metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Další 2 fotografie v galerii
Wonder Woman | foto: WARNER B.

Poslední kinodržák roku míří na internet

  5:49
Studio Warner Bros. obětuje úspěch největšího hitu Wonder Woman 2 na oltář úspěchu své HBO Max.

Letošek stojí v kinech za starou bačkoru. Světové sály jsou buďto rovnou zavřené, nebo bez diváků. Filmová studia proto horečně vymýšlejí alternativní scénáře, jak si v koronavirových časech finančně vypomoct, případně přetavit těžké časy v něco dobrého. Obětí takto motivovaného rozhodnutí se v prosinci, letos snad už naposled, stanou nejen kinaři, ale i poslední letošní kinodržák – komiksový snímek Wonder Woman 1984.

Neúspěšná?

  • Potíž je v tom, že  snímek Wonder Woman s plánovanou taktikou dle odborníků jednoduše nemůže uspět nebo si jen na sebe vydělat. Prognóza zisku v kinech je přitom v případě odsunu na příští rok reálně okolo miliardy dolarů.
  • Zatímco u sci-fi Tenet museli účetní odepisovat obrovskou ztrátu, výsledky Wonder Woman 1984 z kin patrně nikdo nikdy ani neplánuje počítat. Je jasné, že se z druhého filmového dobrodružství hrdinky stane předražené promo na internetovou televizi. A to je veliká škoda pro celý obor. I když je fajn, že se Warner Bros. jako jedni z mála ještě nepokusili vyštípat kinaře ze hry úplně.
  • Mulan měla letos v rámci streamovací premiéry okolo 90 milionů dolarů. Rozpočet měl přitom činit rovných dvě stě. Dodnes není však jasné, zda šlo pro studio o úspěch, nebo ne.

Rovnou na net
Fandové vědí, kolik filmových hitů muselo kvůli covidu letos vyklidit pole a přesunout data premiér na příští rok. Nebyl to zdaleka jen poslední James Bond, ale i velké hitovky studia Disney či poslední díl série Rychle a zběsile. Kdo měl odvahu a po komerční stránce následně selhal, byl pak letošní covidový trhák celosvětově nasazený do povětšinou uzavřených kinosálů – sci-fi snímek Tenet. Neúspěch za normálních okolností zaručeného hitu režiséra Christophera Nolana ještě podnítil snahu některých studií teď i do budoucna odstřihnout kina a posílat filmy rovnou na své internetové televize. Tento osud letos postihl Artemise Fowla, pokračování animáku Trollové, částečně Ježka Sonica, Gentlemany, Volání divočiny i téměř 300 milionů dolarů drahou hranou pohádku studia Disney – Mulan. Nyní má potkat i Wonder Woman 1984.

Těžký úkol pro hrdinku
Studio Warner Bros. před několika dny oznámilo vánoční premiéru Wonder Woman 1984, a to na své streamovací službě HBO Max. Není zatím jisté, zda se film objeví i na její české variantě HBO GO, či si jej budou tuzemští fandové pokoutně stahovat v podivných kvalitách. Jisté naopak je, že se jedná o velmi destruktivní distribuční model. Komiksová amazonka bude totiž pro předplatitele HBO Max zcela zdarma. Warner Bros. tak de facto obětuje možný úspěch svého velmi pravděpodobně největšího blockbusteru posledních let propagaci své streamovací služby. Filmu, který studio stál více než 200 milionů dolarů. A to pro kinaře a fanoušky sálů vybavených projektorem a plátnem není dobrá zpráva.

Hua Mulan

Hua Mulan

Bezprecedentní situace
Taktika Warner Bros. je totiž stejně fascinující jako podivná. Vezměme si například Disneyho, který sice premiéru svého hitu Mulan v kinech oželel, od uživatelů své internetové platformy Disney+ si však nechal za premiérové zhlédnutí na domácích obrazovkách připlatit několik dolarů. U Warner Bros. je v tom naštěstí pro kinaře jedno velké „ale“. Wonder Woman bude na HBO Max dostupná jen měsíc. Poté má být pro zbytek světa a opozdilce dostupná pouze v kinech, respektive těch, která budou otevřena. Má jít o úlitbu provozovatelům kin, kteří letos živoří kvůli covidu, ale také kvůli přeskakování kinopremiér a směrování filmových novinek některých studií přímo na internet. 

Streamovací princezna

Mulan si odbyla v USA a hrstce zemí premiéru na streamu Disney+. Studio film nedalo na net jen tak, ale snažilo se na něm trhnout peníze blížící se částce z kina. Předplatitele zhlédnutí stálo 30 dolarů. To byl podle odborníků spolu s neúspěchem v Číně důvod, proč snímek neuspěl. I když i neúspěch je podle nich relativní. Je třeba brát v potaz také průběžný nárůst Disney+ předplatitelů, který lze exkluzivní premiéře hitu potenciálně přičíst na vrub.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy