metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.

Postapokalyptické ragby baví dokonce i pražské strážníky

  8:55aktualizováno  8:55
Šermují mezi sebou a ještě se snaží uchránit svého spoluhráče, který nese psí lebku – hrají jugger.

Masky, souboje a modřiny – to je jugger. Tedy jeho ostřejší verze. | foto: Konstantin ŽdanovMetro.cz

Nejdřív byl film

  • Obě verze hry jugger mají jedno společné. Vznikly na motivy filmu Pozdrav od Juggerů, který měl premiéru na konci 80. let.
  • Děj béčkového sci-fi, které se odehrává v roce 2200 v postapokalyptickém světě, vypráví příběh novodobých gladiátorů, kteří se ve „hře se smrtí“ snaží probojovat do první ligy.
  • Jako „míč“ používají hráči psí lebku a jejich zbraně rozhodně nejsou polstrované.
  • Poprvé se v reálu jugger hrál v roce 2008 v USA.
  • V Česku se hře věnují desítky hráčů a sport má zároveň stovky diváků.
  • Nejvíc týmů je v Praze – pět. Jugger se však hraje také v Brně. Týmy vznikají v Českých Budějovicích, Písku, Plzni a Liberci.
  • Tento alternativní bojový sport je také často k vidění na festivalech, které se věnují postapokalyptické tematice. Naposled se jugger hrál ve velkém na festivalu Junktown. Ten se konal v červenci na základně Bratronice nedaleko Prahy.

Trochu ragby a trochu šerm. I tak se dá popsat jugger – hra, která v Praze právě zažívá rozkvět. Respektive její méně brutální verze. Pravidla adrenalinového sportu jménem jugger jsou jednoduchá. Dva týmy se v herní době snaží dát soupeři co nejvíce gólů a tak vyhrát utkání. Ale z pěti lidí v každém týmu pouze jeden smí sahat na míč a nosit ho po hřišti.

Fotogalerie

„Zbylí čtyři mají bohatě polstrované klacky, se kterými svádějí šermířské souboje s protihráči a chrání tak sebe i svého běžce, protože zasažený člověk si musí na přibližně osm vteřin kleknout a nezasahovat do dění,“ popisuje hru Jan Hanzelka, kterého hra zlákala také proto, že má slabost pro souboje s mečem. Sám dělá kromě juggeru také aikido. Právě přes toto bojové umění se k adrenalinové hře dostal. „Jednou jsem na YouTube hledal další techniky a možnosti cvičení, jeden klik vedl k dalšímu a najednou jsem se díval na video, kde se kupa lidí honí sem a tam po hřišti, mává při tom tlustýma klackama,“ vypráví, jak mu hra s polstrovaným klackem učarovala.

Hanzelku s kamarády často potkáte v Riegrových sadech, kde trénují bezkontaktní formu juggeru. „Tento sport ve formě, v jaké ho hrajeme my, je v Praze čerstvým nováčkem, máme za sebou zatím teprve pár tréninků,“ dodává.

V Česku se hraje také i poněkud brutálnější verze této hry a hráči juggeru jsou hákliví na to, aby se zaměňovaly. Hráče „ostřejšího“ juggeru poznáte jednoduše – mají na sobě chrániče, které mají spíš než k výbavě z ragby blízko ke kostýmům ze sci-fi filmů. „Tato forma se vyvinula před lety v Česku a hodně se od našeho juggeru liší. Je o dost více kontaktní, hráči proto musí mít chrániče na celé tělo,“ upřesňuje Havelka.

Drsnější varianta se ale od bezkontaktní verze liší ve více věcech. „Naše zbraně jsou těžší a tvrdší. K vyřazení soupeře nestačí jakýkoliv zásah, ale právě zásah do hlavy. Zasažený musí lehnout na zem zády nebo břichem, pak se může zvednout. Počítání času u nás nehraje roli. Zdržení a námahu vyvolává už jen samotný proces lehání si na zem a opětovné zvedání,“ říká hráč tvrdšího juggeru Tomáš Doležal.

V této verzi hry jsou také v poli pouze čtyři hráči oproti běžným pěti. Rozdíl je také ve zbraních hráčů. „My se omezujeme pouze na hole a řetězy, kdežto mezinárodní juggeři mají širou paletu zbraní,“ říká Doležal. Právě kvůli bitevní stránce hry jsou chrániče pro hru nutností. „Modřiny jsou samozřejmost, únava svalů také, občas dojde k nějakému vyvrknutému kotníku. Nejvíce zranění vzniká při pádech na zem,“ říká Doležal.

Protože hra na první pohled vypadá jako rvačka, pražské tréninky často pozorují strážci zákona. „Konflikty s policií ale nemáme. Trénujeme ve veřejném prostoru, kde policie hlídá, a tak se často stává diváky – a často nadšenými,“ dodává Doležal.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám