metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Větší foto
Starší aktovka, co ještě udělá radost i službu. | foto: Praha 5Metro.cz

„Pošli aktovku dál!“ Lidé je nosí na radnice, čas mají do září

  6:00
Pražané jsou letos opět báječně solidární. Automaticky přispívají do sbírek pomůcek pro žáky.

Lehce ošoupané učebnice pro odrostlejší žáky, pro ty mladší psací či výtvarné potřeby, penál či aktovka. Radnice městských částí letos opět rozjíždějí sbírky školních potřeb. Jedna z prvních – akce „Pošli aktovku dál!“ nyní startuje v Praze 6.

„Kdo již aktovku či jinou školní potřebu nepotřebuje, odevzdá ji u nás. Ten, kdo by ji naopak využil, si ji zase může bezplatně vyzvednout. Snažíme se tímto způsobem ulehčit rodičům ohledně pořizování pomůcek, hlavně aktovek, na nový školní rok. Akce vychází ze zkušeností snad každého rodiče, jemuž je líto vyhodit nebo roky doma schovávat zachovalou aktovku, kterou jejich dítě již nevyužije,“ říká radní Prahy 6 pro sociální politiku Marián Hošek.

Pomůcky je možné až do konce září nosit na radnici v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu od 9 do 18 hodin, přímo do kanceláře radního Hoška. Jeho dveře mají číslo 404. Ve stejných termínech si také rodiče mohou darované aktovky a školní pomůcky pro své děti vyzvednout. Praha 6 sbírku pořádá již potřetí.

„Minulý rok jsme tímto způsobem vybrali přibližně sto kusů aktovek a také desítky různých školních pomůcek. Třetinu z vybraných aktovek si vyzvedli občané, zbytek byl darován potřebným rodinám a dobročinným organizacím,“ pochvaluje si Hošek.

Sbírka školních a výtvarných potřeb pro děti v nouzi v Praze fungují velmi dobře. Zcela automaticky nosívají lidé pomůcky také na radnici Prahy 7. Akce tu probíhá tradičně v průběhu léta. „I letos lze veškeré školní vybavení, použité i nové, přinést v úředních hodinách na recepci radnice U Průhonu 38. Sociální odbor je předá rodinám, pro které nákup školních pomůcek představuje značnou finanční zátěž,“ vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Sběr pomůcek letos pořádalo také Centrum Carolina Univerzity Karlovy v Celetné. Městské části kromě podobných sbírek poskytují sociálně slabším rodinám i příspěvky na školní akce. Chudším rodinám mohou snadno přispět i ti, kteří doma žádné pomůcky po dětech nemají. Existuje řada projektů, které se problematikou zabývají, například Patron dětí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek