metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Další 2 fotografie v galerii
Wonder Woman | foto: WARNER B.

Poslední kinodržák roku míří na internet

  5:49
Studio Warner Bros. obětuje úspěch největšího hitu Wonder Woman 2 na oltář úspěchu své HBO Max.

Letošek stojí v kinech za starou bačkoru. Světové sály jsou buďto rovnou zavřené, nebo bez diváků. Filmová studia proto horečně vymýšlejí alternativní scénáře, jak si v koronavirových časech finančně vypomoct, případně přetavit těžké časy v něco dobrého. Obětí takto motivovaného rozhodnutí se v prosinci, letos snad už naposled, stanou nejen kinaři, ale i poslední letošní kinodržák – komiksový snímek Wonder Woman 1984.

Neúspěšná?

  • Potíž je v tom, že  snímek Wonder Woman s plánovanou taktikou dle odborníků jednoduše nemůže uspět nebo si jen na sebe vydělat. Prognóza zisku v kinech je přitom v případě odsunu na příští rok reálně okolo miliardy dolarů.
  • Zatímco u sci-fi Tenet museli účetní odepisovat obrovskou ztrátu, výsledky Wonder Woman 1984 z kin patrně nikdo nikdy ani neplánuje počítat. Je jasné, že se z druhého filmového dobrodružství hrdinky stane předražené promo na internetovou televizi. A to je veliká škoda pro celý obor. I když je fajn, že se Warner Bros. jako jedni z mála ještě nepokusili vyštípat kinaře ze hry úplně.
  • Mulan měla letos v rámci streamovací premiéry okolo 90 milionů dolarů. Rozpočet měl přitom činit rovných dvě stě. Dodnes není však jasné, zda šlo pro studio o úspěch, nebo ne.

Rovnou na net
Fandové vědí, kolik filmových hitů muselo kvůli covidu letos vyklidit pole a přesunout data premiér na příští rok. Nebyl to zdaleka jen poslední James Bond, ale i velké hitovky studia Disney či poslední díl série Rychle a zběsile. Kdo měl odvahu a po komerční stránce následně selhal, byl pak letošní covidový trhák celosvětově nasazený do povětšinou uzavřených kinosálů – sci-fi snímek Tenet. Neúspěch za normálních okolností zaručeného hitu režiséra Christophera Nolana ještě podnítil snahu některých studií teď i do budoucna odstřihnout kina a posílat filmy rovnou na své internetové televize. Tento osud letos postihl Artemise Fowla, pokračování animáku Trollové, částečně Ježka Sonica, Gentlemany, Volání divočiny i téměř 300 milionů dolarů drahou hranou pohádku studia Disney – Mulan. Nyní má potkat i Wonder Woman 1984.

Těžký úkol pro hrdinku
Studio Warner Bros. před několika dny oznámilo vánoční premiéru Wonder Woman 1984, a to na své streamovací službě HBO Max. Není zatím jisté, zda se film objeví i na její české variantě HBO GO, či si jej budou tuzemští fandové pokoutně stahovat v podivných kvalitách. Jisté naopak je, že se jedná o velmi destruktivní distribuční model. Komiksová amazonka bude totiž pro předplatitele HBO Max zcela zdarma. Warner Bros. tak de facto obětuje možný úspěch svého velmi pravděpodobně největšího blockbusteru posledních let propagaci své streamovací služby. Filmu, který studio stál více než 200 milionů dolarů. A to pro kinaře a fanoušky sálů vybavených projektorem a plátnem není dobrá zpráva.

Hua Mulan

Bezprecedentní situace
Taktika Warner Bros. je totiž stejně fascinující jako podivná. Vezměme si například Disneyho, který sice premiéru svého hitu Mulan v kinech oželel, od uživatelů své internetové platformy Disney+ si však nechal za premiérové zhlédnutí na domácích obrazovkách připlatit několik dolarů. U Warner Bros. je v tom naštěstí pro kinaře jedno velké „ale“. Wonder Woman bude na HBO Max dostupná jen měsíc. Poté má být pro zbytek světa a opozdilce dostupná pouze v kinech, respektive těch, která budou otevřena. Má jít o úlitbu provozovatelům kin, kteří letos živoří kvůli covidu, ale také kvůli přeskakování kinopremiér a směrování filmových novinek některých studií přímo na internet. 

Streamovací princezna

Mulan si odbyla v USA a hrstce zemí premiéru na streamu Disney+. Studio film nedalo na net jen tak, ale snažilo se na něm trhnout peníze blížící se částce z kina. Předplatitele zhlédnutí stálo 30 dolarů. To byl podle odborníků spolu s neúspěchem v Číně důvod, proč snímek neuspěl. I když i neúspěch je podle nich relativní. Je třeba brát v potaz také průběžný nárůst Disney+ předplatitelů, který lze exkluzivní premiéře hitu potenciálně přičíst na vrub.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek