metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Větší foto
Starší aktovka, co ještě udělá radost i službu. | foto: Praha 5Metro.cz

„Pošli aktovku dál!“ Lidé je nosí na radnice, čas mají do září

  6:00
Pražané jsou letos opět báječně solidární. Automaticky přispívají do sbírek pomůcek pro žáky.

Lehce ošoupané učebnice pro odrostlejší žáky, pro ty mladší psací či výtvarné potřeby, penál či aktovka. Radnice městských částí letos opět rozjíždějí sbírky školních potřeb. Jedna z prvních – akce „Pošli aktovku dál!“ nyní startuje v Praze 6.

„Kdo již aktovku či jinou školní potřebu nepotřebuje, odevzdá ji u nás. Ten, kdo by ji naopak využil, si ji zase může bezplatně vyzvednout. Snažíme se tímto způsobem ulehčit rodičům ohledně pořizování pomůcek, hlavně aktovek, na nový školní rok. Akce vychází ze zkušeností snad každého rodiče, jemuž je líto vyhodit nebo roky doma schovávat zachovalou aktovku, kterou jejich dítě již nevyužije,“ říká radní Prahy 6 pro sociální politiku Marián Hošek.

Pomůcky je možné až do konce září nosit na radnici v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu od 9 do 18 hodin, přímo do kanceláře radního Hoška. Jeho dveře mají číslo 404. Ve stejných termínech si také rodiče mohou darované aktovky a školní pomůcky pro své děti vyzvednout. Praha 6 sbírku pořádá již potřetí.

„Minulý rok jsme tímto způsobem vybrali přibližně sto kusů aktovek a také desítky různých školních pomůcek. Třetinu z vybraných aktovek si vyzvedli občané, zbytek byl darován potřebným rodinám a dobročinným organizacím,“ pochvaluje si Hošek.

Sbírka školních a výtvarných potřeb pro děti v nouzi v Praze fungují velmi dobře. Zcela automaticky nosívají lidé pomůcky také na radnici Prahy 7. Akce tu probíhá tradičně v průběhu léta. „I letos lze veškeré školní vybavení, použité i nové, přinést v úředních hodinách na recepci radnice U Průhonu 38. Sociální odbor je předá rodinám, pro které nákup školních pomůcek představuje značnou finanční zátěž,“ vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Sběr pomůcek letos pořádalo také Centrum Carolina Univerzity Karlovy v Celetné. Městské části kromě podobných sbírek poskytují sociálně slabším rodinám i příspěvky na školní akce. Chudším rodinám mohou snadno přispět i ti, kteří doma žádné pomůcky po dětech nemají. Existuje řada projektů, které se problematikou zabývají, například Patron dětí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy