metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Hospoda U Báby | foto: Metro.cz

Poslední pivo, končíme. Flamendři můžou jen setřít slzu

  20:40
Legendární putyky nekosí jen covid. Kvůli rekonstrukci je nejistý osud branické Báby.

Točená plzeň i braník a velký výběr teplých jídel. Třeba včera byla na menu znojemská, čočka na kyselo nebo smažák. Branický hostinec U Báby funguje už desítky let. Ve svých písních o něm zpívá třeba i kapela Tři sestry. Teď se však pivnice na Dobešce loučí. Vila, kde sídlí, projde rekonstrukcí. Rozlučkový mejdan je v plánu tuto sobotu. Hospoda bude mít otevřeno ještě v říjnu. Na jak dlouho zavře, nikdo neví. Stejně tak se neví, jestli se hostinec vůbec vrátí.

Podobný osud potkal také další legendární pražskou hospodu. A opět to bylo oblíbené místo Tří sester. Však kapela nechyběla ani na srpnové rozlučce. Řeč je o střešovické restauraci Na Staré vozovně. Stylová hospoda, kde se sedávalo na tramvajových židličkách, dostala letos výpověď z nájmu. Dopravní podnik totiž plánuje celý areál vozovny rekonstruovat.

Podnik ale nezanikl úplně. „Nově nás najdete v restauraci Na Staré kovárně v Paláci Akropolis,“ zvou na Žižkov provozovatelé hospody. Je vám název povědomý? Tak to jste nejspíš fanoušci už dvakrát zmiňované kapely. Původní Stará kovárna sídlila dlouhá léta v Braníku a kapela Tři sestry tady v polovině 80. let minulého století vlastně vznikla. Na kladný vztah k hostinci odkazuje i název prvního alba z roku 1990 – Na Kovárně, to je nářez. Po uzavření původní hospody si členové kapely podnik přesunuli na Letnou, kde fungoval přes 20 let. Nyní nalézá svůj třetí domov na Žižkově.

Ještě delší historii má výčep na dejvickém nádraží. Pivo se tu točí už od roku 1873. Také tato hospoda má nejistou budoucnost. Podnik vyhlášený lidovými cenami řeší soudní spor se Správou železnic. Ta je majitelem budovy, kde hostinec sídlí. V červnu nádražce skončila nájemní smlouva. Na jejím prodloužení se kvůli zvýšení nájemného zatím obě strany nedohodly. „Musíme postupovat podle platných zákonů a s péčí řádného hospodáře, a na prostory jsme proto připravovali vypsání veřejné soutěže, které by se samozřejmě mohl zúčastnit i dosavadní nájemce,“ uvedl už v červnu pro server Pražský patriot mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Do doby, než soud rozhodne, má nájem pokračovat za stávajících podmínek. Správa železnic tvrdí, že restaurace ve stanici zůstane. Sám provozovatel nádražky se podle dřívějšího vyjádření personálu podniku k případu během soudního sporu vyjadřovat nechce.

Hospoda měla namále už několikrát, vždy se ji ale podařilo zachránit, a to především díky štamgastům. Před lety například kvůli zvýšenému nájmu kolovala internetem petice. Tu podepsalo přes tři tisíce lidí.

Obrovské oblibě se těšila také legendární libeňská restaurace Na Vlachovce. Bagry se do ní zakously už loni v únoru. Pro řadu lidí se stala fenoménem kvůli pořadu Sejdeme se na Vlachovce, který tu roky natáčel král české dechovky Josef Zíma a hosté se sem sváželi autobusy z celého tehdejšího Československa. Místo zdemolované restaurace má vzniknout bytový dům.

Před pár dny duch restaurace ale opět ožil. Originální vývěsní štít hospody Na Vlachovce totiž nově zdobí interiér Libeňského světa, centra libeňské historie a kultury v Praze 8.

Chválil je i Pohlreich. Teď ale končí

  • Nejen v hlavním městě zažívají oblíbené podniky zlé časy. Končí například i hospůdka U Štěpána v Petrovicích na Klatovsku. Podnik zavírá po 14 letech provozu. Září bude posledním měsícem, kdy bude mít otevřeno.
  • „Celý obor pohostinství zažívá krušné časy, které odstartovala pandemie covidu, což způsobilo i obrovský odliv zaměstnanců z gastronomie. Hospůdku jsme se snažili udržet ze všech sil, bohužel jsme naráželi jen na odpor a sil na tento nekonečný boj již není dostatek,“ napsali provozovatelé na Facebooku.
  • Slávu přinesl restauraci rok 2009. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tehdy ve svém pořadu Ano, šéfe! podnik pochválil. Poukázal jen na pár chyb, především na cenu pokrmů, která podle něj neodpovídala kvalitě: na to, že suroviny pocházely z vlastní zahrádky a maso z přilehlé farmy, se podnik cenou až příliš podbízel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek