metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Ke královédvorské zoo odjakživa patří žirafy. Ve výběhu jsme jich napočítali...
Větší foto
Ke královédvorské zoo odjakživa patří žirafy. Ve výběhu jsme jich napočítali čtrnáct. | foto: Metro.cz

Posnídat můžete se žirafami, máte je před nosem

5. listopadu 2018  16:36 Petr Holeček Metro.cz
Africký pobyt si raději rezervujte dopředu, je o něj obrovský zájem.

Za celý loňský rok přišlo do šestnácti českých zoologických zahrad přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Aby si zahrady udržely pozici superoblíbených atrakcí, musí modernizovat a přinášet nové zážitky. Své o tom vědí i ve Dvoře Králové, kde nedávno otevřeli žirafí a lví safari. To však návštěvníci uvidí zase až na jaře, safari je tam během podzimu a zimy zavřené. Královédvorská zoologická zahrada však „jede“ dál i během zimy.

Roční návštěvnost je tu přes půl milionu lidí. Recept na stále rostoucí počet turistů ve Dvoře Králové mají už pár let – nabízejí například přespání přímo v parku. Návštěvníci Safari kempu si tu mohou připadat jako v divočině. Když se ráno probudí a otevřou dveře svého bungalovu na zahradu, sledují například snídající žirafy. Bungalovy se slaměnou střechou a africkými motivy kopírují architekturu domorodé vesnice. Jejich předností je, že v nich můžete najít ubytování po celý rok. A voucher na jednu či dvě noci se tak může stát zajímavým vánočním dárkem.

Vedle bungalovů zdejší safari nabízí v hlavní sezoně ještě noc v plátěných afrických stanech nebo ve stanech, jež jsou umístěny přímo v korunách stromů. „Mají velkou terasu, takže si od května do konce října můžete ukryti mezi stromy vychutnávat nerušené pohledy na skupiny pakoňů, žiraf nebo zeber,“ říká mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Vyplatí se udělat rezervaci předem, ubytování ve stanech, bungalovech či v korunách stromů bývá hodně žádané. Pokud na vás nezbude místo, můžete přijet s vlastním stanem nebo karavanem. Součástí kempu jsou místa na grilování, dětské hřiště, sociální zařízení, kuchyně s lednicemi, bazén i celoročně fungující osvětlená vířivka.

Zájem o ubytování umocňují i různé programy zahrady, včera zde skončil Týden duchů, během adventu se můžete od 16. prosince do 1. ledna těšit na Vánoční zoo. Sváteční procházku po zoo zpestří desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat, svítit bude i zdejší slavný baobab.

Podle vedoucí Safari Park Resortu Markéty Kirschové se v roce 2019 chystá velká novinka. Hlavní pozornost je zaměřena na novou žirafí expozici.

Novinky ze zoo

  • Ve výběhu nově najdete gepardí bratry ze švédské zoo.
  • V pěší části safari parku jsou nově dvouletí bratři Thomas (na snímku dole) a Toulous, kteří byli od svého příjezdu v únoru 2018 umístěni v zázemí zahrady. Zoo nyní chová osm gepardů.
  • Za příznivého počasí potkáte venku vedle gepardů i slony, nosorožce nebo některé antilopy, a pokud nebudou Vánoce na blátě, uvidíte, jak dovádí ve sněhu.
  • Najdete zde i okapi. Nejbližších příbuzných žiraf žijících pouze v Demokratické republice Kongo zbývá jen několik tisíc. Jejich ochranu ve volné přírodě finančně podporuje i královédvorský safari park, který jako jediný v Česku tato zvířata chová.
  • Majitel zdejšího pivovaru v hotelu Safari Lodge Igor Mašín věnuje na chov a ochranu nosorožců z každého prodaného piva jednu korunu. Letos předal 26 tisíc, přičemž pivo se začalo prodávat v červnu. Pšeničné pivo vyrábí z jihoafrického chmele, do černého přidává keňskou kávu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám