Barbora Koutná z Rožmitálu,“ stálo ve skromné novinové noticce o premiérovém porodu. O dalších osudech holčičky jménem Eugenie už dnes není zpráv. Po Barboře Koutné pak využily služeb „červeného domu“ tisíce dalších žen, které přicházely do ve své době nejmodernějšího zařízení. Při jeho stavbě se projektant Hlávka inspiroval například v Bruselu, Paříži či Vídni.

Režné cihly měly podle představ pomáhat proti infekce

Použití režných cihel, díky nimž je cennou kulisou pro natáčení filmů - například Nebeští jezdci nebo Tajemství Ocelového města - vůbec nebylo Hlávkovým nápadem. Podle nedávno objevených dokumentů ze 60. let 19. století, kdy se stavba porodnice chystala, totiž na tomto materiálu trvala výběrová komise. Podle tehdejších představ totiž mělo neomítnuté zdivo pomoci v boji s infekcemi, zejména se smrtelně nebezpečnou horečkou omladnic.

Pojetí stavby je však už jen a jen dílem Josefa Hlávky, který pro vnější podobu našel inspiraci v severoněmeckém neogotickém slohu. Uspořádaní jedenácti traktů projektoval na základě studia nejmodernějších zařízení své doby. Budování Zemské porodnice, které začalo po několika letech příprav v roce 1867, však i přes stavitelovy zkušenosti nebylo bez potíží. Vedl například spory s dodavateli nekvalitních cihel, dva roky po začátku stavby se navíc zhroutil a dílo dokončili jeho asistenti.

Výstavba se protáhla na osm let

Plánovanou dobu výstavby se nepodařilo dodržet také kvůli prusko-rakouské válce a jejím následkům. Podle původních představ měla být porodnice hotová za čtyři roky, nakonec ale dokončení stavby trvalo dvakrát déle. Projekt se také výrazně prodražil - místo 400 tisíc, přišel komplex na 946 tisíc zlatých. Praha za ně ale dostala moderní ústav, který nabízel jak diskrétní služby movitým rodičkám, tak kvalitní péči těm nejchudším ženám, často svobodným matkám.

V tom nový ústav navázal na nejstarší pražskou porodnici, jež byla otevřena v listopadu 1762 za vlády Marie Terezie a rodily se v ní často právě děti z nemanželských vztahů. Od začátku 80. let 18. století porodnice sloužila i k praktické výuce porodníků a porodních bab. Původně sídlila v Soukenické ulici, později se přestěhovala do Vlašského špitálu po Jánským vrškem a roku 1789 se přestěhovala ke kostelu sv. Apolináře, jen čtvrt kilometru od místa, kde o 80 let později vznikl Hlávkův komplex.

Praha měla v 19. století porodnic už několik

Po Zemské porodnici v Apolinářské ulici, projektované na zhruba tři tisíce porodů ročně, vznikla do konce 19. století ještě porodnice na ostrově Štvanice. Ta však, podobně jako o něco mladší ústav v Rooseveltově ulici v Bubenči, už dnes dávno nefunguje. Za první republiky pak přibyla dodnes sloužící porodnice ve Vinohradské nemocnici, nyní Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tam v roce 1924 v rámci chirurgie otevřeli dvacetilůžkový gynekologický oddíl.

Dnešní podoby pak síť pražských porodnic nabyla po druhé světové válce. Na specializovaný Ústav pro péči o matku a dítě se nejprve změnilo někdejší luxusní sanatorium u Vltavy v Podolí, porodnické oddělení vzniklo i v Thomayerově nemocnici (za první republiky sociální Masarykovy domovy). Porodnice je také ve Fakultní nemocnici Motole - koncem roku 1996 se jako první oddělení přestěhovalo do nové budovy - a na Bulovce, kde sídlí v pavilonu z 80. let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám